Czy wiesz, że 90% Polaków spędzających przed ekranem więcej niż 3 godziny dziennie ma problemy ze wzrokiem? Okazuje się, że każdego dnia wpatrujemy się w telewizor, komputer albo telefon niemal przez 10,5 godziny[1]! Nasze gałki oczne bardzo często są zmęczone, wysuszone i zaczerwienione. Dlatego niezbędne są krople do oczu – nawilżające i nie tylko. Sprawdź, kto, kiedy oraz jak powinien ich używać.
Zdarzyło Ci się kiedyś spojrzeć w lustro i zauważyć, że Twoje oczy są przekrwione albo wyraźnie zmęczone? A może kiedyś swędziały Cię albo miałeś wrażenie, że jest w nich piasek? Powinieneś wtedy sięgnąć po krople do oczu. Korzystać z nich może właściwie każdy, a przede wszystkim osoby, które:
Przyczyną dyskomfortu mogą być także niektóre leki np. antyhistaminowe, antydepresanty i te wykorzystywane do znieczulenia ogólnego[2]. Krople do oczu nawilżające są również bardzo często używane przez osoby, które noszą soczewki kontaktowe.
Używanie kropli do oczu – nawilżających lub innych – jest wskazane przede wszystkim w momentach dyskomfortu albo zgodnie z zaleceniami lekarza.
Warto wiedzieć:
Za naturalne nawilżenie oka odpowiedzialne są łzy.
Warto skorzystać z kropli nawilżających do oczu, gdy:
Z pomocą kropli do oczu możesz je skutecznie nawilżyć. Preparat tworzy na rogówce powłokę ochronną, która zapobiega wysychaniu narządu wzroku. Poczujesz się lepiej, a dodatkowo będzie wyglądać na mniej zmęczonego.
Chociaż krople nawilżające do oczu nie powinny nikomu zaszkodzić, warto być ostrożnym. Zawsze warto zacząć od przeczytania ulotki, aby poznać dawkowanie, przeciwwskazania oraz możliwe skutki uboczne w sytuacji, gdy nie wiesz, jak zapuszczać krople do oczu.
Krople do oczu nawilżające to preparat, który można stosować stale, jeśli jest taka potrzeba. Pamiętaj jednak, że opakowanie przeważnie ma krótką datę ważności.
W składzie kropli do oczu możesz znaleźć:
Jaki preparat do oczu wybrać?
Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Możesz poprosić lekarza, optometrystę lub farmaceutę o rekomendowane krople.
Dobre krople nawilżające do oczu wcale nie muszą mieć wszystkich tych składników. Szczególnie istotny jest roztwór hialuronianu sodu, który odżywia i poprawia kondycję suchych oczu. Taki preparat można swobodnie używać przez dłuższy czas. Warto, aby w składzie nie pojawiały się jednak konserwanty. Powinny o tym pamiętać przede wszystkim osoby z wrażliwymi gałkami ocznymi, alergicy, a także Ci, którzy noszą soczewki kontaktowe – po zabiegu laserowej korekcji wzroku będziesz mógł jednak o nich zapomnieć.
Skoro wiesz już, jakie krople do oczu wybrać, powinieneś jeszcze umieć je prawidłowo aplikować. Nie jest to wcale tak trudne, jak się wydaje. Zadbaj jednak o higienę – przed każdym użyciem dokładnie umyj ręce, aby nie wprowadzać do podrażnionych oczu dodatkowych bakterii. Nigdy nie dotykaj zakraplaczem gałki ocznej w chwili zakraplania.
Instrukcja krok po kroku, jak zapuszczać krople do oczu:
Jeśli chcesz, aby krople do oczu działały prawidłowo, pamiętaj, aby:
Po użyciu kropli nawilżających do oczu obraz może być przez chwilę rozmyty, więc najwygodniej stosować je wieczorem.
Optegra