Czy suplementy poprawiają wzrok? Tabletki na oczy

20 grudnia 2021

Suplementy na wzrok – czy warto je przyjmować?

Wśród wielu suplementów diety, których reklamy otaczają nas niemal bez przerwy, znajdują się również tabletki na wzrok. Dość często zastanawiamy się, czy ich przyjmowanie jest rzeczywiście konieczne, by utrzymać nasze oczy w dobrej kondycji przez długi czas. Czy suplementy poprawiają wzrok? Czy warto brać suplementy na oczy? W naszym artykule znajdziesz odpowiedź.

Zanim sięgniemy po tabletki na wzrok, warto wiedzieć, jakie składniki, witaminy i minerały mają pozytywny wpływ na widzenie. Są to:

– witamina A​, inaczej beta-karoten – to naturalny przeciwutleniacz. Wykazuje działanie ochronne przed promieniami UV. Niewystarczający poziom tego składnika może prowadzić do zaburzeń widzenia o zmroku, popularnie nazywanego kurzą ślepotą. Produkty bogate w witaminę A to np. marchew i pomidory.

– witaminy C i E – wspierają ochronę oczu przed działaniem wolnych rodników. Dodatkowo, witamina C pomaga uszczelniać naczynia krwionośne. Witaminę C znajdziemy przede wszystkim w owocach cytrusowych (pomarańcza, kiwi, cytryna, guawa, grejpfrut) oraz w niektórych warzywach (brokuły, kalafior, brukselka i papryka). Witamina E z kolei jest obecna w oliwie z oliwek, migdałach, oleju słonecznikowym, orzechach laskowych oraz w pomidorach, brokułach, brukselce, szpinaku, brzoskwiniach i w czarnej porzeczce.

– luteina​ i  zeaksantyna – są również swego rodzaju parasolem, ochraniającym przed promieniami ultrafioletowymi. Występują w siatkówce oka człowieka: zeaksantyna głównie w tzw. dołeczku, czyli w centralnym punkcie plamki żółtej, a luteina na bardziej zewnętrznych obszarach siatkówki. Luteinę znajdziemy w: żółtkach jaj oraz jarmużu, szpinaku, sałacie, kapuście włoskiej, brokułach, brukselce, cukinii, dyni, kukurydzy czy marchewce. Zeaksantyna występuje między innymi w : pomarańczowych i zielonych warzywach np. nektarynkach i awokado.

– kwasy omega 3​ – wspierają prawidłową pracę oczu, a także pozwalają utrzymać siatkówkę w dobrej kondycji. Mają one zbawienny wpływ na funkcjonowanie wzroku: mogą zatrzymać proces starzenia wzroku oraz ograniczają objawy związane z zespołem suchego oka. Kwasy omega-3 w dużych ilościach występują w olejach roślinnych, tłustych rybach morskich (np. łosoś, makrela, tuńczyk, halibut).

– selen, miedź i cynk – to pierwiastki, które odgrywają ważną rolę w udziale w wytwarzaniu rodopsyny, światłoczułego barwnika, który pośrednio wpływa na redukcję wolnych rodników. Produkty bogate w cynk to np. fasola, groch, owoce morza, kasza gryczana, mięso i ryby.  Selen chroni przed działaniem wolnych rodników, a miedź wzmacnia wiązania kolagenowe i wspiera naczynia krwionośne w oku. Selen znajdziemy w kukurydzy, rybach, herbacie, syropie klonowym i orzechach.

Zobacz: Właściwa higiena wzroku

Czy warto brać suplementy na oczy?

Zdecydowanie warto prowadzić zdrowy tryb życia i stosować zróżnicowaną i zbilansowaną dietę. Wszystkie wymienione wyżej witaminy i składniki powinny znaleźć się w jadłospisie każdego z nas. Jeśli nie jesteśmy w stanie tak skomponować swoich posiłków, by uwzględniały te specjalne potrzeby oczu – warto brać suplementy na oczy. Z całą pewnością jednak nie należy wybierać ich na własną rękę i dawkować według własnego uznania. Najlepiej o dobór właściwych tabletek na wzrok poprosić swojego lekarza lub farmaceutę, który doradzi, jaki preparat będzie najlepszy w konkretnym przypadku.

Zobacz: Dieta korzystna dla wzroku

Bardzo ważne, by o suplementacji pamiętały szczególnie osoby, które palą papierosy, noszą soczewki, długie godziny pracują przed komputerem. Te witaminy i minerały powinny również zażywać osoby starsze, których wzrok pogarsza się wraz z wiekiem.

Zobacz: Pogorszenie widzenia po 50 roku życia

Czy suplementy poprawiają wzrok?

Stosowanie tabletek na wzrok nie wyleczy nas z chorób oczu. Zatem czy suplementy poprawiają wzrok? Właściwie dobrana przez lekarza suplementacja będzie jednak z całą pewnością wspierała nasz narząd wzroku i pozwoli nam długo cieszyć się dobrym wzrokiem. Najważniejsze są  jednak: prawidłowa, zbilansowana dieta bogata w warzywa, owoce, uboga w cukry proste i tłuszcze, picie min 2 litrów wody dziennie, ćwiczenia, wysiłek fizyczny i przebywanie na dworze, ograniczenie i robienie przerw podczas pracy przy komputerze. Nie można zapominać, że dla utrzymania dobrej kondycji oczu ważne jest także regularne wykonywanie badań kontrolnych u specjalisty. Dzięki temu możliwe jest wczesne wykrycie ewentualnych chorób i wprowadzenie właściwego leczenia.

Bibliografia:
1. M.H. Niżankowska, „Podstawy okulistyki”, Wrocław 2000
2. www.czytelniamedyczna.pl, „Rola i znaczenie antyoksydantów w medycynie ze szczególnym uwzględnieniem chorób oczu”, http://www.czytelniamedyczna.pl/2414,rola-i-znaczenie-antyoksydantow-w-medycynie-ze-szczegolnym-uwzglednieniem-chorob.html
więcej

Zaćma – w jakim wieku najczęściej się pojawia i czy młodzi ludzie mogą chorować na zaćmę?

13 kwietnia 2025
Zaćma to choroba oczu, która prowadzi do częściowego lub całkowitego zmętnienia soczewki oka, w związku z czym Twój wzrok...
więcej

Tarcza zastoinowa, czyli obrzęk tarczy nerwu wzrokowego – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

13 kwietnia 2025
Tarcza zastoinowa (z łac. oedema papillae nervi optici), czyli obrzęk tarczy nerwu wzrokowego jest objawem neurologicznym zwiększonego ciśnienia płynu...
więcej

Zapalenie nerwu wzrokowego – pierwsze objawy, które powinny zaniepokoić

9 kwietnia 2025
Zapalenie nerwu wzrokowego to poważne schorzenie okulistyczne, które niesie ze sobą ryzyko całkowitej utraty wzroku. Biorąc pod uwagę lokalizację,...
więcej

Stres a wzrok – czy silny stres może wpływać na wzrok?

9 kwietnia 2025
Stres jest naturalną reakcją organizmu. Hormonu stresu tj. kortyzol zwiększa stężenie glukozy we w krwi, przygotowując organizm do „walki”....
więcej

Zaćma cukrzycowa – jak cukrzyca niszczy wzrok? Pierwsze objawy

8 kwietnia 2025
Zaćma cukrzycowa to choroba będąca powikłaniem ocznym cukrzycy. Schorzenie to powoduje częściowe lub całkowite zmętnienie soczewki, w związku z...