Jak dobrać okulary do twarzy i jej kształtu?

Planujesz zmianę okularów korekcyjnych? Nie wiesz, jaki typ okularów będzie pasować do Ciebie najlepiej? Z naszego poradnika dowiesz się, jak dobrać okulary do twarzy i typu urody. Sprawdź, jakie okulary do okrągłej twarzy, prostokątnej czy trójkątnej sprawdzą się najlepiej.


Jak dobrać okulary? Uniwersalne porady

Jak dobrać okulary? Warto kierować się komfortem noszenia, cechami charakterystycznymi twarzy i Twoim poczuciem estetyki. Kształt twarzy nie jest jednak jedyną pomocną wskazówką dotyczącą tego, jakie okulary wybrać. Poznaj te uniwersalne porady i sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów.

  • Szerokość skroni, kości jarzmowych i żuchwy

Te wymiary określają ogólny zarys i proporcje Twojej twarzy. Rozstaw oczodołów i odległości pomiędzy oczami a skroniami są kluczowe podczas doboru odpowiednich okularów. Ważne, aby oczy znajdowały się mniej więcej na środku szkieł korekcyjnych. Okulary nie powinny zakrywać brwi i dotykać policzków podczas uśmiechania się.

  • Szerokość nasady nosa

Nasada nosa to miejsce, na którym spoczywają noski okularów. Określenie jej szerokości jest kluczowe dla dobrania odpowiednich okularów, które będą stabilnie trzymać się na nosie, nie uciskając nasady i nie spadając z niej.

  • Odcień skóry, oprawa oczu i kolor włosów

Typ urody jest istotny podczas doboru okularów. Najlepiej, aby kolor oprawek dobrze korespondował z tonacją skóry i kolorem oczu oraz włosów. Ważne, aby okulary nie zlewały się ze skórą lub nie tworzyły zbyt dużego, nieprzyjemnego kontrastu. W zależności od typu urody, warto dobrać chłodny lub ciepły odcień oprawek i zastanowić się, czy preferujesz kolory jasne, stonowane lub te bardziej kontrastujące z Twoją karnacją.

Jeśli okulary mają być dla Ciebie wyrazistym dodatkiem, możesz postawić na bardziej odważne modele. W przypadku jeśli chcesz, aby okulary nie wysuwały się na pierwszy plan, a po prostu korespondowały z Twoją urodą, wybierz bardziej neutralną i uniwersalną opcję.


Jak dobrać okulary do twarzy? Wskazówki dla każdego kształtu twarzy

Pamiętaj Warto, aby okulary podkreślały atuty Twojego kształtu twarzy i nie uwypuklały ewentualnych niedoskonałości. Najważniejsze jest jednak, aby czuć się w nich wygodnie i naturalnie.  

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które stoi przed zakupem pary okularów korekcyjnych. Jeśli nie do końca wiesz, jak określić kształt swojej twarzy, spróbuj odrysować w lustrze jej zarys, korzystając przykładowo z pomadki do ust. Możesz też liczyć na pomoc optyków lub stylistów okularowych w salonach optycznych, którzy doradzą Ci, jaki typ okularów będzie pasować do Twojej twarzy.


Jeśli chcesz postawić na maksymalną wygodę, możesz rozważyć laserową korekcję wzroku. Dzięki temu rozwiązaniu zapomnisz o okularach czy soczewkach kontaktowych i bez przeszkód będziesz realizować swoje pasje. To świetne rozwiązanie dla aktywnych osób i tych, którym okulary mogą przeszkadzać w codziennej pracy. Zabieg laserowej korekcji pomoże Ci pozbyć się wady wzroku w bezpieczny, szybki i wygodny sposób.

  • Okulary do okrągłej twarzy

Jakie okulary do okrągłej twarzy sprawdzą się najlepiej? Dobrym wyborem mogą być kanciaste modele oprawek – prostokątne czy modne w ostatnim czasie oprawki geometryczne w heksagonalnym kształcie. Okrągła twarz ma dość łagodne rysy, pełne policzki i zazwyczaj niskie czoło. Oprawki o wyrazistych, kanciastych kształtach będą dobrze korespondować z okrągłą twarzą i wizualnie ją wysmuklą.

