Test wzroku online – sprawdź, czy potrzebna jest wizyta u okulisty

Test wzroku online do samodzielnego przeprowadzenia w warunkach domowych, może być pomocny przy rozpoznawaniu wad refrakcji lub niektórych chorób oczu. Miej jednak świadomość, że samodiagnoza to za mało i nie powinna być ona traktowana jako alternatywa dla wizyty u lekarza okulisty, którego trzeba odwiedzać regularnie. Zauważyłeś ostatnio nagły spadek komfortu widzenia? Dowiedz się, jakie badania wzroku online możesz wykonać w domu. Zbadaj swój wzrok na własną rękę, a następnie odwiedź optometrystę lub okulistę, z którym skonsultujesz uzyskane wyniki.

Podstawowe badanie wzroku w domu – co wykrywa test Snellena?

Pierwszym testem wzroku, który możesz wykonać w domu, są tzw. tablice Snellera. Służą one do oceny ostrości widzenia centralnego i upośledzenia widzenia konkretnego oka. Wiedz, że właściwe badanie Snellera powinien wykonać okulista, ale jeśli termin wizyty u lekarza jest odległy, a Ty jesteś niecierpliwy, możesz przeprowadzić wstępną procedurę w domu. Jak to zrobić w prawidłowy sposób?

Najpierw wydrukuj tablice Snellena z sieci. Jeżeli na co dzień korzystasz z korekcji okularowej lub soczewkowej, załóż okulary/soczewki przed wykonaniem samodzielnego testu wzroku. W kolejnym kroku przyklej kartkę na ścianie (powinna mieć jednolity kolor) na poziomie wzroku. Później stań lub usiądź wygodnie w odległości 3 m od kartki. Zakryj dłonią jedno oko i idąc od góry, odczytuj na głos po kolei litery, które widzisz. Powtórz czynność dla oka drugiego.

Jak interpretować wyniki testu wzroku? Jeśli prawidłowo odczytasz litery znajdujące się w linii 20/20, masz przeciętną ostrość widzenia, tj. na poziomie 20/20, 6/6. 

Wykonaj test wzroku online na niezborność (astygmatyzm)

Zastanawiasz się, jakie badanie wykrywa astygmatyzm? Oto prosty i szybki test wzroku, który jesteś w stanie przeprowadzić samodzielnie. Od czego zacząć? Zasłoń jedno oko, spójrz na obrazek, a następnie odsuń się od niego na odległość 1 m. Kolejno zasłoń prawe oko i patrz na obrazek przez kilka kilkanaście sekund. Postępuj tak samu oka lewego.

Widzisz wyraźnie linie, które są równomiernie zabarwione i dzielą je takie same odległości? Istnieje duża szansa, że nie rozwinął się u Ciebie astygmatyzmu. Natomiast jeżeli niektóre linie będą sprawiały wrażenie wyraźniejszych, jaśniejszych lub nieregularnie rozmieszczonych względem siebie, możliwe, iż masz niezborność i nie powinieneś zwlekać z wizytą u lekarza okulisty. Specjalista odpowiednio sklasyfikuje wadę wzroku i zaproponuje Ci optymalną metodę korekcji, taką jak np.:

  • okulary korekcyjne,
  • soczewki kontaktowe,
  • laserowa korekcja wzroku.

Jak przeprowadzić test Amslera? Wskazówki dla Pacjenta

Inny test wzroku, który może pomóc Ci skontrolować zdrowie oczu to siatka Amslera. Jest to test dedykowany dla Pacjentów z konkretnie zdiagnozowanymi chorobami. Wykonywany w domu może być traktowany jako przesiewowe badanie między zaplanowanymi konsultacjami w czasie leczenia i/lub kontroli.

