Iniekcje doszklistkowe – zastrzyk do oka

Wielu Pacjentów klinik okulistycznych nie wie, czym są iniekcje doszklistkowe. Otóż najprościej mówiąc, są to zastrzyki do gałki ocznej, które umożliwiają wprowadzenie do wnętrza gałki ocznej preparatów leczniczych. Ich podstawowym celem jest spowolnienie lub zatrzymanie postępu choroby, a niekiedy także poprawa widzenia. Sprawdź, jakie są podstawowe wskazania do iniekcji doszklistkowej. Dowiedz się, czy podanie zastrzyku do ciała szklistego jest bolesne.

Czym są iniekcje doszklistkowe? 

Iniekcje doszklistkowe to procedury polegające na podaniu zastrzyków do wnętrza gałki ocznej. Lekarz wprowadza do komory ciała szklistego wypełniającego gałkę oczną bardzo cienką igłę na głębokość kilku milimetrów. Dlaczego w ogóle okuliści wykonują tego typu zabiegi?Iniekcje doszklistkowe pozwalają na szybsze dotarcie leku do siatkówki i naczyniówki oka. Wstrzykiwany lek jest zawsze dobierany indywidualnie w zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby.  Procedura jest przeprowadzana w warunkach ambulatoryjnych w sterylnej sali operacyjnej i trwa kilka minut. Po mniej więcej godzinie od podania leku do gałki ocznej Pacjent może wrócić do domu. Po zastrzyku podawanym do ciała szklistego oka wskazane są badania kontrolne, które zwykle obejmują:

  • badanie ostrości wzroku,
  • ocenę wyglądu oka w biomikroskopie,
  • badanie OCT.

Kwalifikacja Pacjenta do zabiegu opiera się na wywiadzie medycznym i pełnym badaniu okulistycznym.

Czy zastrzyk w oko boli?

Jesteś ciekawy, czy iniekcje doszklistkowe preparatów leczniczych są bolesne? Dla komfortu Pacjenta są przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym w postaci kropli do oczu. Nie musisz więc obawiać się bólu. Zwykle lekarz prowadzący wykonuje serię zastrzyków w określonych odstępach czasu. Tak więc iniekcje są bezbolesne i trwają krótko. Jakie problemy okulistyczne rozwiązują zastrzyki do wnętrza oka?

Jakie są wskazania do iniekcji doszklistkowych? AMD, retinopatia cukrzycowa

Jak podkreślają lekarze okuliści, iniekcje doszklistkowe są elementem leczenia różnych schorzeń gałki ocznej. Iniekcja doszklistkowa to nowoczesna metoda leczenia stosowana w przypadku:

  • Zwyrodnienia plamki związane z wiekiem (AMD) – leczenie postaci wysiękowej polega na podawaniu zastrzyków z preparatami, które mają na celu zahamowanie patologicznych naczyń krwionośnych (leki blokują czynnik wzrostu naczyń – anty-VEGF). Wstrzyknięcie leków anty-VEGF pozwala spowalniać lub zahamować postęp choroby. Wiedz, że zbagatelizowana lub zbyt późno zdiagnozowana wysiękowa postać AMD w wielu przypadkach skutkuje nieodwracalną utratą widzenia.
  • Zakrzepów żył środkowej siatkówki (CRVO) – zakrzepy żylne nie tylko powodują pogorszenie widzenia, ale mogą też doprowadzić do ślepoty całkowitej. U źródła ich powstania są schorzenia ogólne, jak np.: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, cukrzyca.
  • Cukrzycowego obrzęku plamki – to poważne powikłanie cukrzycy, które obniża ostrość widzenia u Pacjentów z cukrzycą typu II. Zastrzyki do oka (antyVEGF i preparaty sterydowe) są jednym z elementów terapii.
  • Neowaskularyzacji naczyniówkowej w przebiegu wysokiej krótkowzroczności – to poważna choroba, w której przebiegu pojawiają się objawy, takie jak: obniżona ostrość wzroku, zamazane widzenie, krzywienie obrazu i/lub obecność mroczków w centrum pola widzenia. Nieleczony obrzęk w oku może doprowadzić do utraty wzroku.

Podsumowując, iniekcje doszklistkowe wykonujemy w leczeniu wysiękowej postaci AMD, retinopatii cukrzycowej, wysokiej krótkowzroczności i po zakrzepach naczyń siatkówki. Jeśli podejrzewasz u siebie zwyrodnienie plamki związanego z wiekiem, nie zwlekaj i udaj się do lekarza okulisty.

Wiedz, że zabiegi wykonywane w Klinice Okulistycznej Optegra we Wrocławiu, Katowicach i Poznaniu są finansowane przez NFZ!

FAQ

Po zastrzyku do oka należy stosować wskazane przez lekarza krople antybiotykowe, unikać wysiłku fizycznego i przebywania w zanieczyszczonych pomieszczeniach. Jeśli chcesz sprawdzić swój narząd wzroku lub masz dodatkowe pytania dotyczące iniekcji doszklistkowych, umów się na konsultację z jednym z naszych specjalistów.

Przed podaniem zastrzyku lekarz stosuje specjalne krople o miejscowym działaniu znieczulającym, tak więc zabieg nie jest bolesny. Osoby o niskim progu bólu mogą odczuwać jedynie lekkie ukłucie w chwili przechodzenia igły przez ścianę gałki ocznej. Jeśli podejrzewasz u siebie wysiękowe AMD lub inną chorobę oczu, zarezerwuj wizytę i poddaj się kompleksowej diagnostyce.

Bezpośrednio po iniekcji doszklistkowej nie powinno prowadzić się samodzielnie samochodu. Zabierz więc do kliniki okulistycznej osobę towarzyszącą, która bezpiecznie dowiezie Cię do domu po zabiegu.

Źródła

https://podyplomie.pl/okulistyka/35795,iniekcje-doszklistkowe-preparatow-hamujacych-naczyniowy-czynnik-wzrostu-srodblonka?page=3 [dostęp: 18.03.2024 r.]

więcej

Nieleczony astygmatyzm – co może spowodować brak jego leczenia?

Astygmatyzm może pojawić się w każdym wieku, m.in. jako następstwo wypadku, choroby czy niewłaściwej higieny wzroku. Często jest uciążliwy...
więcej

Retinopatia nadciśnieniowa – jak wyglądają objawy i diagnostyka?

Nadciśnienie tętnicze należy do najgroźniejszych czynników wywołujących choroby układu sercowo-naczyniowego. Przy jego występowaniu może dochodzić do wielu powikłań, w...
więcej

Co to jest widzenie peryferyjne i czym się różni od widzenia tunelowego?

Problem występowania dolegliwości w obrębie zmysłu wzroku dotyka wielu ludzi na świecie. Jednym z poważnych zagadnień medycznych z tego...
więcej

Ile kosztuje wizyta u okulisty? Sprawdź cennik badań wzroku!

Wizyty u okulisty powinny być przeprowadzane regularnie, zwłaszcza jeżeli dana osoba boryka się z chorobą oczną lub z wadą...
więcej

Siatkówczak (retinoblastoma) – objawy i leczenie nowotworu dziecięcego

Siatkówczak to jedna z chorób wieku dziecięcego dotykająca jedno lub nawet dwoje oczu. Występuje najczęściej u dzieci poniżej 5....