Jak dbać o wzrok po 40. roku życia?

Ukończenie 40. roku życia to najczęściej moment, kiedy pacjenci zaczynają uskarżać się na problemy z widzeniem do bliży. Dotyczy to zarówno osób już zmagających się z wadami wzroku, jak i tych, które nie nosiły wcześniej okularów ani soczewek kontaktowych. Czasami występuje też gorsze widzenie na jedno oko. Wtedy najczęściej w głowie pojawia się pytanie: z czego wynika pogorszenie wzroku po 40. roku życia? Odpowiedź jest bardzo prosta: nieostre widzenie po czterdziestce to naturalne zjawisko związane ze starzeniem się organizmu. Naukowa nazwa tego procesu to prezbiopia. Dotyczy ona niemal 10 milinów Polaków i nie da się jej zapobiec. Osiągnięcia współczesnej medycyny pozwalają jednak poradzić sobie z prezbiopią. Odpowiednia korekcja wzroku po czterdziestce to podstawa, aby zapewnić sobie komfort w codziennym funkcjonowaniu i nadal cieszyć się życiem. Z tego artykułu dowiesz się, od czego psuje się wzrok, a także jak go naprawić po 40-stce!

Z czego wynika pogarszający się wzrok po czterdziestce?

Oczy, jak każda inna część naszego organizmu, z biegiem czasu się starzeją. Z wiekiem soczewka oka staje się coraz sztywniejsza, grubsza i mniej przejrzysta. Dodatkowo zdolność oka do akomodacji stopniowo się osłabia. Pacjenci zauważają pogarszający się wzrok: coraz trudniej im wyraźnie widzieć obrazy i przedmioty, które znajdują się w odległościach do bliży.

Słabe widzenie z bliska po 40. roku życia to całkowicie naturalne zjawisko, którego nie powstrzyma żadna działalność profilaktyczna. Nawet najzdrowszy styl życia i właściwie odżywanie nie są w stanie im zapobiec. Nie można jednak zapominać o właściwym dbaniu o nasz narząd wzroku. Czytanie przy nieodpowiednim świetle, praca przy niewystarczającej odległości od monitora czy długie godziny spędzone bez przerw przed telewizorem lub ekranem smartfonu z pewnością nie przyczynią się do utrzymania naszych oczu w dobrej kondycji.

Widzenie czterdziestolatków z bliska pogarsza się nieliniowo. W pierwszej fazie obserwujemy gwałtowne pogorszenie i trudności z widzeniem z bliska co budzi w wielu osobach niepokój. Następnie proces zachodzi już znacznie wolniej. Pacjenci obserwują zmianę wady wzroku o ćwierć lub pół dioptrii co dwa – trzy lata. Jest jednak metoda na to, jak zatrzymać pogarszanie się wzroku w tym wieku. W tym celu należy udać się na wizytę do specjalisty celem konsultacji i dobrania właściwej metody korekcji wzroku. Jednym z najpopularniejszych działań medycznych jest wówczas laserowa korekcja wzroku. To nieinwazyjny zabieg, który trwa zaledwie kilka minut, a który może sprawić, że pacjent raz na zawsze pożegna się z koniecznością noszenia okularów „do czytania”.

Objawy pogorszenia wzroku po 40. roku życia

Główna uciążliwość gorszego widzenia po czterdziestce polega na tym, że utrudnia codziennie funkcjonowanie i wykonywanie nawet tak prostych czynności jak czytanie książki, menu w restauracji czy odpisanie na SMS. Najpierw pacjenci dostrzegają, że teksty zapisane drobnym drukiem muszą trzymać w większej odległości niż dotychczas. Często wyciągają przed siebie ręce lub odchylają głowę do tyłu. Takim sytuacjom nierzadko towarzyszy uczucie zmęczonych oczu, a sporadycznie może pojawić się także ból głowy.

