Zwyrodnienie plamki żółtej

AMD (Age Related Macular Degeneration) to angielski termin medyczny, który określa schorzenie zwane zanikowym zwyrodnieniem plamki żółtej. Choroba oczu AMD dotyka zwykle osoby po 50. roku życia, mieszkańców krajów wysokorozwiniętych. Objawia się znacznym pogorszeniem ostrości widzenia.

Plamka żółta znajduje się w samym centrum siatkówki i odpowiada za tak zwane widzenie centralne. Oznacza to, że za jej sprawą widzimy obrazy wyraźnie, w najdrobniejszych szczegółach. Plamka pozwala także dostrzegać kolory – dzięki niej świat jest różnorodny
i barwny. Bierze udział w wielu czynnościach: czytaniu, rozpoznawaniu twarzy, oglądaniu telewizji. To element siatkówki, który nieustannie „pracuje”, dlatego potrzebna mu spora ilości energii, czyli tlenu. Tlen transportowany jest przez krew, jednak z biegiem lat krążenie traci swą naturalną wydolność. Plamka żółta otrzymuje więc coraz mniej energii, a to prowadzi do jej zaniku.

Chorzy obserwują wówczas znaczne pogarszanie się wzroku, które stopniowo prowadzi do znikomej zdolności widzenia. W zaawansowanych stanach choroba AMD może skutkować nawet całkowitą utratą widzenia centralnego. Wszystko to sprawia, że wykonywanie nawet rutynowych czynności urasta do rangi problemu, a u niektórych Pacjentów staje się niemożliwe.

Choroba rozwija się powoli, ale systematycznie. Zwykle nie daje objawów bólowych. Znane są jednak przypadki choroby AMD, że postępuje wyjątkowo szybko i w krótkim czasie odbiera chorym zdolność widzenia.

Większość, bo około 90% Pacjentów, zapada na suchą postać zwyrodnienia plamki żółtej. Postać wysiękowa pojawia się znacznie rzadziej.

Mapa strony Polityka prywatności
Powrót do góry