Wielu Pacjentów klinik okulistycznych nie wie, czym są iniekcje doszklistkowe. Otóż najprościej mówiąc, są to zastrzyki do gałki ocznej, które umożliwiają wprowadzenie do wnętrza gałki ocznej preparatów leczniczych. Ich podstawowym celem jest spowolnienie lub zatrzymanie postępu choroby, a niekiedy także poprawa widzenia. Sprawdź, jakie są podstawowe wskazania do iniekcji doszklistkowej. Dowiedz się, czy podanie zastrzyku do ciała szklistego jest bolesne.
Iniekcje doszklistkowe to procedury polegające na podaniu zastrzyków do wnętrza gałki ocznej. Lekarz wprowadza do komory ciała szklistego wypełniającego gałkę oczną bardzo cienką igłę na głębokość kilku milimetrów. Dlaczego w ogóle okuliści wykonują tego typu zabiegi?Iniekcje doszklistkowe pozwalają na szybsze dotarcie leku do siatkówki i naczyniówki oka. Wstrzykiwany lek jest zawsze dobierany indywidualnie w zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby. Procedura jest przeprowadzana w warunkach ambulatoryjnych w sterylnej sali operacyjnej i trwa kilka minut. Po mniej więcej godzinie od podania leku do gałki ocznej Pacjent może wrócić do domu. Po zastrzyku podawanym do ciała szklistego oka wskazane są badania kontrolne, które zwykle obejmują:
Kwalifikacja Pacjenta do zabiegu opiera się na wywiadzie medycznym i pełnym badaniu okulistycznym.
Jesteś ciekawy, czy iniekcje doszklistkowe preparatów leczniczych są bolesne? Dla komfortu Pacjenta są przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym w postaci kropli do oczu. Nie musisz więc obawiać się bólu. Zwykle lekarz prowadzący wykonuje serię zastrzyków w określonych odstępach czasu. Tak więc iniekcje są bezbolesne i trwają krótko. Jakie problemy okulistyczne rozwiązują zastrzyki do wnętrza oka?
Jak podkreślają lekarze okuliści, iniekcje doszklistkowe są elementem leczenia różnych schorzeń gałki ocznej. Iniekcja doszklistkowa to nowoczesna metoda leczenia stosowana w przypadku:
Podsumowując, iniekcje doszklistkowe wykonujemy w leczeniu wysiękowej postaci AMD, retinopatii cukrzycowej, wysokiej krótkowzroczności i po zakrzepach naczyń siatkówki. Jeśli podejrzewasz u siebie zwyrodnienie plamki związanego z wiekiem, nie zwlekaj i udaj się do lekarza okulisty.
Wiedz, że zabiegi wykonywane w Klinice Okulistycznej Optegra we Wrocławiu, Katowicach i Poznaniu są finansowane przez NFZ!
Po zastrzyku do oka należy stosować wskazane przez lekarza krople antybiotykowe, unikać wysiłku fizycznego i przebywania w zanieczyszczonych pomieszczeniach. Jeśli chcesz sprawdzić swój narząd wzroku lub masz dodatkowe pytania dotyczące iniekcji doszklistkowych, umów się na konsultację z jednym z naszych specjalistów.
Przed podaniem zastrzyku lekarz stosuje specjalne krople o miejscowym działaniu znieczulającym, tak więc zabieg nie jest bolesny. Osoby o niskim progu bólu mogą odczuwać jedynie lekkie ukłucie w chwili przechodzenia igły przez ścianę gałki ocznej. Jeśli podejrzewasz u siebie wysiękowe AMD lub inną chorobę oczu, zarezerwuj wizytę i poddaj się kompleksowej diagnostyce.
Bezpośrednio po iniekcji doszklistkowej nie powinno prowadzić się samodzielnie samochodu. Zabierz więc do kliniki okulistycznej osobę towarzyszącą, która bezpiecznie dowiezie Cię do domu po zabiegu.
Źródła:
https://podyplomie.pl/okulistyka/35795,iniekcje-doszklistkowe-preparatow-hamujacych-naczyniowy-czynnik-wzrostu-srodblonka?page=3 [dostęp: 18.03.2024 r.]
Optegra