Laserowa korekcja wzroku a ciąża, okres połogu i karmienie piersią

Masz dalekowzroczność, krótkowzroczność lub astygmatyzm i marzysz o tym, aby raz na zawsze pozbyć się okularów czy soczewek kontaktowych? Możesz to zrobić za pomocą zabiegu laserowej korekcji wzroku. To bardzo dobry pomysł, który o ile nie ma żadnych przeciwwskazań kwalifikacyjnych, warto zrealizować, by cieszyć się idealną ostrością widzenia. Jeśli jednak masz jeszcze jedno marzenie i pragniesz wkrótce powiększyć rodzinę, musisz przemyśleć pewne dodatkowe kwestie z tym związane. Czy w czasie ciąży można zrobić laserową korekcję wzroku?

Laserowa korekcja wad wzroku — na czym polega?

Laserowa korekta wzroku to szybki (około 20-minutowy), skuteczny, a zarazem mało inwazyjny zabieg okulistyczny, który cieszy się coraz większą popularnością wśród osób dotychczas zdanych na tradycyjne okulary z odpowiednio dobranymi szkłami. 

Każdorazowo o możliwości wykonania zabiegu decyduje lekarz na podstawie wywiadu oraz badania kwalifikacyjnego przeprowadzonego w trakcie wizyty. Warunkiem wykonania zabiegu musi być przede wszystkim stabilność wady. Gdy dostaniesz „zielone światło” i specjalista dobierze najlepszą dla Ciebie metodę korekcji wzroku, wówczas pozostanie Ci jedynie umówić się na termin zabiegu.

Polega on na takim skorygowaniu kształtu i grubości rogówki, aby światło, które wpada do oka, zawsze skupiało się na siatkówce, dając tym samym idealnie ostry obraz. Zabieg laserem wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, choć w trakcie zabiegu możesz odczuwać dotyk lub niewielki dyskomfort. Związany jest on z prowadzonym działaniem, które polega na modelowaniu rogówki. 

Co ważne, rogówka szybko się goi i zwykle już po kilku dniach można wrócić do pracy (również przy komputerze) oraz innych, codziennych aktywności. Nie potrzeba nosić okularów ani soczewek. Zmiana kształtu rogówki i uzyskanie prawidłowej ostrości wzroku za pomocą metody laserowej ma charakter trwały. 

Laserowa korekcja wzroku a ciąża i karmienie piersią — czy można wykonać zabieg?

Zarówno cała ciąża i karmienie piersią, poród naturalny oraz połóg to niezwykle intensywny czas dla każdej kobiety. Wówczas w jej organizmie zachodzi wiele istotnych zmian hormonalnych. Cały okres ciąży, jak i czas w trakcie karmienia piersią jest przeciwwskazaniem do wykonania korekcji laserowej. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety mogą też powodować przejściowe problemy ze wzrokiem, wpływać na jakość widzenia i prowadzić do występowania zespołu suchego oka, który także jest jednym z przeciwwskazań do zabiegu. 

Kluczem do skuteczności laserowej korekcji wzroku jest stabilność wady – ta z kolei w czasie ciąży może się zmieniać, co czasowo wyklucza możliwość jej skorygowania. U wielu ciężarnych kobiet, jak i podczas okresu karmienia piersią zauważa się zmianę grubości rogówki, która finalnie wpływa na pewne przesunięcia wady wzroku. W tym wyjątkowym czasie zachodzą także inne procesy, np. zmienia się współczynnik załamania soczewki. Choć zaburzenia te są przejściowe, destabilizują wadę, przez co uniemożliwiają wykonanie laserowej korekcji wzroku.

Korekcja wad wzroku po ciąży i karmieniu piersią — kiedy można wykonać zabieg?

Macierzyństwo to piękny czas, jednak chcąc wykonać laserową korektę wzroku, musimy odczekać co najmniej 6 miesięcy od porodu, jeżeli nie karmimy piersią. Jeśli karmimy i chcemy wykonać zabieg, można to zrobić 6 miesięcy po zakończeniu karmienia. W obu przypadkach proces rekonwalescencji po porodzie, jak i wadę wzroku oraz zaawansowanie problemów z widzeniem należy skonsultować podczas wizyty kwalifikacyjnej do zabiegu korekcji laserem. 

A co w sytuacji, gdy dopiero planowane jest zajście w ciążę? W związku z licznymi zmianami, jakie zachodzą w organizmie przyszłej matki, zaleca się, aby wizytę kwalifikacyjną przełożyć na okres po porodzie. Cierpliwość jest pod tym względem kluczowa, tym bardziej że celem zabiegu laserowego jest korekta faktycznej wady wzroku. Pora zatem uzbroić się w cierpliwość, spełnić w roli mamy i pomyśleć o laserze dopiero po odstawieniu malucha od piersi.

Najczęściej zadawane pytania

W ciąży nie można wykonać zabiegu laserowej korekcji wzroku w związku z intensywnymi zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety oraz wahaniem ostrości widzenia.

Zarówno w połogu, jak i w trakcie karmienia piersią nie można przeprowadzać korekcji wzroku z wykorzystaniem metody laserowej. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi w organizmie i zmianami ostrości widzenia.

Najbezpieczniejszym terminem na korekcję wad wzroku metodą laserową po ciąży jest pół roku. Podobny okres zalecany jest po zakończeniu karmienia piersią.

więcej

Nieleczony astygmatyzm – co może spowodować brak jego leczenia?

Astygmatyzm może pojawić się w każdym wieku, m.in. jako następstwo wypadku, choroby czy niewłaściwej higieny wzroku. Często jest uciążliwy...
więcej

Retinopatia nadciśnieniowa – jak wyglądają objawy i diagnostyka?

Nadciśnienie tętnicze należy do najgroźniejszych czynników wywołujących choroby układu sercowo-naczyniowego. Przy jego występowaniu może dochodzić do wielu powikłań, w...
więcej

Co to jest widzenie peryferyjne i czym się różni od widzenia tunelowego?

Problem występowania dolegliwości w obrębie zmysłu wzroku dotyka wielu ludzi na świecie. Jednym z poważnych zagadnień medycznych z tego...
więcej

Ile kosztuje wizyta u okulisty? Sprawdź cennik badań wzroku!

Wizyty u okulisty powinny być przeprowadzane regularnie, zwłaszcza jeżeli dana osoba boryka się z chorobą oczną lub z wadą...
więcej

Siatkówczak (retinoblastoma) – objawy i leczenie nowotworu dziecięcego

Siatkówczak to jedna z chorób wieku dziecięcego dotykająca jedno lub nawet dwoje oczu. Występuje najczęściej u dzieci poniżej 5....