Słaby wzrok sprawia również, że coraz trudniejsze staje się naprzemienne spoglądanie na obrazy i przedmioty znajdujące się w różnych odległościach, np. rzut oka na telewizor po wcześniejszej pracy przy komputerze. Wtedy okazuje się, że widzimy nieostro. To pierwsze objawy gorszego widzenia po 40.roku życia, które należy skonsultować ze specjalistą.

Objawy prezbiopii najszybciej dostrzegają osoby zmagające się z nadwzrocznością. Najczęściej występujące symptomy pogorszenia wzroku po 40. roku życia to np. potrzeba zwiększania odległości, z jakiej pacjent patrzy na bliski obiekt – np. trzymanie książki coraz dalej od oczu oraz trudności w czytaniu drobnego tekstu.

Nieco inaczej wygląda sytuacja osób krótkowzrocznych używających okularów. Często po ukończeniu 40. roku życia pacjenci mają wrażenie, że ich wzrok się poprawia, a do tej pory stosowane szkła okazują się za mocne. Zdarzają się sytuacje, w których pacjent całkowicie rezygnuje z okularów, bo jest w stanie widzieć i czytać bez nich. Jest to jednak etap przejściowy, który szybko mija. W późniejszym etapie może okazać konieczne stosowanie korekcji okularowej dobranej przez specjalistę.

Jak dbać o wzrok po 40. roku życia?

Naprawdę warto na co dzień troszczyć się o swoje oczy. Codzienne dobre nawyki mogą pomóc opóźnić proces pogarszania wzroku po 40. roku życia. Jak dbać o wzrok po 40 roku życia? Skorzystaj z naszych wskazówek:

  • Stosuj właściwą dietę – warto ograniczyć w codziennym menu tłuszcze zwierzęce, a do smażenia wybierać oleje roślinne z pierwszego tłoczenia (oliwa, olej rzepakowy). Trzeba pamiętać, że na dobrą kondycję oczu wpływa odpowiedni poziom witamin i minerałów, które występują w owocach i warzywach. Likopen zawarty w pomidorach, opóźnia procesy degeneracyjne w gałce ocznej, z których wynika między innymi nieostre widzenie. Beta-karoten występujący np. w marchewce zapobiega słabemu widzeniu po zmroku, zespołowi suchego oka i uszkodzeniom rogówki. Dobrze wzbogacić również dietę o ciemne owoce (jagody, borówki, ciemne winogrona), które uszczelniają naczynia krwionośne oka, a tym samym sprawiają, że gałka oczna jest lepiej ukrwiona i odżywiona. Mają też działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, antyoksydacyjne.
  • Dbaj o higienę oczu – bardzo ważne jest dbanie o oczy podczas prostych, codziennych czynności. Pamiętaj, aby zapewnić sobie odpowiednie oświetlenie podczas czytania, robić przerwy w czasie pracy przy komputerze oraz używać okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. Takie dobre nawyki pozwolą dłużej utrzymać wzrok po 40-stce w dobrej kondycji.
  • Regularnie odwiedzaj okulistę – to niezwykle istotne z dwóch powodów. Po pierwsze – pozwala nie tylko sprawdzić, czy stosowana korekcja wzroku jest dobrze dobrana, ale również, czy wada wzroku jest stabilna. Należy zatem odwiedzać lekarza nie tylko wtedy, gdy np. pogłębia się nieostre widzenie, ale również kiedy wada zdaje się poprawiać lub nie ulegać zmianie.

Okresowe wizyty kontrolne pomagają także wykryć nawet niewielkie zmiany narządu wzroku, które mogą być niedostrzegane na co dzień, a zwiastować występowanie innej, poważnej choroby, np. jaskry. Tylko ocena specjalisty pozwoli odpowiednio szybko zareagować i rozpocząć właściwe leczenie. Mając na względzie swoje dobro, warto, aby osoby po 40. roku życia wyrobiły sobie nawyk regularnego odwiedzania gabinetu okulistycznego. Kontrole powinny być wykonywane najlepiej raz w roku, a przynajmniej co 2-3 lata.

