Osoby, których wzrok charakteryzuje się prawidłową ostrością w ciągu dnia, niekiedy doświadczają pogorszenia widzenia w ciemności oraz po zmierzchu. Często tego typu problemy z widzeniem są bagatelizowane i nie kojarzy się ich z możliwymi przyczynami chorobami. Niestety w wielu przypadkach zdarza się, że pogorszenie widzenia w warunkach słabego oświetlenia może oznaczać pierwsze objawy schorzenia, jakim jest nyktalopia, nazywana również ślepotą zmierzchową lub kurzą ślepotą, która wymaga diagnostyki oraz leczenia. U wielu pacjentów postęp tej dolegliwości można zatrzymać, a chorobę wyleczyć. Sprawdź, z czym wiąże się słabe widzenie po zmroku, jakie są przyczyny występowania problemów z prawidłowym widzeniem o zmierzchu i w jaki sposób wyleczyć nyktalopię.
Kurza ślepota stanowi potoczne określenie jednej z wad wzroku, która objawia się słabym widzeniem po zmierzchu lub w pomieszczeniach słabo oświetlonych. Dolegliwość jest wynikiem upośledzenia działania pręcików w siatkówce oka. Struktury zawierają rodopsynę, czyli czerwień wzrokową (pigmenty). To właśnie te elementy odpowiadają za prawidłowe widzenie w ciemnym miejscu, po zmroku czy w słabo oświetlonym pomieszczeniu.
Kurza ślepota jest schorzeniem, które swoją nazwę potoczną wzięło od ptaków, które bardzo często wykazują upośledzenie widzenia po zmroku.
Głównym objawem kurzej ślepoty jest gorsza ostrość widzenia o zmierzchu. Jednak to niejedyny symptom ślepoty zmierzchowej. Dolegliwość może utrudniać codzienne funkcjonowanie, ponieważ charakterystyczne jest także stopniowe pogarszanie ostrości widzenia, niekiedy z dnia na dzień. Problemy pojawiają się również podczas przechodzenia z jasnego do ciemnego pomieszczenia. Często też pacjenci skarżą się na podrażnienia oka oraz suchość oczu.
W przypadku, gdy kurza ślepota jest spowodowana niewłaściwą dietą i niedoborem witaminy A, gorszemu widzeniu towarzyszą też takie symptomy, jak spadek odporności, łamliwość włosów i paznokci, brak apetytu, suchość skóry czy trądzik. W przypadku zauważenia niepokojących objawów kluczowe znaczenie ma udanie się do okulisty i wykonanie zaleconych badań w celu zdiagnozowania problemu. Kurza ślepota jest chorobą, która może doprowadzić do całkowitej utraty widzenia.
Nyktalopia jest schorzeniem, które może być wrodzone i tym samym uwarunkowane genetycznie. Wówczas jest jednocześnie objawem stacjonarnej nocnej ślepoty wrodzonej. Taka dolegliwość występuje już w wieku niemowlęcym i utrzymuje się na stałym poziomie.
Przyczyną ślepoty zmierzchowej może być też zwyrodnienie barwnikowe siatkówki. Wpływ na występowanie tego schorzenia mają również czynniki genetyczne. Znacznie częściej jednak kurza ślepota występuje w przebiegu nadmiernego rogowacenia spojówki i rogówki oraz pojawienia się chorób wywołanych na skutek niedoboru witaminy A.
Problemy z widzeniem po zmierzchu lub w słabo oświetlonym pomieszczeniu w związku z kurzą ślepotą mogą być spowodowane też złym odżywianiem. Przypadłość występuje również u pacjentów z niedożywieniem, cierpiących na anoreksję, ortoreksję, a także u osób uzależnionych od alkoholu. Niekiedy kurza ślepota towarzyszy też osobom, u których występuje krótkowzroczność, jaskra lub zaćma.
Aby zdiagnozować problem związany z pogorszeniem ostrości widzenia po zmroku, należy udać się do doświadczonego i wykwalifikowanego okulisty. W klinice Optegra dokładnie badane są przyczyny i objawy kurzej ślepoty w przypadku każdego pacjenta. Diagnostyka obejmuje przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem, a także wykonanie specjalistycznych badań. Najczęściej są to takie procedury, jak oftalmoskopia (badanie dna oka), perymetria (badanie pola widzenia), badanie elektrofizjologiczne oraz inne niezbędne działania wykonywane w celu monitorowania choroby.
W sytuacji, gdy przyczyną ślepoty zmierzchowej jest niedobór witaminy A w organizmie, należy wdrożyć odpowiednie leczenie. Zalecana jest odpowiednio zbilansowana dieta. Pacjent dodatkowo otrzymuje witaminę A doustnie lub domięśniowo. Często podawane są również preparaty nawilżające oczy. W przypadku niedoborów witaminy A warto spożywać więcej produktów mlecznych, ryb oraz warzyw, a w szczególności pomidorów, marchwi, brokułów, szpinaku oraz czerwonej papryki.
Osoby, które mają problemy z widzeniem o zmroku, powinny pamiętać, że istnieje ścisła zależność, taka jak kurza ślepota a prawo jazdy. Kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na podstawowe badania wzroku i w miarę możliwości ograniczyć jazdę po zmierzchu, zwłaszcza w przypadku, gdy stwierdzono u nich problem kurzej ślepoty.
Źródła:
Ślepota zmierzchowa jest chorobą postępującą. Jednak jeżeli przyczyną kurzej ślepoty jest niedobór witaminy A, schorzenie można leczyć. Mogą w tym pomóc okuliści z kliniki Optegra, którzy przeprowadzą szczegółową diagnostykę i badania oczu oraz dopasują odpowiednie leczenie do danego pacjenta.
Klinika Optegra to miejsce, gdzie diagnostykę oraz leczenie prowadzą wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści z zakresu wszystkich specjalności okulistycznych. To gwarancja najlepszej opieki i wykonania szczegółowych badań przy użyciu najnowocześniejszych technik i zaawansowanego sprzętu medycznego.
Klinika Optegra ma swoje placówki w kilku miastach na terenie całej Polski. Na naszej stronie istnieje możliwość wybrania najdogodniejszej lokalizacji i umówienia się na najbliższy termin konsultacji.
Optegra