  • Okulary dla owalnej twarzy

Owalna twarz to taka, która ma praktycznie idealne proporcje – nieco wydłużony podbródek i czoło oraz zarysowane policzki, które są jej najszerszym punktem. Osoby o owalnej twarzy zdecydowanie nie muszą się ograniczać w doborze okularów – jeśli masz ochotę, możesz eksperymentować z różnymi fasonami, kolorami i deseniami oprawek. Dzięki świetnym proporcjom twarzy, w większości oprawek będziesz wyglądać dobrze. Pamiętaj tylko, aby oprawki nie były szersze, niż Twoja twarz i nie wychodziły poza jej obrys.

  • Okulary dla trójkątnej twarzy (kształt serca)

Twarz trójkątna ma wyraziste rysy – jej najszerszym punktem jest czoło, charakterystyczny jest dość szpiczasty, wąski podbródek i zarysowane policzki. Jakie okulary będą pasować do takiej twarzy? Świetną przeciwwagą dla wyrazistych rys będą okulary okrągłe lub owalne, takie jak ,,kocie oczy’’. Inna opcja to postawienie na okulary bez oprawek. W takich modelach okularów korekcyjnych twarz w kształcie serca prezentuje się naprawdę dobrze!

  • Okulary dla kwadratowej twarzy

W twarzy kwadratowej czoło i policzki mają podobną szerokość, a linia szczęki i kości policzkowych jest najczęściej mocno zarysowana. Podobnie jak w przypadku twarzy trójkątnej, warto postawić na oprawki o okrągłym i owalnym kształcie, które będą dobrze korespondować z ostrymi rysami twarzy. Należy unikać kanciastych oprawek o mocno zarysowanych kształtach, które dodatkowo uwypuklą kwadratową twarz.

  • Okulary dla prostokątnej, podłużnej twarzy

Można uznać, że twarz prostokątna to kształt pośredni pomiędzy twarzą owalną a kwadratową. Charakteryzuje się mniej więcej taką samą szerokością we wszystkich punktach, a także prostą linią włosów i wysokim czołem. Aby dążyć do idealnych, owalnych proporcji, warto oprawkami podkreślić kości policzkowe, by kwadratowa linia czoła zeszła na dalszy plan. Okulary, które rozmiarem będą subtelnie wychodzić poza linie twarzy, to modele okrągłe i owalne – dzięki nim podkreślisz kości policzkowe, co jest pożądane w przypadku twarzy podłużnej. Dobrze sprawdzą się również oprawki ‘’pilotki’’, inaczej określane jako ‘’aviatory’’.

więcej

Nieleczony astygmatyzm – co może spowodować brak jego leczenia?

Astygmatyzm może pojawić się w każdym wieku, m.in. jako następstwo wypadku, choroby czy niewłaściwej higieny wzroku. Często jest uciążliwy...
więcej

Retinopatia nadciśnieniowa – jak wyglądają objawy i diagnostyka?

Nadciśnienie tętnicze należy do najgroźniejszych czynników wywołujących choroby układu sercowo-naczyniowego. Przy jego występowaniu może dochodzić do wielu powikłań, w...
więcej

Co to jest widzenie peryferyjne i czym się różni od widzenia tunelowego?

Problem występowania dolegliwości w obrębie zmysłu wzroku dotyka wielu ludzi na świecie. Jednym z poważnych zagadnień medycznych z tego...
więcej

Ile kosztuje wizyta u okulisty? Sprawdź cennik badań wzroku!

Wizyty u okulisty powinny być przeprowadzane regularnie, zwłaszcza jeżeli dana osoba boryka się z chorobą oczną lub z wadą...
więcej

Siatkówczak (retinoblastoma) – objawy i leczenie nowotworu dziecięcego

Siatkówczak to jedna z chorób wieku dziecięcego dotykająca jedno lub nawet dwoje oczu. Występuje najczęściej u dzieci poniżej 5....