Długie godziny spędzane przed komputerem lub ekranami urządzeń mobilnych powodują, że coraz więcej osób zmaga się z uczuciem zmęczonych oczu, któremu dodatkowo mogą towarzyszyć: niewyraźne widzenie, łzawienie czy szczypanie i pieczenie oczu. Obserwujesz u siebie takie objawy? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak dbać o wzrok i radzić sobie ze zmęczonymi oczami.
Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze powody zmęczonych oczu. Sprawdź, czy któreś Ciebie dotyczą i zobacz, jak dbać o higienę wzroku.
Najlepsze dla naszych oczu jest światło dzienne. Niestety, praca wyłącznie przy naturalnym oświetleniu jest niemożliwa. W biurach i innych pomieszczeniach jego brak jest uzupełniany światłem sztucznym. Długie przebywanie w pomieszczeniach ze sztucznym światłem jest jedną z przyczyn zmęczenia wzroku. Migające, zmieniające się światło powoduje, że nasze oczy stają się zmęczone, powieki ciężkie, a my czujemy się ospali.
Zobacz też: Ćwiczenia na poprawę wzroku
Półmrok jest idealny stworzenia romantycznego nastroju w restauracji lub kinie, ale praca lub czytanie przy zbyt słabym świetle przyczynia się do rozwoju wad wzroku i zmęczenia oczu. To przykład nieprawidłowej higieny oka.
Długie patrzenie w monitor, bez regularnych przerw także negatywnie wpływa na kondycję naszych oczu. Po kilku godzinach ciągłego siedzenia przed komputerem możemy odczuwać, że nasze powieki są ciężkie a oko suche. Do tego często dochodzi uczucie pieczenia. Widzenie do dali może być pogorszone. Mogą wstępować wahania ostrości wzroku. Przyczyną nie musi być wówczas wzrost wady wzroku, ale skurcz akomodacji, który wprowadza oko w pseduokrótkowzroczność, czyli fałszywą krótkowzroczność spowodowaną przekłamanie w wyniku napięcia mięśni rzęskowych, a nie pogłębienia wady.
Zobacz: Czy krótkowzroczność można wyleczyć?
Klimatyzacja negatywnie wpływa na kondycję narządu wzroku. Wysusza spojówki i przyczynia się do powstania zespołu suchego oka, który objawia się swędzeniem i zaczerwienieniem oczu. To także przykład nieprawidłowej higieny oczu.
Duże obciążenie pracą i krótkie terminy realizacji zadań często przyczyniają się do niewystarczającej ilości snu. Niedosypianie może być dla naszych oczu dużym obciążeniem, którego konsekwencje będziemy odczuwać przez długi czas.
Sprawdź też: Operacja zaćmy
Wyżej wymienione zachowania to przykłady nieprawidłowej higieny oczu, które mogą przyczynić się do osłabienia wzroku. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące objawy zmęczonych oczu:
Stosowanie zasad prawidłowej higieny oczu pozwala uniknąć nieprzyjemnych objawów oraz cieszyć się dobrym wzrokiem przez długi czas. Nieprawidłowa higiena wzroku może przyczynić się do rozwoju stanów zapalnych oczu, a w skrajnych wypadkach nawet do trwałego pogorszenia widzenia. Zmęczone i zaczerwienione oczy utrudniają skupienie uwagi oraz wymagają od nas większego wysiłku, by dokładnie widzieć. Chroniczne problemy ze wzrokiem mogą pociągnąć za sobą częste bóle i zawroty głowy, w konsekwencji prowadzące nawet do nudności i wymiotów.
Zobacz: Dlaczego wzrok pogarsza się po 40. roku życia?
Racjonalny czas pracy przy komputerze – podczas pracy przy komputerze warto co godzinę zrobić krótką przerwę, oderwać wzrok od komputera, spojrzeć za okno i pozwolić oczom odpocząć. Osoby, które korzystają z soczewek powinny wybrać te, które mają powłokę antyrefleksyjną i dodatkową powłokę blokującą światło niebieskie by chronić wzrok. Warto pamiętać również o ustawieniu monitora na prawidłowej wysokości, dopasowanej do wzrostu oraz odpowiednim doborze jasności i kontrastu.
Zadbaj o sen – podczas snu odpoczywa cały organizm. To także czas i sposób na regenerację dla Twoich oczu. Zwróć uwagę, by spać w dobrze zaciemnionym pomieszczeniu – zapobiegniesz w ten sposób przypadkowym pobudkom.