Metody korekcji wzroku po 40. roku życia

Gorsze widzenie po 40. roku życia to całkowicie naturalny proces. Kiedy pojawią się pierwsze objawy prezbiopii, warto udać się do specjalisty, który zaproponuje skuteczną metodę korekcji wady wzroku.

Najczęściej stosowane w okulistyce metody leczenia prezbiopii to:

  • Laserowa korekcja wzroku – laserowa korekcja starczowzroczności metodą Clearvu® jest jednym ze sposobów radzenia sobie ze słabym wzrokiem. Podczas zabiegu chirurg modeluje rogówki oczu w taki sposób, aby wytworzyć efekt monowizji, czyli jedno oko będzie widziało dobrze z bliskiej, a drugie – z dalekiej odległości. Poza tym tworzy laserem tzw. strefę „połączoną”, która zapewnia ostre widzenie także z odległości pośrednich. Po wykonanym zabiegu pacjent widzi wyraźnie i nie musi nosić okularów! To najszybszy sposób na to, jak poprawić wzrok po 40. roku życia, a do tego w zasadzie bezbolesny.
  • Refrakcyjna wymiana soczewki – to zabieg stworzony z myślą o pacjentach, u których występują przeciwwskazania do laserowej korekty wzroku. Polega on na usunięciu naturalnej soczewki i wszczepieniu w jej miejsce sztucznej soczewki wielooogniskowej.
  • Noszenie okularów – to zdecydowanie najbardziej popularny sposób korekcji wzroku po 40. roku życia. Bardzo istotne jest jednak, aby okulary były dobrane do potrzeb pacjenta przez optometrystę lub okulistę. Bardzo złym rozwiązaniem jest zakup okularów w drogeriach czy marketach, które, choć kuszą ceną, mogą wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. Należy jednak mieć świadomość, że wzrok po 40. roku życia będzie stopniowo się pogarszał, więc co jakiś czas szkła będzie trzeba wymieniać.

Gorsze widzenie po 40. roku życia to naturalne zjawisko, z którym każdy z nas będzie musiał się zmierzyć.  Na szczęście osiągnięcia współczesnej medycyny pozwalają korygować prezbiopię i dalej czerpać z życia garściami.

Bibliografia:
https://www.medonet.pl/zdrowie,prezbiopia-dotyka-wielu-40-latkow--cierpi-na-nia-ok--10-mln-polakow,artykul,1724775.html
https://www.swiat-zdrowia.pl/artykuly/najpierw-odsuwamy-ksiazke-wzrok-po-czterdziestce
https://fundacja.szkla.com/dieta-dla-wzroku-jesc-aby-oczy-pozostawaly-dobrej-formie/
https://naturalnieozdrowiu.pl/jak-dbac-o-wzrok-po-czterdziestce/
więcej

Nieleczony astygmatyzm – co może spowodować brak jego leczenia?

Astygmatyzm może pojawić się w każdym wieku, m.in. jako następstwo wypadku, choroby czy niewłaściwej higieny wzroku. Często jest uciążliwy...
więcej

Retinopatia nadciśnieniowa – jak wyglądają objawy i diagnostyka?

Nadciśnienie tętnicze należy do najgroźniejszych czynników wywołujących choroby układu sercowo-naczyniowego. Przy jego występowaniu może dochodzić do wielu powikłań, w...
więcej

Co to jest widzenie peryferyjne i czym się różni od widzenia tunelowego?

Problem występowania dolegliwości w obrębie zmysłu wzroku dotyka wielu ludzi na świecie. Jednym z poważnych zagadnień medycznych z tego...
więcej

Ile kosztuje wizyta u okulisty? Sprawdź cennik badań wzroku!

Wizyty u okulisty powinny być przeprowadzane regularnie, zwłaszcza jeżeli dana osoba boryka się z chorobą oczną lub z wadą...
więcej

Siatkówczak (retinoblastoma) – objawy i leczenie nowotworu dziecięcego

Siatkówczak to jedna z chorób wieku dziecięcego dotykająca jedno lub nawet dwoje oczu. Występuje najczęściej u dzieci poniżej 5....