5 kwietnia 2025
Zaćma starcza to choroba oczu, która upośledza codzienne funkcjonowanie. Katarakta sprawia, że wykonywanie prostych dotąd czynności staje się dla Pacjenta wyzwaniem. Najbardziej narażoną grupą są osoby po 70. roku życia. Zastanawiasz się, czy można opóźnić rozwój zaćmy starczej? Sprawdź, co sądzą na ten temat specjaliści w dziedzinie okulistyki. Dowiedz się, na czym polega leczenie zaćmy starczej!
Zaćma starcza (łac. cataracta acquisita) rozwija się na skutek naturalnych procesów starzenia organizmu. Wiedz, że z wiekiem soczewka traci elastyczność i zaczyna mętnięć. U osób młodych soczewka jest przezroczysta i elastyczna. Pogrubienie i zmętnienie soczewki oka najczęściej dotyka osób po 60. roku życia, stąd „zaćma starcza”, choć w piśmiennictwie medycznym stosuje się termin „zaćma degeneracyjna”. Miej świadomość, że schorzenie to rozwija się stopniowo, latami możesz nie zauważyć żadnych niepokojących objawów. Stąd wielu chorych zgłasza się do lekarza okulisty z zaćmą nie w początkowym, a zaawansowanym stadium rozwoju, gdy objawy choroby znacznie obniżają ich jakość życia. Jednym z późno rozpoznawanych rodzajów zaćmy starczej jest zaćma korowa, która obejmuje wierzchnie warstwy soczewki oka.
Nie. Mimo że jest najczęściej spotykany typ zaćmy, nie każdy senior choruje na kataraktę. Co mówią na ten tematy statystyki? Zaćma starcza rozwija się u około 50% osób w wieku 65-74 lat i u około 70% seniorów powyżej 75. roku życia. Jak już wiesz z poprzedniego akapitu, zaćma pojawia się na skutek naturalnego procesu starzenia się organizmu, który obejmuje wszystkie narządy, w tym narząd wzroku. Nie każda osoba w zaawansowanym wieku ma zaćmę, jednak każdy kolejny rok życia zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby.
Na rynku dostępne są pewne środki farmakologiczne (pod postacią kropli), które mogą nieco opóźnić rozwój tego schorzenia. Jednak wykazują skuteczność tylko u Pacjentów w początkowym stadium zaćmy starczej. Jeśli choroba już się mocno rozwinęła, leczenie farmakologiczne będzie nieskuteczne. Wiedz, że zaćma ma charakter postępujący i jedyną skuteczną metodą jej leczenia jest operacja. W przypadku zaćmy starczej tylko zabieg zapewni Ci poprawę ostrości widzenia. Pamiętaj, że zbagatelizowanie choroby sprawi, że soczewka będzie dalej mętnieć, co grozi całkowitą utratą wzroku.
Jakie są pierwsze objawy zaćmy starczej? Początkowo choroba może przypominać postępującą krótkowzroczność lub nadwzroczność (chory coraz częściej sięga po okulary korekcyjne, ale mimo to nie odczuwa poprawy w kontekście komfortu widzenia).
Lekarz okulista przeprowadza dokładne badania wzroku, w tym dokonuje oceny ostrości wzroku i pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego. Dodatkowo podczas procesu diagnostycznego specjalista wykonuje również badanie dna oka i ocenę soczewki oka. Badania te nie są bolesne ani długotrwałe. Nie musisz też specjalnie się do nich przygotowywać.
Fakoemulsyfikacja ultradźwiękowa to zabieg przeprowadzamy przez wykwalifikowanego lekarza chirurga. Cała procedura trwa nie dłużej niż pół godziny, na czym polega? Najpierw lekarz znieczula miejscowo gałkę oczną, a następnie dokonuje niewielkie nacięcie na rogówce (około 2,2 mm), rozdrabnia i usuwa soczewkę objętą zaćmą. W kolejnym kroku wszczepia w miejsce usuniętej soczewki sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Jako że powstałe nacięcie goi się samoistnie, nie trzeba zakładać szwów. To bezpieczna procedura, która nie wymaga pobytu w szpitalu i pozwala na szybki powrót do domu (jeszcze w dniu zabiegu). Operacja usunięcia zaćmy starczej to zabieg tzw. chirurgii jednego dnia. Pamiętaj, że po zabiegu musisz pojawić się na regularnych wizytach kontrolnych w wyznaczonym przez lekarza terminie.
Do czynników wykluczających możliwość wykonania u Ciebie operacji zaćmy zalicza się m.in.:
Jeśli chcesz poznać kompletną listę przeciwwskazań zabiegowych, udaj się do lekarza okulisty. Pamiętaj, jeśli odczuwasz dyskomfort związany z widzeniem, nie lekceważ żadnych niepokojących objawów ocznych i skonsultuj je ze specjalistą.
Tak. Operacja zaćmy cechuje się wysokim profilem bezpieczeństwa. Podczas zabiegu korzystamy z wysokiej klasy sprzętu, a personel medyczny jest doskonale przeszkolony, dzięki czemu dba o Twój komfort podczas wszczepiania soczewki, jak i po zakończeniu procedury. Podejrzewasz u siebie zaćmę, chcesz skorzystać z diagnostyki i poddać się operacji usunięcia zaćmy? Umów się na wizytę w naszej klinice okulistycznej, zanim proces mętnienia soczewki się pogłębi. Doświadczeni specjaliści w dziedzinie okulistyki wykonają badania oczu i zaproponują metodę leczenia, dzięki której pozbędziesz się trudności w widzeniu po zmroku, diplopii i innych objawów zaćmy.
Choroby oczu typu zaćma starcza, nieleczone postępują. Wiedz, że lekceważąc to schorzenie, możesz całkowicie stracić wzrok. Jeśli nie chcesz dopuścić do pogłębienia się zmętnień soczewki, zastanów się nad operacją usunięcia zaćmy. Nie wiesz, jak przebiega kwalifikacja do operacji zaćmy w naszej klinice? Wypełnij formularz online, a my szybko się z Tobą skontaktujemy.
Niestety nie da się zapobiec zaćmie starczej, ale możesz obniżyć ryzyko jej rozwoju, eliminując czynniki sprzyjające wystąpieniu choroby. Są to m.in.: nikotynizm, otyłość, promieniowanie UV. Jeśli chcesz sprawdzić, czy rozwija się u Ciebie katarakta, umów wizytę w klinice.
Źródła:
[dostęp: 12.02.2025 r.] https://podyplomie.pl/medycyna/34900,zacma-starcza?srsltid=AfmBOoqIPLcfEhDFgs0LdPZw-6cAe2WgpVWBv1nO8nq8sY7k7jMFoias
Optegra