Jak widzi osoba z zaćmą? Katarakta atakuje

7 kwietnia 2025

Zaćma to zmiana patologiczna w obrębie soczewki, która w zależności od stadium rozwoju prowadzi do częściowego lub całkowitego jej zmętnienia. Wiedz, że zlekceważona katarakta może skutkować utratą wzroku. Zastanawiasz się, jak widzi osoba z zaćmą? Sprawdź, jak ta powszechnie występująca choroba oczu zmienia percepcję świata. Przekonaj się, jak przebiega operacja usunięcia zaćmy, dzięki której odzyskasz utraconą ostrość widzenia.

Jak widzi człowiek z zaćmą? 

Chcesz dowiedzieć się, jak widzi osoba z zaćmą? Osoba chora na kataraktę zauważa m.in. pogorszenie ostrości widzenia, postrzega obiekty, jak „przez mgłę lub przez brudną szybę”. Jednym z symptomów tej choroby oczu jest też blaknięcie kolorów – patologiczne zmiany soczewki oka sprawiają, że spada poczucie kontrastu obrazu). Zaćma może też powodować problemy z oceną odległości obiektów i utrudnić widzenie po zmroku. Część chorych skarży się na oślepiające światła reflektorów i przez problemy z widzeniem ma trudności ze swobodnym poruszaniem się. 

Miej świadomość, że zaćma jest chorobą o postępującym charakterze, która może rozwijać się w ukryciu latami!

Jak rozpoznać pierwsze objawy zaćmy? Jak wygląda oko z zaćmą?

Skoro wiesz już, jak widzi osoba z zaćmą, warto wspomnieć o wszystkich możliwych symptomach tej jednostki chorobowej.  Na skutek zmętnienia soczewki oka (poza wymienionymi już objawami), wielu Pacjentów zmaga się też z:

  • nadmiernym zmęczeniem oczu,
  • narastającą krótkowzrocznością,
  • częstym mrużeniem oczu,
  • zniekształconym widzeniem,
  • nadwrażliwością na jasne światło,
  • efekt halo i odblaski,
  • podwójnym widzeniem.

W przypadku zaćmy wrodzonej zwykle występuje też oczopląs oraz zez. Chorzy z niezdiagnozowaną zaćmą często mają też problem z dobraniem odpowiednich szkieł korekcyjnych (mylą początkowe objawy katarakty z wadami wzroku – stąd tak ważna jest jak najszybsza diagnostyka u lekarza okulisty).

Jesteś ciekawy, jak wygląda gałka oczna Pacjenta chorego na zaćmę? W związku z kumulowaniem się białek i procesu mętnienia soczewka oka może zmienić nieco kolor (być rozbielona, zażółcona albo zbrązowiała).

Jak zaćma wpływa na życie codzienne Pacjenta?

Wiesz już, jak widzi osoba z zaćmą, warto więc wspomnieć też o skutkach psychologicznych, jakie wiążą się z tym schorzeniem. Ta choroba narządu wzroku może np. uniemożliwiać prowadzenie samochodu, czy wykonywanie wielu prostych, jak dotąd czynności. Jak podkreślają lekarze okuliści – zaćma upośledza codzienne funkcjonowanie – nieoperowana może przyczynić się do problemów na tle psychicznym (depresji, stanów lękowych). Zaburzenia oceny odległości zwiększają ryzyko upadków i złamań szyjki kości udowej. Część szczególnie starszych Pacjentów z zaćmą w związku z uciążliwymi objawami choroby, wycofuje się z życia społecznego. 

Zaćma a czynniki ryzyka rozwoju choroby

Wiedz, że jeśli zmętnienie soczewki wystąpiło w starszym wieku, zwykle rozpoznawana jest tzw. zaćma starcza, związana z fizjologicznym procesem starzenia organizmu (w tym narządu wzroku). Tak więc jednym z czynników ryzyka rozwoju zaćmy jest wiek Pacjenta. Do innych czynników ryzyka zaliczana jest:

  • cukrzyca (zaćma może być powikłaniem tej choroby),
  • przebyte urazy oka,
  • nikotynizm,
  • niedoczynność przytarczyc,
  • jaskra.

Miej świadomość, że pewną rolę w rozwoju katarakty odgrywają też uwarunkowania genetyczne (zaćma wrodzona) i stosowanie niektórych leków (zaćma polekowa).

