Iniekcje doszklistkowe - leczenie AMD

Zaczynamy od przeprowadzenia szeregu specjalistycznych i precyzyjnych badań diagnostycznych. Należą do nich test Amslera, OCT (Koherentna Tomografia Optyczna), angiografia fluoresceinowa i USG gałek ocznych. Zespół Optegra szczegółowo analizuje uzyskane wyniki i na ich podstawie stawia diagnozę. Lekarz prowadzący przeprowadza rozmowę z chorym i wsłuchuje się w jego oczekiwania dotyczące efektów leczenia zwyrodnienia plamki żółtej. Na podstawie uzyskanych informacji dobiera indywidualną dla danego Pacjenta, optymalną i skuteczną terapię.

Iniekcje preparatami Eylea i Lucentis

Preparat Lucentis to innowacyjny lek, wykorzystywany w zabiegach okulistycznych do tak zwanych iniekcji wewnątrzgałkowych anty-VEGF. Metoda ta skutecznie hamuje wzrost śródbłonka naczyniowego. Lucentis przenika przez kolejne warstwy siatkówki i zostaje łatwo przyswojony przez organizm. Dzięki niemu zablokowaniu ulega niepożądany czynnik, który pobudza organizm do wytwarzania patologicznych naczyń krwionośnych.

Preparat podaje się Pacjentom bezpośrednio do oka (doszklistkowo). Terapia leczenia AMD na ogół obejmuje kilka zastrzyków, podawanych w odstępach czasowych. Liczbę oraz długość przerw między kolejnymi iniekcjami określa lekarz na podstawie badań i wyników testów diagnostycznych.

Leczenie preparatem Lucentis u większości Pacjentów zatrzymuje pogarszanie się jakości widzenia. Według badań, 30% chorych z AMD obserwuje znaczną poprawę wzroku. Lucentis jest najnowszym lekiem, stosowanym w terapii wysiękowej postaci AMD i dopuszczonym do obrotu przez Komisję Europejską.

 

Soczewka plamkowa Schariotha

Soczewka plamkowa Schariotha jest soczewką przeznaczoną dla osób z chorobami plamki obu oczu. Jest to soczewka, którą wszczepia się pacjentom po przebytej operacji zaćmy, czyli do oczu, które mają już sztuczną soczewkę. Wszczepią się ją przez małe cięcie w rogówce i umiejscawia pomiędzy tęczówką a zaimplantowaną wcześniej sztuczną soczewką.

Soczewka plamkowa jest soczewką dwuogniskową, której centralna część optyczna ma zwiększoną moc wynoszącą +10 dioptrii. Umożliwia ona dwukrotne powiększenie obrazu widzianego z bliska, czyli działa jak mała LUPA W OKU. Pacjent może więc czytać z odległości około 15 cm i ma ułatwione wykonywanie czynności z tej odległości.

Do schorzeń plamki, w której można zastosować soczewkę plamkową Schariotha należy:
- sucha postać zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem /AMD/
- makulopatia krótkowzroczna
- makulopatia cukrzycowa zanikowa
- inne schorzenia siatkówki, w których doszło do uszkodzenia plamki, np. dystrofie siatkówki.

Soczewka plamkowa Schariotha nie leczy schorzeń plamki ale pomaga pacjentom słabowidzącym poprawić jakość życia i komfort czytania.

Mapa strony Polityka prywatności
Powrót do góry