Najczęściej zadawane pytania o zaćmę (objawy, leczenie, itp.)

Jak się przygotować do zabiegu?

Wszelkich, bardzo szczegółowych informacji udziela specjalista po przeprowadzeniu badań kwalifikacyjnych.

Typowe zalecenia przed zabiegiem:

  • 3-4 godziny przed operacją należy zjeść lekki posiłek.
  • Jeśli pacjent stale przyjmuje leki – powinien je zażyć o czasie w stałej dawce (o ile lekarz nie zaleci inaczej).
  • Nie wolno spożywać alkoholu, kawy ani innych napojów z kofeiną.
  • Dla wygody warto przygotować lekką, wygodną i niekrępującą ruchów odzież na czas zabiegu, a także pantofle lub lekkie obuwie zamienne.
  • W dniu zabiegu nie powinno się wykonywać makijażu.
  • Warto zorganizować osobę, która będzie towarzyszyła pacjentowi podczas zabiegu w klinice.
  • Właściwym rozwiązaniem jest zaplanowanie transportu, którym wróci się do domu.
  • Przed operacją warto zrelaksować się i uspokoić – to bezpieczny, bezbolesny i skuteczny zabieg, który pozwala wrócić do normalnej aktywności i na nowo cieszyć się pięknem otaczającego świata.
Czy po operacji zaćmy konieczna jest hospitalizacja?

W naszych Klinikach stosujemy wygodną i komfortową metodę fakoemulsyfikacji, dzięki której pacjenci Optegra wracają do domu już po godzinie od operacji. Jest to zabieg mało obciążający organizm, a wiele osób po upływie kilku dni podejmuje pracę zawodową. Rekonwalescent, dzień po wykonaniu zabiegu, powinien zgłosić się do naszej Kliniki, aby ocenić efekty usuwania zaćmy. Podczas wizyty kontrolnej zweryfikujemy również stan gałki ocznej, umiejscowienie sztucznej soczewki. Na kolejną wizytę kontrolną zazwyczaj zapraszamy naszych pacjentów po upływie kilku dni, a następnie – po 4 tygodniach od dnia operacji.

Czy zaćma może się pojawić w obu oczach?

Zdarza się, że specjalista diagnozuje u pacjenta zaćmę w obu oczach. W takiej sytuacji najpierw operuje się jedno oko, a w innym terminie – drugie. 

Jak powinna wyglądać opieka po operacji leczenia zaćmy?

Usunięcie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji pozwala znacznie skrócić okres rekonwalescencji. Niemniej należy dokładnie przestrzegać wszystkich zaleceń specjalisty. Osoby w podeszłym wieku wymagają opieki bliskich zaraz po operacji, szczególnie gdy rozpoznano u nich zaćmę drugiego oka. Mogą mieć problemy m.in. z precyzyjnym dawkowaniem niektórych leków. Warto też zorganizować rekonwalescentowi środek transportu z kliniki do domu. Pacjent po zabiegu przez kilka dni nie może sam prowadzić samochodu (ze względu na poszerzenie źrenicy pod wpływem leków).

Wsparcie bliskich z pewnością okaże się pomocne również w czasie kilku następnych dni po operacji. Wtedy pacjent może jeszcze wciąż widzieć niewyraźnie – zatem łatwo o pomyłkę np. podczas przyjmowania leków czy aplikacji kropli. Ktoś z rodziny powinien też towarzyszyć rekonwalescentowi w drodze na wizytę kontrolną (dzień po operacji). Czasem bliscy pomagają chorym w wykonywaniu niektórych codziennych czynności – np. w myciu włosów. W takich sytuacjach należy szczególnie chronić oko przed detergentami, poza tym po zabiegu trzeba wystrzegać się pochylania i napinania mięśni brzucha.

Jakie mogą być pierwsze objawy zaćmy?