Jak samodzielnie przeprowadzić test Amslera? By odpowiednio przygotować się do tego badania, potrzebny Ci będzie kwadrat o boku 10 × 10 cm z czarnymi liniami, które dzielą go na małe kwadraciki. Odpowiednią siatkę znajdziesz w internecie, wystarczy, że ją wydrukujesz i możesz przejść do testu.

Jak postępować po wydrukowaniu siatki Amslera? Obserwuj punkt zlokalizowany w jej centrum  z odległości 30-40 cm od oczu. W trakcie testu zasłoń jedno oko. Jeżeli proste linie wokół centralnego punktu diagnostycznego będą się wyginać lub kwadraciki będą wydawać się większe, niż na początku badania, możliwe, że masz zaburzenia widzenia. Siatka Amslera jest przydatna przy diagnozowaniu wielu nieprawidłowości w obszarze plamki żółtej.

Ten prosty i szybki test wzroku ułatwia wykrycie m.in.: 

  • wad wzroku,
  • uszkodzeń siatkówki,
  • zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD).

Wiedz, że warto wykonywać test Amslera regularnie tj. co pół roku. Jednak podobnie, jak inne badania przeprowadzane samodzielnie w domu, nie zastąpi on regularnych wizyt u lekarza okulisty!

Kiedy warto zbadać wzrok u specjalisty? Objawy okulistyczne

Jeżeli nie masz problemów ze wzrokiem, stawiaj się na wizyty kontrolne u okulisty przynajmniej raz na 2 lata. Nosisz okulary lub soczewki kontaktowe? Jeśli masz wadę wzroku, powinieneś odwiedzać gabinet okulistyczny co roku. Konsultacja lekarska jest zalecana w przypadku objawów takich jak m.in.:

Pamiętaj, aby nie zwlekać z wizytą u specjalisty w razie wystąpienia niepokojących symptomów. Badaj regularnie oczy u okulisty, aby zapobiec wielu nieprawidłowościom związanym z narządem wzroku. Nie opieraj się jedynie na samodiagnozie!

FAQ

Wadę wzroku może zdiagnozować jedynie optometrysta lub okulista. Jeśli jesteś zainteresowany nowoczesną diagnostyką i chcesz zbadać wzrok, nie czekaj i umów się na wstępną konsultację w naszej klinice Optegra. Kliknij tutaj i zarezerwuj wizytę.

Wszystko zależy od tego, jakie badanie diagnostyczne planujesz wykonać. W naszych gabinetach podstawowe badanie okulistyczne zwykle trwa do kilkunastu minut. Wiedz, że mamy nowoczesny i certyfikowany sprzęt diagnostyczny, który skraca czas trwania wielu procedur do minimum.

Możesz sprawdzić wzrok w domu, korzystając np. z nieinwazyjnego i szybkiego testu Amslera, tablic Snellera lub testu online na astygmatyzm. Nic jednak nie zastąpi profesjonalnego badania wzroku u lekarza okulisty. Jeśli chcesz poddać się diagnostyce,  skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy przeanalizują stan Twojego narządu wzroku i dobiorą skuteczną metodę leczenia lub korekcji.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/68633,badanie-ostrosci-wzroku-do-dali

https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/68603,test-amslera

więcej

Test wzroku online – sprawdź, czy potrzebna jest wizyta u okulisty

Test wzroku online do samodzielnego przeprowadzenia w warunkach domowych, może być pomocny przy rozpoznawaniu wad refrakcji lub niektórych chorób...
więcej

Jakie są przyczyny i objawy zaćmy korowej? Najlepsze metody leczenia

Zaćma korowa to rodzaj zaćmy starczej. Prowadzi do zmętnienia soczewki oka i tym samym pogorszenia widzenia. Ta powszechnie diagnozowana...
więcej

Blefaroplastyka – koretka i plastyka powiek górnych i dolnych

Plastyka powiek górnych lub dolnych to powszechnie wykonywany w ostatnich latach zabieg chirurgiczny, który pozwala nadać powiekom pożądany kształt....
więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...