Jak wygląda leczenie zaćmy? Operacja w klinice

Jak już wiesz, wraz z postępem patologicznych zmian w soczewce oka, u chorych na zaćmę może dojść do całkowitej utraty wzroku. Dlatego katarakta powinna być jak najszybciej zdiagnozowana i leczona. Jedyną skuteczną metodą jest operacja usunięcia zmętniałej soczewki i zastąpienie jej nową soczewką wewnątrzgałkową. Fakoemulsyfikacja (z łac. phacoemulsificatio cataractae) to bezpieczna i szybka procedura zabiegowa, która nie wymaga hospitalizacji. Możesz wrócić do domu jeszcze tego samego dnia, w którym poddasz fakoemulsyfikacji. Czy zabieg jest bolesny? Nie. Operację przeprowadza doświadczony chirurg (po uprzednim znieczuleniu gałki ocznej). Pamiętaj, że zabieg usunięcia zaćmy poprzedza szczegółowa diagnostyka. Zanim odzyskasz ostrość widzenia, zostaniesz poddany wielu badaniom z użyciem nowoczesnego sprzętu okulistycznego. 

Sprawdź, jak postępować po operacji zaćmy

Wiedz, że po operacji zaćmy musisz bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarskich. Stosuj krople do oczu wskazane przez specjalistę. Nie pocieraj oczu, staraj się ich nie dotykać bez potrzeby. Pamiętaj też, aby nie narażać oczu na silne promieniowanie słoneczne. Zawsze przed wyjściem z domu zabieraj ze sobą okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem. Wstrzymaj się od aktywności fizycznej na około 4 tygodnie od poddania się operacji usunięcia zaćmy. O reszcie wskazań poinformuje Cię lekarz podczas wizyty w gabinecie.

Operację usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji możesz przejść w naszej klinice Optegra.

FAQ 

Tak, możesz wyleczyć zaćmę operacyjnie (nie ma możliwości, aby wyleczyć to schorzenie zachowawczo, przy pomocy środków farmakologicznych). Jeśli chcesz skorzystać z pełnej diagnostyki katarakty, umów się na wizytę w naszej klinice Optegra. Doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści wykonają wszystkie potrzebne badania i w zależności od postawionej diagnozy, zaproponują odpowiednią dla Ciebie terapię.

Choroby oczu takie jak zaćma nieleczone mogą postępować, utrudniając codzienne życie chorego. Dlatego nie bagatelizuj mętnienia soczewki i jeśli chorujesz na kataraktę, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. W przeciwnym razie patologiczne zmiany chorobowe będą się pogłębiać i wykonywanie codziennych czynności będzie dla Ciebie coraz większym wyzwaniem. Zadbaj o zdrowie oczu i poddaj się operacji usunięcia zaćmy, a szybciej odzyskasz ostrość wzroku i komfort w życiu.

Zaćma wrodzona występuje u niemowląt i małych dzieci. Zmętnienie soczewki często wynika z zakażeń wewnątrzmacicznych, przyjmowaniem przez kobietę w ciąży niektórych leków. Z kolei zaćma nabyta najczęściej występuje u Pacjentów po 60. roku życia np. na skutek naturalnych procesów degeneracyjnych. Zaćma nabyta może być też powikłaniem różnych chorób przewlekłych. Jeśli podejrzewasz u siebie rozwój jednego z rodzajów zaćmy, umów się na konsultację – nasi doświadczeni specjaliści przeprowadzą dokładną diagnostykę z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu okulistycznego.

Źródła:

[08.02.2025 r.] https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysoczewki/73341,zacma

[08.02.2025 r.] https://podyplomie.pl/medycyna/38452,zacma-co-kazdy-internista-wiedziec-powinien?srsltid=AfmBOoqxtBWPVEw16GaRgahf03dQttOG-N-DugZK2VFz_PNElb6CUUoL

więcej

Ptoza – opadająca powieka jako skutek problemów ze wzrokiem?

7 kwietnia 2025
Ptoza oka (z łac. ptosis palpebrae), inaczej opadająca powieka, w zależności od danego przypadku może występować jednostronnie lub obustronnie,...
więcej

Jak widzi osoba z zaćmą? Katarakta atakuje

7 kwietnia 2025
Zaćma to zmiana patologiczna w obrębie soczewki, która w zależności od stadium rozwoju prowadzi do częściowego lub całkowitego jej...
więcej

Zaćma pęczniejąca – rzadki, ale groźny typ zaćmy – przyczyny, objawy, leczenie

5 kwietnia 2025
Zaćma pęczniejąca (inaczej zaćma cukrzycowa) to poważna choroba oczu, która nie ujawnia się nagle, a rozwija latami. Ten typ...
więcej

Czy zaćma starcza to nieunikniony efekt starzenia? Jak opóźnić jej rozwój?

5 kwietnia 2025
Zaćma starcza to choroba oczu, która upośledza codzienne funkcjonowanie. Katarakta sprawia, że wykonywanie prostych dotąd czynności staje się dla...
więcej

Zaćma posterydowa – czy leki sterydowe mogą uszkodzić wzrok? Alternatywne metody leczenia chorób oczu

4 kwietnia 2025
Zaćma posterydowa to jeden z rzadziej diagnozowanych rodzajów zaćmy, jednak tak, jak każda inna postać katarakty, powoduje zmętnienie soczewki...