13 października – Światowy Dzień Wzroku                         

Co roku, w drugi czwartek października, obchodzimy Światowy Dzień Wzroku. To doskonały powód, by dowiedzieć się czegoś więcej na temat wad wzroku, ale nie tylko. To również dobra okazja do podkreślenia ogromnej roli, jaką w procesie leczenia wad wzroku odgrywa odpowiednia profilaktyka.

Światowy Dzień Wzroku – ponad dwadzieścia lat tradycji

Światowy Dzień Wzroku (World Sight Day), to święto o ponad dwudziestoletniej tradycji. Obchodzone jest od 2000 roku, w drugi czwartek października. W tym roku przypada na 13 października i jest to już jego 22 edycja. Święto odbywa się z inicjatywy międzynarodowej koalicji VISION 2020, która zrzesza blisko 30 różnych organizacji, w tym Międzynarodową Agencję do Zapobiegania Ślepocie (IAPB) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO). Inicjatywa powstała po to, by promować wiedzę na temat wad wzroku i podkreślać ogromne znaczenie odpowiedniej profilaktyki w zapobieganiu i wczesnym wykrywaniu chorób oczu.

World Sight Day – poznaj najpopularniejsze wady wzroku

Światowy Dzień Wzroku to dobra okazja do tego, by zapoznać się z najczęściej występującymi wadami wzroku. Zacznijmy od tego, czym jest wada wzroku? Z wadą wzroku mamy do czynienia wtedy, gdy oko nie jest w stanie w prawidłowy sposób tworzyć zogniskowanego obrazu na plamce żółtej. Pacjent odbiera to jako złe lub niewyraźne widzenie. Do najpopularniejszy wad wzroku zalicza się:

Wady wzroku można korygować. Najczęściej używa się do tego celu okularów lub soczewek kontaktowych, ale nie tylko. Wady wzroku można korygować również za pomocą laserowej korekcji wzroku.

Dzień Wzroku – dobry pretekst do badań kontrolnych oczu

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że z powodu zaburzeń wzroku cierpi aż 250 milionów ludzi na świecie. Dzięki odpowiedniej profilaktyce, można wcześnie wykryć wadę, tym samym, ograniczając ryzyko pojawienia się poważniejszych chorób oczu aż o 85%. Regularne przeprowadzanie kontrolnych badań wzroku jest bardzo istotne, a Światowy Dzień Wzroku może być dobrym pretekstem do umówienia się na wizytę kontrolną u okulisty.

Czy wiesz, że…
Światowy Dzień Wzroku był po raz pierwszy organizowany w Polsce w 2006 roku? Patronat nad wydarzeniem objął ówczesny Minister Zdrowia – Zbigniew Religa.

Osoby, u których do tej pory nie stwierdzono żadnych wad wzroku, powinny odwiedzać okulistę średnio raz na dwa lata. Sytuacja wygląda inaczej u osób ze stwierdzonymi wadami wzroku oraz u osób z przewlekłymi chorobami oczu. Osoby należące do którejś z tych grup powinny umawiać się na wizytę kontrolną u okulisty co najmniej raz w roku.

Dbaj o wzrok nie tylko w Dzień Wzroku

World Sight Day to dobra okazja do przypomnienia, jak ważna jest odpowiednia profilaktyka w przypadku chorób oczu. Trzeba jednak pamiętać, że o oczy należy dbać przez cały rok, a nie tylko w ten jeden dzień. Jak dbać o wzrok? Poniżej kilka zasad, które warto stosować na co dzień.

  • Pamiętaj o regularnych badaniach

Profilaktyka to podstawa. Okulistę należy odwiedzać raz na rok (dotyczy to osób ze stwierdzoną wadą wzroku lub chorobą oczu) lub raz na dwa lata (dotyczy to osób, które do tej pory nie miały zdiagnozowanych żadnych schorzeń ze strony narządu wzroku).

  • Korzystaj z zaleceń specjalisty

Osoby, które mają wadę wzroku, powinny stosować metodę korekcji zaleconą przez okulistę lub optometrystę. W przeciwnym razie może dojść do pogłębienia wady.

  • Pamiętaj o zasadach pracy przy komputerze

Praca przy komputerze jest męcząca dla wzroku, dlatego należy pamiętać o: częstym mruganiu, robieniu regularnych przerw od ekranu i zachowaniu optymalnej odległości od monitora. Przyjęło się, że co 30 minut należy oderwać wzrok od komputera na co najmniej 30 sekund i skupić go na czymś, co znajduje się w dali, a następnie intensywnie mrugać. Takie działalni nawilży oczy i skutecznie je odpręży.

  • Korzystaj z okularów z filtrem

W słoneczne dni należy zakładać okulary z filtrem, który ochroni oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Niektóre składniki pozytywnie wpływają na kondycję oczu, dlatego warto je wpleść do codziennej diety. Mowa o: witaminach A i E, cynku, kwasach omega-3, luteinie i beta-karotenie.

Warto wcielić w życie podane wyżej dobre praktyki, co pozwoli zadbać o narząd wzroku i pomoże uniknąć groźnych chorób.

więcej

Nieleczony astygmatyzm – co może spowodować brak jego leczenia?

Astygmatyzm może pojawić się w każdym wieku, m.in. jako następstwo wypadku, choroby czy niewłaściwej higieny wzroku. Często jest uciążliwy...
więcej

Retinopatia nadciśnieniowa – jak wyglądają objawy i diagnostyka?

Nadciśnienie tętnicze należy do najgroźniejszych czynników wywołujących choroby układu sercowo-naczyniowego. Przy jego występowaniu może dochodzić do wielu powikłań, w...
więcej

Co to jest widzenie peryferyjne i czym się różni od widzenia tunelowego?

Problem występowania dolegliwości w obrębie zmysłu wzroku dotyka wielu ludzi na świecie. Jednym z poważnych zagadnień medycznych z tego...
więcej

Ile kosztuje wizyta u okulisty? Sprawdź cennik badań wzroku!

Wizyty u okulisty powinny być przeprowadzane regularnie, zwłaszcza jeżeli dana osoba boryka się z chorobą oczną lub z wadą...
więcej

Siatkówczak (retinoblastoma) – objawy i leczenie nowotworu dziecięcego

Siatkówczak to jedna z chorób wieku dziecięcego dotykająca jedno lub nawet dwoje oczu. Występuje najczęściej u dzieci poniżej 5....