Zdrowo się odżywiaj – postaraj się by Twoja dieta była bogata w produkty sprzyjające regeneracji oczu. Szczególnie ważne, by w Twoim jadłospisie znalazło się dużo pokarmów bogatych w witaminy A, C, E, z grupy B, luteinę, zeaksantynę, miedź i cynk, selen oraz wielonienasyconych kwasy tłuszczowe (np. omega-3).
Zadbaj o prawidłowe nawilżenie oczu – dotyczy to szczególnie osób, które długo pracują przed ekranem monitora lub w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach. Są bowiem szczególnie narażone na przesuszanie oczu prowadzące do zaczerwienienia, pieczenia i bólu. Ważne dla higieny wzroku jest nie tylko nawilżanie oczy solą fizjologiczną lub sztucznymi łzami. Równie istotne są dbałość o jakość powietrza oraz picie dużej ilości wody. To wszystko pomaga radzić sobie z uczuciem suchości w oczach.
Noś okulary przeciwsłoneczne – w słoneczne dni, niezależnie od pory roku, noś przyciemniane okulary przeciwsłoneczne z filtrami. Ważne, aby kupować okulary w sprawdzonych miejscach, z wysokiej jakości filtrem lub filtrem i polaryzacją, a nie w drogeriach czy na stacjach benzynowych.
Pamiętaj o właściwym oświetleniu – światło w pomieszczeniach, w których spędzamy czas nie może być ani za słabe ani za mocne. Nasze oczy najbardziej lubią światło rozproszone które nie tylko nie „razi” oczu, ale też nie odbija się i nie powoduje rozbłysków. Najlepiej, gdy w pokoju znajduje się jedno źródło światła – ciepłe i niezbyt ostre, a oświetlenie uzupełnią np. mniejsza lampki lub kinkiety.
Dbaj o swoją wadę wzroku – jeśli zmagasz się z wada wzroku, koniecznie regularnie kontroluj wzrok u specjalisty. Tylko dobrze dobrana korekcja okularowa lub soczewkowa pozwala dobrze widzieć i nie przemęczać swoich oczu. Źle dopasowane soczewki korekcyjne lub okulary to nieprawidłowa higiena oka.
Postaw na aktywność fizyczną – regularne ćwiczenia wpływają pozytywnie na higienę oczu, bo poprawiają krążenie krwi oraz jej dopływ do wszystkich narządów, także do oczu.Aktywność fizyczna czyni naczynia krwionośne bardziej trwałymi i polepsza jakość widzenia, dzięki temu, że poprawia ukrwienie oka (siatkówki, nerwu wzrokowego) oraz stymuluje produkcję rodopsyny – specjalnej substancji, która poprawia widzenie po zmroku.
Masuj powieki – masaż powiek to dobry sposób, by radzić sobie ze zmęczonymi oczami. Najlepsze efekty przynosi taki, który wykonywany jest regularnie. Można robić go nawet 3 razy w tygodniu. Wystarczy zamknąć oczy i delikatnymi okrężnymi ruchami masować powieki górne. Następnie kierując palce od środka na zewnątrz – masować powieki dolne.
Wykonuj kojące kompresy – szczególnie dobrze sprawdzają się okłady ze świetlika lekarskiego (ma właściwości ściągające i przeciwzapalne, łagodzi podrażnienia i pomaga zmniejszyć obrzęk), rumianku (łagodzi podrażnienia i działa przeciwzapalne), nagietka lekarskiego (o działaniu bakteriobójczym) czy szałwii lekarskiej (łagodzi uczucie zmęczenia i podrażnienia).
Zrezygnuj z papierosów – tytoń powoli niszczy zdrowie człowieka. Palnie przyczynia się do powstawania wielu chorób, w tym także okulistycznych, np.zwyrodnienie plamki żółtej AMD i zaćmę.
Nie żałuj sobie świeżego powietrza – jeśli możesz – chodź często na spacery. Planem minimum niech będzie częste wietrzenie pomieszczeń. Świeże powietrze działa pozytywnie nie tylko na wzrok.
Jaki widzisz dbanie o higienę oczu nie jest trudne. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, by utrzymywać wzrok w dobrej kondycji. Spróbuj wcielić je do swojego życia i raz na zawsze zapomnieć o uczuciu zmęczonych oczu.
Optegra