Pierwszy, niepokojący sygnał zwykle objawia się widzeniem obrazów zamglonych i coraz mniej wyraźnych. Wiele osób wówczas nabiera nawyku częstego przecierania szkieł okularowych, ponieważ odnosi wrażenie, że uległy zabrudzeniu. Nieraz występuje też tzw. zjawisko olśnienia – gdy chorzy patrzą wprost na źródło światła (z powodu rozszczepienia promieni świetlnych na zmętnieniach soczewki). Objawem zaćmy (zwłaszcza w początkowej fazie) bywa też powtarzająca się konieczność wymiany szkieł korekcyjnych, a nawet spore problemy z ich właściwym doborem. Gdy choroba się rozwija, pacjenci zauważają, że jakość ich widzenia znacznie się obniża – zarówno z daleka, jak i z bliska. W zaawansowanych stanach, kiedy soczewka zmętnieje niemal całkowicie, wzrok ulega poważnemu upośledzeniu – wówczas chory może dostrzegać wyłącznie zarys dużych przedmiotów.

Jak się leczy zaćmę?

Jedyną, skuteczną metodę leczenia zaćmy stanowi zabieg chirurgiczny. Dzięki fakoemulsyfikacji nasi specjaliści dokonują tylko niedużego nacięcia, a pacjenta znieczulają miejscowo – aplikując krople. Operacja trwa krótko (ok. kilkunastu min.) i jest całkowicie bezbolesna.

Jakie stosuje się sztuczne soczewki-implanty (wszczepiane w miejsce ludzkich)?

Nasi specjaliści najczęściej sięgają po miękkie, akrylowe soczewki, które łatwo wprowadzić do gałki ocznej – wystarczy małe, 2 mm nacięcie. Są delikatne i idealnie dostosowują się do anatomii oka. W klinikach Optegra stosuje się markowe soczewki renomowanych producentów światowej klasy: Alcon, AMO.

Kiedy należy przeprowadzić operację zaćmy?

Decyzja, kiedy wykonać operację zaćmy, leży w gestii pacjenta – podejmuje ją po konsultacji z naszym specjalistą. Aktualnie można wykonywać zabieg stosunkowo wcześnie – nie trzeba czekać, aż choroba znacznie się rozwinie. Operację należy rozważyć, gdy schorzenie znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie i obniża jakość życia.

Jakie są ewentualne przeciwwskazania do operacji zaćmy?

Zwykle nie występują przeciwwskazania do zabiegu usunięcia zaćmy, które wiążą się z ogólnym stanem zdrowia. Zabieg jest bezpieczny, nie trwa długo i wymaga jedynie znieczulenia miejscowego. Jednak każdy pacjent, który odda swe zdrowie w nasze ręce, zostaje skierowany na badania dodatkowe oraz konsultacje. Specjalista przeprowadza też wnikliwe badanie okulistyczne. W pełni rozumiemy, jak istotny jest zdrowy i sprawny narząd wzroku i jaka odpowiedzialność na nas spoczywa.

Czy operacja musi być przeprowadzona w warunkach szpitalnych?

Specjaliści Optegra przeprowadzają operację usunięcia zaćmy w ramach jednodniowej hospitalizacji. Innowacyjne technologie i najwyższe standardy wykonywanych zabiegów pozwalają pacjentowi wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Nie wolno zapominać o wizycie kontrolnej dobę po usunięciu zaćmy. Wielu pacjentów po kilku dniach wraca do zwyczajnego trybu życia i pracy (muszą jedynie ograniczać wysiłek fizyczny).

Jaką funkcję pełni w oku soczewka?

Soczewka odpowiada za przekazywanie obrazu widzianego do wnętrza oka. Następnie wysyłany jest on do mózgu – i dzięki tej funkcji człowiek wykazuje zdolność widzenia.

Co to jest zaćma?

Zaćma jest chorobą soczewki, która objawia się jej zmętnieniem albo zmienia jej właściwości, co prowadzi do zaburzeń wzroku i nieprawidłowego widzenia.

Jak można leczyć zaćmę?

Gdy zaćma znacznie obniża jakość widzenia oraz utrudnia choremu codzienne funkcjonowanie – zwykle podejmuje się decyzję o leczeniu operacyjnym – jedynej, znanej medycynie, efektywnej metodzie (leki nie przyczynią się do skutecznego ustąpienia choroby).

Jakie są metody operacji zaćmy?

