Ile kosztuje wizyta u okulisty? Sprawdź cennik badań wzroku!

Wizyty u okulisty powinny być przeprowadzane regularnie, zwłaszcza jeżeli dana osoba boryka się z chorobą oczną lub z wadą wzroku. Jednak nawet w przypadku braku takich problemów warto kontrolnie sprawdzić swoje oczy raz na dwa lata. Jaki jest koszt prywatnej wizyty u okulisty? Sprawdź!

Kiedy potrzebna jest wizyta u okulisty?

Człowiek dysponuje pięcioma zmysłami, które umożliwiają mu swobodne i samodzielne funkcjonowanie. Ważne jest, aby dbać o te zmysły i regularnie wykonywać badania profilaktyczne, takie jak na przykład badania wzroku. Pomagają one we wczesnym wykrywaniu i leczeniu różnych problemów ze wzrokiem oraz chorób oczu oraz w zachowywaniu dobrej jakości widzenia przez długie lata.

Sygnałem do wizyty u okulisty może być ból lub dyskomfort w oku. Objaw taki może wskazywać np. na zapalenie spojówek, infekcję lub inne problemy, które są stosunkowo łatwo wyleczalne, jednak wymagają profesjonalnej opieki medycznej.

Konsultację ze specjalistą zaleca się również w przypadku podejrzenia wady wzroku. Jeśli zauważysz, że Twoje widzenie z bliska lub daleka staje się mniej wyraźne, masz trudności z czytaniem lub oglądaniem telewizji, może to świadczyć o tym, że potrzebujesz szkieł korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Wady wzroku, takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm, mogą rozwijać się stopniowo, dlatego regularne kontrole u specjalisty są niezwykle istotne. Co ważne, gabinet lekarza okulisty nie jest jedynym miejscem, w którym możesz wykonać badanie wzroku. Takie usługi oferują również optometryści i optycy.

Oprócz problemów z ostrością widzenia istnieją również inne przesłanki, które mogą wskazywać na konieczność konsultacji z lekarzem okulistą. Czynnikami, które powinny wzbudzić Twój niepokój, są m.in. zmiana w wyglądzie źrenicy lub tęczówki oka, ból w okolicach narządu wzroku czy chroniczne bóle głowy. Mogą one świadczyć o rozwoju poważnego schorzenia, takiego jak np. jaskra czy zaćma.

Jaskra to choroba, która stopniowo uszkadza nerw wzrokowy. Jeśli nie zostanie wcześnie wykryta i odpowiednio leczona, prowadzi do pogorszenia, a nawet całkowitej utraty wzroku. Badanie ciśnienia w oku jest jednym z podstawowych i koniecznych testów, które wykonuje się w celach diagnostycznych w przypadku podejrzenia jaskry. Innym ważnym testem jest badanie tarczy nerwu wzrokowego.

Zaćma najczęściej, choć nie zawsze, dotyka osób w zaawansowanym wieku. Choroba ta charakteryzuje się stopniowym mętnieniem soczewki oka, które prowadzi do pogorszenia wizji. W zaawansowanym stadium może powodować całkowitą utratę wzroku, dlatego tak ważne jest jej wczesne wykrycie i leczenie. W przypadku podejrzenia zaćmy diagnozę bardzo często można postawić na bazie podstawowego badania ostrości widzenia oraz obserwacji przedniego odcinka oka przez specjalistę przy użyciu wziernika okulistycznego, biomikroskopu i/lub lampy szczelinowej.

Regularne wizyty u okulisty zaleca się także osobom cierpiącym na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca. Retinopatia cukrzycowa, zwana też cukrzycową chorobą oczu, dotyczy patologicznych zmian w obrębie siatkówki. Zmiany te mogą prowadzić do jej uszkodzenia, a w konsekwencji do poważnych problemów ze wzrokiem. Regularne badania oczu pozwalają na wczesne wykrycie problemu i przeciwdziałanie jego rozwojowi.

Ile kosztuje badanie wzroku?

Większość osób opłaca ubezpieczenie zdrowotne, na mocy którego nabiera uprawnień do korzystania z usług medycznych w przychodniach państwowych. Często okazuje się jednak, że aby wykonać komputerowe badanie wzroku bądź np. badanie obrazowe oka w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), należy uzyskać wiele skierowań i odbyć co najmniej kilka wizyt, za każdym razem czekając na swoją kolej długimi tygodniami. Niektóre źródła podają, że średni czas oczekiwania na wizytę w państwowej poradni okulistycznej wynosi od kilkudziesięciu do nawet kilkuset dni. Problem jest jeszcze większy w przypadku próby dostania się do okulisty dziecięcego ze swoją pociechą.

