Jak długo trwa rekonwalescencja po wszczepieniu soczewek fakijnych?

Rekonwalescencja po zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych

Zabieg wszczepienia soczewek fakijnych jest doskonałą alternatywą dla osób, które z różnych powodów nie mogą poddać się laserowej korekcji wzroku. Lista jego zalet jest długa. Otwiera ją szybki powrót do pełnej sprawności po operacji. O tym jak długo trwa rekonwalescencja po implantacji soczewek fakijnych oraz jaki jest stan pacjenta po zabiegu, dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Wszczepienie soczewek fakijnych – na czym polega?

Najprościej rzecz ujmując – soczewka fakijna przypomina trochę szkło kontaktowe. Różni się jednak tym, że może pozostać w oku do czasu pojawienia się zaćmy w naszej naturalnej soczewce. W trakcie zabiegu, lekarz umieszcza ją pomiędzy tęczówką a naturalną soczewką oka. Nowoczesne technologie sprawiają, że soczewki fakijne świetnie współdziałają z okiem i są bardzo dobrze tolerowane przez narząd wzroku .

Wszczepienie soczewek fakijnych – dla kogo?

Zabieg implantacji soczewek fakijnych jest świetnym rozwiązaniem dla osób, u których występują przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku oraz dla pacjentów, zmagających się z zaćmą. Jest całkowicie bezpieczny, nieskomplikowany, a przy tym zajmuje niewiele czasu. Operację przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Powikłania po zabiegu pojawiają się niezwykle rzadko; chyba, że pacjenci nie przestrzegają zaleceń pooperacyjnych.

Zobacz: Refrakcyjna wymiana soczewki

Rekonwalescencja po wszczepieniu soczewek fakijnych – jak długo trwa?

W większości przypadków stan pacjenta po operacji wszczepienia soczewki jest dobry – zabieg jest szybki i całkowicie bezpieczny. Efekty są widoczne natychmiast – poprawa widzenia następuje w zasadzie od razu. W dniu wykonania zabiegu pacjent może udać się do domu.

Po wykonaniu zabiegu implantacji soczewek fakijnych należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Kluczowe dla sukcesu zabiegu są pierwsze dwa tygodnie, ale tak naprawdę oszczędzający tryb życia połączony z wyjątkową troską o narząd wzroku należy prowadzić przez 4 do 6 tygodni.

W trosce o bezpieczeństwo Pacjentów zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych w Klinikach Optegra nie wykonuje się na obojgu oczu w tym samym czasie. Decydując się więc na poddanie się zabiegowi należy to uwzględnić w planowaniu przerwy w pracy.

Jakie są zalecenia przy rekonwalescencji po wszczepieniu soczewek fakijnych?

  • Stosuj przepisane przez lekarza leki zgodnie z jego zaleceniami;
  • Stawiaj się na wyznaczone przez okulistę wizyty kontrolne;
  • Zrezygnuj z intensywnej aktywności fizycznej, np. podnoszenia ciężarów. Spokojny spacer jest dobrym wyborem już w pierwszym tygodniu po zabiegu;
  • Unikaj  gwałtownego schylania się i dźwigania naprawdę ciężkich zakupów. To czynność, która mocno obciąża oczy, dlatego po operacji należy jej unikać.
  • Unikaj kontaktu oczu z wodą. Podczas mycia głowy i buzi w okresie  pierwszych dób po zabiegu uważaj, aby woda z szamponem nie dostała się do oczu i nie pochylaj  gwałtownie głowy. Przez miesiąc unikaj basenu sauny i zbiorników wodnych.
  • Nie pocieraj i nie mruż gwałtownie oczu;
  • Korzystaj z okularów przeciwsłonecznych przy każdym wyjściu z domu, niezależnie od pory roku. Dla oczu to ochrona nie tylko przed słońcem i wiatrem, ale także przed kurzem, pyłem i innym zanieczyszczeniami.
Bibliografia:
1. A. Styszyński, Korekcja wad wzroku: procedury badania refrakcji, 2007
2. J. Wierzbowska, "Kompendium nowoczesnych metod korekcji wad wzroku", Warszawa, 2020
więcej

Nieleczony astygmatyzm – co może spowodować brak jego leczenia?

Astygmatyzm może pojawić się w każdym wieku, m.in. jako następstwo wypadku, choroby czy niewłaściwej higieny wzroku. Często jest uciążliwy...
więcej

Retinopatia nadciśnieniowa – jak wyglądają objawy i diagnostyka?

Nadciśnienie tętnicze należy do najgroźniejszych czynników wywołujących choroby układu sercowo-naczyniowego. Przy jego występowaniu może dochodzić do wielu powikłań, w...
więcej

Co to jest widzenie peryferyjne i czym się różni od widzenia tunelowego?

Problem występowania dolegliwości w obrębie zmysłu wzroku dotyka wielu ludzi na świecie. Jednym z poważnych zagadnień medycznych z tego...
więcej

Ile kosztuje wizyta u okulisty? Sprawdź cennik badań wzroku!

Wizyty u okulisty powinny być przeprowadzane regularnie, zwłaszcza jeżeli dana osoba boryka się z chorobą oczną lub z wadą...
więcej

Siatkówczak (retinoblastoma) – objawy i leczenie nowotworu dziecięcego

Siatkówczak to jedna z chorób wieku dziecięcego dotykająca jedno lub nawet dwoje oczu. Występuje najczęściej u dzieci poniżej 5....