Niepokojące objawy po operacji zaćmy: przesunięcie soczewki, widzenie za mgłą, nieostre widzenie

Jakie powikłania mogą wystąpić po operacji zaćmy?

Operacja zaćmy to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych. Jest szybki, bezbolesny i przynosi natychmiastowe efekty. Jednak jak każda procedura medyczna, także operacja zaćmy niesie za sobą ryzyko wystąpienia powikłań. Choć zdarzają się one niezmiernie rzadko, to jednak warto wiedzieć jakie niepokojące objawy po operacji zaćmy powinny być sygnałem do konsultacji z lekarzem.

Zaćma jest jedną z najczęściej występujących chorób o oczu u osób starszych. Jedynym skutecznym  sposobem jej leczenia jest zabieg operacyjny – fakoemulsyfikacja. To bezpieczna i mało inwazyjna metoda. Z dostępnych danych wynika, że powikłania po operacji zaćmy dotyczą zaledwie 1% pacjentów. Poniżej przedstawiamy te, które występują najczęściej oraz proste sposoby, jak zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. 

Powikłania po operacji zaćmy

U pacjentów po zabiegu usunięcia katarakty mogą wystąpić następujące powikłania:

Siniec lub wysięk

U pacjentów może pojawić się siniec w okolicy operowanego oka. To następstwo zastrzyku znieczulającego gałkę oczną na czas zabiegu, które zazwyczaj znika samoistnie.

Bardziej niepokojącym objawem po operacji zaćmy jest wysięk z nacięcia. Może on powodować rozwój infekcji bakteryjnej w oku. To objaw wymagający konsultacji lekarskiej. Należy jednak zaznaczyć, że wysięk pojawia się niezmiernie rzadko.

Jaskra wtórna

Z jaskrą wtórną mamy do czynienia, gdy w trakcie zabiegu pojawiło się niespodziewane krwawienie lub gdy pojawiła się po nim infekcja. Symptomem jaskry wtórnej jest nagły wzrost lub wahania ciśnienia wewnątrzgałkowego. Sporadycznie pacjenci skarżą się na występowanie efektu halo, czyli widzenie okręgów w pobliżu źródeł światła. W przypadku ostrego ataku jaskry pacjent może odczuwać ból oka, a nawet nudności. Jeśli dojdzie do tego nieostre widzenie po zabiegu usunięcia zaćmy – należy pilnie skontaktować się w lekarzem prowadzącym. Zazwyczaj jaskra wtórna mija po wdrożeniu odpowiedniej terapii farmakologicznej.

Zobacz: Leczenie jaskry

Odwarstwienie siatkówki

Odwarstwienie siatkówki to powikłanie, które najczęściej dotyka pacjentów z wysoką krótkowzrocznością. Możliwe, że mamy z nim do czynienia, gdy pacjent widzi czarne plamy po operacji zaćmy lub zauważa błyski, plamki lub migające światło. W przypadku wystąpienia takich objawów – nie wolno zwlekać – należy pilnie zasięgnąć pomocy okulisty.

Obrzęk plamki żółtej

Obrzęk plamki żółtej zazwyczaj pojawia się w okresie od 6 do 8 tygodni po zabiegu. U Pacjenta stwierdza się wówczas ostrość wzroku niższą niż oczekiwana. W takiej sytuacji lekarz zaleca zazwyczaj leczenie farmakologiczne

Przemieszczenie soczewki wewnątrzgałkowej

Innym powikłaniem, które sporadycznie występuje to przesunięcie soczewki po operacji zaćmy. Może wystąpić nawet miesiąc po wykonanym zabiegu. Symptomem przemieszczenia soczewki może być podwójne lub nieostre widzenie po zabiegu usunięcia zaćmy. Na szczęście nowoczesne metody leczenia sprawiają, że taka komplikacja pojawia się niezwykle rzadko, a gdy występuje – jest związana z urazem mechanicznym.

