Grupy zawodowe, w których wady wzroku są przeszkodą w podjęciu pracy

10 lutego 2022

Wada wzroku może być przeciwskazaniem do pracy w wielu zawodach, zwłaszcza mundurowych. Nie tylko praca w wojsku czy policji obejmuje jednak wymagania związane ze wzrokiem. Sprawdź, kiedy wada wzroku może uniemożliwić Ci karierę w wymarzonym zawodzie. Z artykułu dowiesz się też, jak możesz rozwiązać ten problem.

Dopuszczalna wada wzroku a praca w policji – wymagania

Zdrowotne wymagania do pracy w policji określa Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 października 2018 r. w sprawie wykazu chorób i ułomności, wraz z kategoriami zdolności do służby w Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służbie Ochrony Państwa. Na podstawie zawartych w nim wytycznych dotyczących wzroku i wyniku badania komisja lekarska określa, czy kandydat może być przyjęty do służby.

Czy policjant może więc nosić okulary lub soczewki kontaktowe? Tak, ale dopuszczalna wada wzroku w policji wynosi ±4 dioptrie sferyczne (krótkowzroczność i nadwzroczność – inaczej dalekowzroczność) i 2 dioptrie cylindryczne (astygmatyzm). Korekcja za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych musi przy tym wyrównywać ostrość wzroku do 0,9-1,0 dla obu oczu. Dopuszczalne jest także nieznaczne upośledzenie rozróżniania barw, o ile zachowane jest rozróżnianie barw podstawowych.

Oprócz pracy w policji wymagania te stosują się też między innymi do kandydatów na strażaków czy strażników granicznych. Co ciekawe przyszły funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej może mieć jednak ostrość wzroku poniżej 0,5 (przed korektą) tylko w jednym oku, podczas gdy w pozostałych służbach wymienionych w rozporządzeniu, w tym w policji – w obu. W każdym przypadku wymagana jest jednak korekcja, najlepiej soczewkami kontaktowymi.

Wada wzroku a praca w wojsku – wymagania

W przypadku pracy w wojsku wymagania zdrowotne, w tym dotyczące wzroku też są określone prawnie. Zawiera je Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 grudnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie orzekania o zdolności do zawodowej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach.

Dla kandydatów na zawodowych żołnierzy dopuszczalna wada wzroku jest mniejsza niż w policji. Wynosi ±3 dioptrie sferyczne i 1 dioptrię cylindryczną. Ostrość wzroku każdego oka przed korekcją musi być z kolei na poziomie co najmniej 0,5.

Wymagania mogą być jednak wyższe w zależności od konkretnej formacji. Na przykład osoby z nawet mniejszą wadą wzroku mogą nie zostać przyjęte do służby w jednostkach specjalnych, desantowo-szturmowych czy jako snajperzy.

Wada wzroku a przeciwskazania do pracy – wybrane inne zawody

W jakich jeszcze zawodach wady wzroku mogą być przeszkodą w podjęciu pracy? Zwłaszcza w tych związanych z prowadzeniem pojazdów, takich jak na przykład:

  • Piloci zawodowi. Dopuszcza się tu okulary i soczewki kontaktowe, ale granica to -6 i +5 dioptrii sferycznych oraz 2 dioptrie cylindryczne.
  • Kierowcy zawodowi. Dla kategorii C, C1, D, D1, C+E, C1+E, D+E, D1+E dopuszczalna wada wzroku to ±8 dioptrii i obuoczna ostrość wzroku po korekcji nie mniejsza niż 0,8. 
  • Pracownicy kolei. Co ciekawe, polskie prawo ciągle stoi na stanowisku, że maszyniści, manewrowi czy ustawiacze nie mogą nosić okularów lub soczewek, lecz muszą mieć ostrość wzroku co najmniej 0,8. W przypadku większości pozostałych zawodów kolejowych dopuszcza się wady maksimum ± 3 dioptrie.

Wada wzroku może też utrudniać obsługę różnego rodzaju maszyn, lecz korekcja za pomocą soczewek kontaktowych lub okularów zwykle nie będzie wtedy problemem, przynajmniej z punktu widzenia prawa.

Laserowa korekcja wzroku pozwoli Ci podjąć pracę w wymarzonym zawodzie

Nawet, jeśli masz na tyle dużą wadę wzroku, że jest przeciwskazaniem do pracy, nie musi to zamykać Ci drzwi do kariery do wybranym zawodzie. Rozwiązaniem może być laserowa korekcja wzroku – zabieg bezpieczny, szybki i niemal bezbolesny dzięki podaniu kropli znieczulających. Jest też na tyle nieinwazyjny, że już następnego dnia można wrócić do większości codziennych aktywności.

Jakie wady leczymy laserową korekcją wzroku? Krótkowzroczność (do -8 dioptrii), dalekowzroczność (do +3 dioptrii) i astygmatyzm (do 5 dioptrii). O możliwości przeprowadzenia zabiegu decyduje też między innymi optymalny wiek do laserowej korekcji wzroku oraz stabilność wady wzroku.

więcej

Zaćma – w jakim wieku najczęściej się pojawia i czy młodzi ludzie mogą chorować na zaćmę?

13 kwietnia 2025
Zaćma to choroba oczu, która prowadzi do częściowego lub całkowitego zmętnienia soczewki oka, w związku z czym Twój wzrok...
więcej

Tarcza zastoinowa, czyli obrzęk tarczy nerwu wzrokowego – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

13 kwietnia 2025
Tarcza zastoinowa (z łac. oedema papillae nervi optici), czyli obrzęk tarczy nerwu wzrokowego jest objawem neurologicznym zwiększonego ciśnienia płynu...
więcej

Zapalenie nerwu wzrokowego – pierwsze objawy, które powinny zaniepokoić

9 kwietnia 2025
Zapalenie nerwu wzrokowego to poważne schorzenie okulistyczne, które niesie ze sobą ryzyko całkowitej utraty wzroku. Biorąc pod uwagę lokalizację,...
więcej

Stres a wzrok – czy silny stres może wpływać na wzrok?

9 kwietnia 2025
Stres jest naturalną reakcją organizmu. Hormonu stresu tj. kortyzol zwiększa stężenie glukozy we w krwi, przygotowując organizm do „walki”....
więcej

Zaćma cukrzycowa – jak cukrzyca niszczy wzrok? Pierwsze objawy

8 kwietnia 2025
Zaćma cukrzycowa to choroba będąca powikłaniem ocznym cukrzycy. Schorzenie to powoduje częściowe lub całkowite zmętnienie soczewki, w związku z...