W związku z powyższym wiele osób decyduje się zapłacić za konsultację i profesjonalne badanie u prywatnego okulisty, który najczęściej jest gotów przyjąć pacjenta w ciągu kilku dni. Wbrew obiegowej opinii ceny prywatnych usług okulistycznych w 2024 roku nie są bardzo wygórowane, a wykonywanie ich w pakietach jeszcze bardziej redukuje całościowe koszty.

W klinice Optegra ceny konsultacji specjalistycznych wahają się w granicach od 200 do 400 zł. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat.

Konsultacja okulistyczna z diagnostyką podstawową – lekarz specjalista300 zł
Konsultacja okulistyczna z diagnostyką podstawową – dr n. med.350 zł
Konsultacja okulistyczna z diagnostyką rozszerzoną – lekarz specjalista350 zł
Konsultacja okulistyczna z diagnostyką rozszerzoną – dr n. med.400 zł
Konsultacja – optometrysta200 zł
Kontrola po konsultacji okulistycznej200 zł
Dobór okularów przez optometrystę200 zł

Aktualny cennik badań diagnostycznych w klinice Optegra ukazuje poniższa tabela.

AngioOCT300 zł
USG gałek ocznych150 zł
Topografia rogówki200 zł
Badanie OCT z opisem – dwoje oczu250 zł
Mikroperymetr MAIA250 zł
Badanie pola widzenia150 zł
ZESTAWY BADAŃ DLA OSÓB CHORUJĄCYCH NA CUKRZYCĘ
Zestaw podstawowy: badanie ostrości wzroku, badanie dna oka, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, OCT390 zł
Zestaw poszerzony: badanie ostrości wzroku, badanie dna oka, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, OCT, AngioOCT450 zł
DIAGNOSTYKA ZESPOŁU SUCHEGO OKA
Zestaw badań diagnostycznych ZSO (badanie okulistyczne, ocena filmu łzowego, badanie gruczołów Meiboma)290 zł
Ocena filmu łzowego + badanie gruczołów Meiboma aparatem LacryDiag (meibografia)150 zł

FAQ

Na pierwszej wizycie okulista przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny. W zależności od tego, z jakim problemem zgłasza się pacjent, specjalista może przeprowadzić dodatkowo badania, takie jak badanie ostrości wzroku, ciśnienia wewnątrzgałkowego czy też dna oka. Może też zdecydować o konieczności dalszej diagnostyki lub zakwalifikować pacjenta do określonej terapii. Umów wizytę konsultacyjną w klinice Optegra.

W dniu wizyty u okulisty należy zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych. Warto również ograniczyć makijaż oczu, który może utrudnić badanie lub zostać naruszony w jego trakcie. Zadzwoń na infolinię kliniki Optegra, aby umówić się na wizytę i poznać szczegóły dotyczące przygotowania do niej.

Wybierając się na wizytę, warto zabrać ze sobą listę aktualnie przyjmowanych leków, dokumentację medyczną dotyczącą dotychczasowego leczenia (jeśli dotyczy) oraz okulary lub soczewki kontaktowe, których używasz. Dowiedz się wszystkiego o wizytach okulistycznych w klinice Optegra.

Źródła:

https://www.optegra.com.pl/cennik/klinika-warszawa-wilanow

https://www.mp.pl/cukrzyca/powiklania/66475,retinopatia-cukrzycowa

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/jaskra/73325,jaskra

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysoczewki/73341,zacma

https://swiatprzychodni.pl/specjalnosci/okulista/tczew

więcej

Nieleczony astygmatyzm – co może spowodować brak jego leczenia?

Astygmatyzm może pojawić się w każdym wieku, m.in. jako następstwo wypadku, choroby czy niewłaściwej higieny wzroku. Często jest uciążliwy...
więcej

Retinopatia nadciśnieniowa – jak wyglądają objawy i diagnostyka?

Nadciśnienie tętnicze należy do najgroźniejszych czynników wywołujących choroby układu sercowo-naczyniowego. Przy jego występowaniu może dochodzić do wielu powikłań, w...
więcej

Co to jest widzenie peryferyjne i czym się różni od widzenia tunelowego?

Problem występowania dolegliwości w obrębie zmysłu wzroku dotyka wielu ludzi na świecie. Jednym z poważnych zagadnień medycznych z tego...
więcej

Ile kosztuje wizyta u okulisty? Sprawdź cennik badań wzroku!

Wizyty u okulisty powinny być przeprowadzane regularnie, zwłaszcza jeżeli dana osoba boryka się z chorobą oczną lub z wadą...
więcej

Siatkówczak (retinoblastoma) – objawy i leczenie nowotworu dziecięcego

Siatkówczak to jedna z chorób wieku dziecięcego dotykająca jedno lub nawet dwoje oczu. Występuje najczęściej u dzieci poniżej 5....