Wiodącą, innowacyjną metodą operacji zaćmy jest tzw. fakoemulsyfikacja z zastosowaniem ultradźwięków. Sposób został uznany i doceniony przez wielu ekspertów światowej sławy. Jest to najczęściej wykorzystywana technika w krajach wysokorozwiniętych. Inne sposoby, np. laserowe lub wodne usuwanie zaćmy, nie wykazują należytej skuteczności, natomiast dawne metody operacyjne (wykonywane bez fakoemulsyfikacji) dezaktualizują się i wychodzą z użycia.

Jakie znieczulenie stosuje się do zabiegu usunięcia zaćmy?

Najczęściej stosuje się miejscowe znieczulenie (za pomocą aplikacji kropel do oczu). Jest to bardzo bezpieczna metoda, która znosi wszelkie wrażenia bólowe w okolicach operowanego oka. Nie obejmuje skóry powiek, dzięki temu pacjent zachowuje wrażenia dotykowe, a zabieg jest całkowicie bezbolesny.

Czy zabieg operacji zaćmy można przeprowadzić w każdych warunkach?

Absolutnie nie w każdych. Zabieg wymaga specjalnych warunków sanitarnych, odpowiednio wyposażonej sali zabiegowej oraz dłoni doświadczonego, dyplomowanego specjalisty.

Jak długo trwa zabieg usunięcia zaćmy?

Zabieg nie trwa długo, jednak czas operacji u każdego pacjenta może nieco się różnić – zależnie od indywidualnych uwarunkowań i stopnia zaawansowania schorzenia. Lekarz przeprowadza usuwanie zaćmy w czasie optymalnym dla pacjenta i jego bezpieczeństwa. Najważniejsze, by zabieg okazał się skuteczny i rzeczywiście pomógł choremu odzyskać naturalne, prawidłowe widzenie. Zwykle trwa jednak kilkanaście min.

Czy i jakie są powikłania zabiegu?

Potencjalne powikłania po operacji zaćmy wyjaśnia lekarz podczas konsultacji, ale zdarzają się one niezmiernie rzadko. Nasz zespół w sposób szczególny troszczy się o bezpieczeństwo pacjentów, wykorzystuje szeroką, specjalistyczną wiedzę medyczną i najnowocześniejszy sprzęt.

Czy po zabiegu należy przestrzegać jakichś specjalnych zasad postępowania?

Oczywiście – wszystkie zabiegi operacyjne wymagają szczególnych procedur postępowania. Każdy pacjent, który zostanie otoczony naszą opieką, otrzyma szczegółową listę wytycznych i wskazówek, czego powinien unikać po zabiegu usuwania zaćmy.

Od czego zależy rodzaj wszczepionej soczewki?

Ostateczny wybór soczewki zawsze należy do pacjenta – nasi specjaliści z uwagą wsłuchują się w jego indywidualne potrzeby i oczekiwania dot. jakości widzenia po zabiegu. Jednak decyzję chorzy podejmują po szczegółowej rozmowie z lekarzem podczas badania. Specjalista służy radą i sugeruje optymalne rozwiązanie, które uwzględnia stan operowanego oka, stopień zaawansowania schorzenia oraz nakłady finansowe, jakie pacjent jest skłonny przeznaczyć na soczewkę.

Czy operują u was dobrzy lekarze?

Nasze kliniki współpracują wyłącznie z lekarzami, którzy mogą poszczycić się wieloletnim doświadczeniem i praktyką lekarską oraz sukcesami zawodowymi. Dbamy, by pacjenci – oddając się w ręce specjalistów Optegra – czuli się pewnie i bezpiecznie. Pragniemy, by każdy chory miał świadomość, że o jego zdrowie zatroszczą się profesjonaliści, pełni współczucia i zrozumienia.

Czy operują u was profesorowie?

Dla nas najważniejsze są praktyczne umiejętności i doświadczenie w przeprowadzaniu zabiegów okulistycznych. Tytuły są istotne, jednak na pierwszym miejscu stawiamy kwalifikacje i talent.

Mapa strony Polityka prywatności
Powrót do góry