Jak pozbyć się ciała obcego w oku? Drzazga, opiłek, szkło, rzęsa w oku.

Ciało obce w oku. Co może wpaść do oka?

Z pewnością każdy z nas doświadczył w życiu nieprzyjemnego uczucia, które wywołuje ciało obce w oku. Dyskomfort, czasem ból to nie jedyne objawy, z którymi mamy do czynienia, gdy muszka lub pyłek dostaną się do oka. Co zrobić gdy coś wpadnie nam do oka? Jak usunąć drobne ciała obce z oka? Czy i kiedy konieczna jest wizyta u lekarza? Przedstawiamy podstawowe zasady pierwszej pomocy w przypadku ciała obcego w oku.

Najczęściej do oka dostają się takie ciała obce jak: malutka muszka, pyłek, ziarenko piasku, rzęsa lub drobiazg, potocznie określany mianem paprocha. W takiej sytuacji pozbycie się ciała obcego z oka nie nastręcza trudności. Inaczej ma się sytuacja, gdy do oka dostanie się coś znacznie większego. Znane są przypadki, gdy na szpitalnych oddziałach ratunkowych pojawiali się pacjenci z wystającym z oka nożem, ołówkiem czy gwoździem. Znacznie mniej widowiskowe, ale równie groźne są przykłady, gdy do głębszych warstw rogówki dostają się drzazgi, opiłki metali czy drobinki szkła. Zazwyczaj takie sytuacje są spowodowane nie stosowaniem się do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w kopalniach, hutach, na budowach czy podczas wycinki drzew. O taki nieszczęśliwy wypadek nietrudno również, gdy zapomnimy o założeniu okularów ochronnych podczas prac remontowych w domu lub w ogrodzie.

Ciało obce w oku. Co powinno zaniepokoić?

Jeśli do naszych oczu dostanie się jakieś ciało obce, zwykle będziemy to czuli. Niemal od razu pojawi się łzawienie. To naturalna reakcja obronna oka – łzy ułatwiają samoczynne pozbycie się małego ciała obcego z oka. Ponadto, zawarte w nich substancje potrafią zneutralizować bakterie, które dostały się do oka razem z ciałem obcym. Inne objawy, które mogą towarzyszyć dostaniu się niepożądanych obiektów do oka to ból, pieczenie, uczucie dyskomfortu, zaczerwienienie, nadwrażliwość na światło.

Zobacz: Ćwiczenia na poprawę wzroku

Co zrobić, gdy coś wpadnie nam do oka?

Jeśli do naszego oka dostanie się jakieś ciało obce należy przede wszystkim zachować spokój. Jeśli ciało obce jest niewielkich rozmiarów możemy próbować usunąć je sami. Jednak zanim przystąpimy do jakichkolwiek interwencji przy narządzie wzroku, należy pamiętać, by dokładnie umyć ręce wodą z mydłem. Jeśli do oka dostał się jakiś drażniący obiekt – bezwzględnie powstrzymujemy się od pocierania oczu. Tarcie może zaszkodzić – spowodować stan zapalny lub pogłębić uraz.

Jeśli ciało obce w oku jest niewielkich rozmiarów, a do tego jest dobrze widoczne w worku spojówkowym, pozbycie się go jest łatwe. Co zrobić, gdy do oka wpadnie rzęsa? Możemy ją usunąć z pomocą rogu wilgotnej chusteczki higienicznej. Gdy nie jesteśmy w stanie zauważyć ciała obcego w worku spojówkowym, ale czujemy, że znajduje się w oku, delikatnie odchylamy obie powieki i próbujemy odnaleźć to, co powoduje nasz dyskomfort. Odnalezione ciało obce w oku możemy również usunąć rogiem zwilżonej chusteczki higienicznej. To dobra metoda, by usunąć z oka piasek czy ziarenko peelingu.

Jeśli ciało obce w oku dostało się głęboko do tkanki oka, np. opiłki, szkło lub drzazgi, należy jak najszybciej udać się do szpitala. Pierwszą pomocą w przypadku takiego ciała obcego w oku jest zabezpieczenie narządu wzroku jałowym opatrunkiem. Czy opiłek sam wyjdzie z oka? Zdecydowanie nie! W szpitalu lekarz z pomocą elektromagnesu lub biomikroskopu pozbędzie się ciała obcego z oka. Następnie założy opatrunek i zaleci właściwe leczenie. Może się okazać, że konieczne będzie stosowanie kropli lub antybiotyków.

