Jakie są metody leczenia zaćmy?

Decyzja o operacji zaćmy oraz o jej dalszym leczeniu zostaje podjęta po przeprowadzeniu precyzyjnych badań z zakresu diagnostyki okulistycznej. Istnieją również specjalistyczne preparaty farmakologiczne (w postaci kropli do oczu), które poprawiają metabolizm soczewki i w pewnym stopniu zapobiegają postępowi jej mętnienia. Niestety, żaden lek nie potrafi owego procesu odwrócić ani całkowicie zahamować. Tutaj pomaga tylko chirurgia.

Postęp medycyny sprawił, że operacja zaćmy jest metodą całkowicie bezpieczną i nie wiąże się już z długim, uciążliwym pobytem w szpitalu. To właśnie z tej przyczyny Pacjenci zwlekali dawniej z decyzją o zabiegu i wielokrotnie przekładali jego termin. W dzisiejszych czasach jest zupełnie inaczej – bezpiecznie, skutecznie i komfortowo.

Zalety metody ultradźwiękowej fakoemulsyfikacji

Podczas zabiegu usunięcia zaćmy specjalista wykonuje niewielkie cięcie (około 2,2 mm) oraz wprowadza do oka sondę. Wykorzystując ultradźwięki, rozbija i usuwa zmętniałą soczewkę, a przez nacięcie wsuwa miękką soczewkę wewnątrzgałkową. Rana operacyjna zamyka się samoistnie, pod wpływem ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Sam zabieg usunięcia zaćmy metodą ultradźwiękowej fakoemulsyfikacji nie trwa długo i zamyka się w kilkunastu minutach. Wykonuje się go z zastosowaniem znieczulenia miejscowego w postaci kropli. Dzięki temu organizm jest znacznie mniej obciążony, a chory może swobodnie porozumiewać się z lekarzem. Znakomite warunki ambulatoryjne, które zapewniamy podczas operacji zaćmy, pozwalają Pacjentowi opuścić naszą Klinikę jeszcze w dniu zabiegu!

Skutecznie usunięta zaćma oka nie odnawia się, nie daje nawrotów. Wystarczy jeden zabieg, by Pacjent mógł cieszyć się poprawą jakości widzenia przez całe życie.

Laserowe usuwanie zaćmy wtórnej

U niektórych Pacjentów po usunięciu zaćmy oka występuje tak zwana zaćma wtórna. Wiąże się ona z przymgleniem torebki, w której osadzona jest soczewka.

W naszych Klinikach wykonujemy również zabiegi leczenia zaćmy wtórnej. Odbywają się one przy pomocy specjalistycznego lasera YAG. Metoda jest całkowicie bezpieczna, bezbolesna, a sam zabieg nie trwa długo i przeprowadza się go w czasie wizyty okulistycznej.

 

 

Mapa strony Polityka prywatności
Powrót do góry