Zaćma wtórna

Zdarzają się również przypadki, w których następuje nawrót katarakty. Choć podczas operacji lekarz usuwa zmętniałą soczewkę, to na swoim miejscu nadal pozostaje tzw. torebka soczewki. To ona może ulec zmętnieniu i wywoływać podobne objawy, jak pierwotna choroba. Należą do nich: wrażenie widzenia za mgłą, niewyraźne widzenie, problemy z rozpoznawaniem intensywności barw, a nawet podwójne widzenie. Pogorszenie ostrości wzroku może pojawić się po upływie kilku tygodni, a nawet lat po operacji. Najpopularniejszym sposobem leczenia zaćmy wtórnej jest kapsulotomia. To prosty zabieg, nie wymagający hospitalizacji, polegający na wykonaniu niewielkiego otworu w torebce tylnej soczewki za pomocą wiązki lasera i przywracający ostre widzenie.  

Wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego

Jednym z najczęściej występujących powikłań po operacji zaćmy jest nagły wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Zazwyczaj występuje w ciągu pierwszych 24 godzin po operacji. Objawy, których doświadcza pacjent to bóle głowy, oczu, obrzęk rogówki. Mogą towarzyszyć im także wymioty. W przypadku wystąpienia takich dolegliwości, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Zobacz: Podwyższone ciśnienie w oku

Czy można ograniczyć ryzyko wystąpienia powikłań po operacji zaćmy?

Tak! Aby ograniczyć ryzyko pojawienia się powikłań po usunięciu zaćmy nie należy odkładać decyzji o operacji. Im mniej zaawansowana będzie choroba, tym lepiej. Warto również wybrać doświadczonego lekarza, który będzie wykonywał zabieg. To pomoże ograniczyć stres pacjenta, związany z zabiegiem. I ostatnia kwestia – po operacji należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza: stawiać się na wizyty kontrolne, przyjmować leki i prowadzić oszczędzający tryb życia. Warto również pamiętać, że dyskomfort w oku po zabiegu jest naturalną reakcją organizmu na interwencję chirurgiczną. Jednocześnie pacjent powinien zachować czujność i w przypadku wystąpienia po operacji niepokojących objawów takich jak: widzenie za mgłą po zabiegu czy widzenie czarnych plam po operacji, niezwłocznie skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Bibliografia:
1. Mark W. Leitman, Diagnostyka i postępowanie w chorobach oczu. Kompendium, Wrocław 2017
2. B. Fife, Zdrowe oczy: jak zapobiegać i leczyć zaćmę, jaskrę oraz inne dolegliwości oczu, Białystok 2016
więcej

Nieleczony astygmatyzm – co może spowodować brak jego leczenia?

Astygmatyzm może pojawić się w każdym wieku, m.in. jako następstwo wypadku, choroby czy niewłaściwej higieny wzroku. Często jest uciążliwy...
więcej

Retinopatia nadciśnieniowa – jak wyglądają objawy i diagnostyka?

Nadciśnienie tętnicze należy do najgroźniejszych czynników wywołujących choroby układu sercowo-naczyniowego. Przy jego występowaniu może dochodzić do wielu powikłań, w...
więcej

Co to jest widzenie peryferyjne i czym się różni od widzenia tunelowego?

Problem występowania dolegliwości w obrębie zmysłu wzroku dotyka wielu ludzi na świecie. Jednym z poważnych zagadnień medycznych z tego...
więcej

Ile kosztuje wizyta u okulisty? Sprawdź cennik badań wzroku!

Wizyty u okulisty powinny być przeprowadzane regularnie, zwłaszcza jeżeli dana osoba boryka się z chorobą oczną lub z wadą...
więcej

Siatkówczak (retinoblastoma) – objawy i leczenie nowotworu dziecięcego

Siatkówczak to jedna z chorób wieku dziecięcego dotykająca jedno lub nawet dwoje oczu. Występuje najczęściej u dzieci poniżej 5....