A jak usunąć z oka piasek lub ziarenko peelingu? Skutecznym sposobem na ich pozbycie się jest płukanie oka. Można wykorzystać do tego sól fizjologiczną dostępną w aptece bez recepty lub przegotowaną wodę w temperaturze pokojowej. Płukanie oka należy wykonywać czystymi rękami. Wlewamy wodę lub sól fizjologiczną do oka, a następnie mrugamy kilka razy. Gdy ciało obce wypłynie z oka, poczujemy natychmiastową ulgę. W ten sposób możemy usunąć z oka piasek lub ziarenko peelingu. Jeśli jednak dyskomfort w oku będzie utrzymywał się przez dłuższy czas – warto skonsultować się z lekarzem.

Jak usunąć ciało obce z oka? Zasady postępowania

Znacznych rozmiarów przedmiot wbity w oko to widok, którego raczej nikt nie chciałby oglądać na żywo. Jednak, gdy będziemy świadkami takiej sytuacji, powinniśmy zachować zimną krew i jak najlepiej pomóc osobie poszkodowanej. Jak usunąć takie ciało obce z oka? Przede wszystkim nie na własną rękę! Ale to nie wszystko – trzeba również dopilnować, by poszkodowany, będąc w szoku, nie próbował robić tego sam. Należy jak najszybciej udać się do szpitala lub zadzwonić po pogotowie. Jeśli to możliwe – warto zabezpieczyć ranę i unieruchomić wystające ciało obce. Dobrym pomysłem jest również zabezpieczenie zdrowego oka jałowym opatrunkiem, co pozwoli uniknąć mimowolnego poruszania gałkami ocznymi.

Ciało obce w oku. Jak przebiega diagnoza?

Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem lekarz wykonuje badanie oka w lampie szczelinowej. Jeśli ciało obce znajduje się wewnątrz gałki ocznej lub w oczodole, często wykonuje się także badania obrazowe. Pozwalają one określić, gdzie dokładnie znajduje się cało obce.

Ciało obce w oku to nierzadka sytuacja. Na szczęście w większości przypadków jest to stan niezagrażający życiu, który nie wymaga pilnej interwencji medycznej, a wiąże się głównie z dyskomfortem. Poważne urazy zdarzają się stosunkowo rzadko, ale zawsze wymagają specjalistycznej pomocy.

Zobacz: Jak dbać o oczy?

Ciało obce w oku. Zalecenia

Jeśli usunięcie ciała obcego z oka wiązało się z interwencją lekarską, należy pamiętać, by bezwzględnie przestrzegać zaleceń specjalisty i stawiać się na wyznaczone wizyty kontrolne. W przypadku pojawienia się takich dolegliwości jak: pogorszenie ostrości widzenia, ból, ciągłe zaczerwienienie oka – należy jak najszybciej zgłosić się na ponowną konsultację.

Bibliografia:
1. K. Nowomiejska, „Urazy gałki ocznej” w A. Grzybowski, „Okulistyka”, Wrocław 2018
2. H. Niżankowska, „Okulistyka. Podstawy kliniczne”, Warszawa 2007.
więcej

Nieleczony astygmatyzm – co może spowodować brak jego leczenia?

Astygmatyzm może pojawić się w każdym wieku, m.in. jako następstwo wypadku, choroby czy niewłaściwej higieny wzroku. Często jest uciążliwy...
więcej

Retinopatia nadciśnieniowa – jak wyglądają objawy i diagnostyka?

Nadciśnienie tętnicze należy do najgroźniejszych czynników wywołujących choroby układu sercowo-naczyniowego. Przy jego występowaniu może dochodzić do wielu powikłań, w...
więcej

Co to jest widzenie peryferyjne i czym się różni od widzenia tunelowego?

Problem występowania dolegliwości w obrębie zmysłu wzroku dotyka wielu ludzi na świecie. Jednym z poważnych zagadnień medycznych z tego...
więcej

Ile kosztuje wizyta u okulisty? Sprawdź cennik badań wzroku!

Wizyty u okulisty powinny być przeprowadzane regularnie, zwłaszcza jeżeli dana osoba boryka się z chorobą oczną lub z wadą...
więcej

Siatkówczak (retinoblastoma) – objawy i leczenie nowotworu dziecięcego

Siatkówczak to jedna z chorób wieku dziecięcego dotykająca jedno lub nawet dwoje oczu. Występuje najczęściej u dzieci poniżej 5....