Jakie są przyczyny?

Zwyrodnienie plamki żółtej to efekt degeneracji związanej z wiekiem. Pierwsze, zauważalne objawy, występują zazwyczaj po 50. roku życia, ale są rezultatem zmian, które postępowały w organizmie od dłuższego czasu.

Rozwojowi AMD sprzyja wiele czynników, w tym wieloletnie, systematyczne przebywanie w sztucznie oświetlanych pomieszczeniach, nadmierna ekspozycja na promienie UV czy na inny rodzaj ostrego światła. Czasem do choroby AMD prowadzi częste oglądanie telewizji lub spędzanie wielu godzin przed komputerem. Znacznie bardziej narażeni na wystąpienie zanikowego zwyrodnienia plamki żółtej są palacze tytoniu. Postępowi schorzenia służy też zanieczyszczenie środowiska i życie w stresie. Czynnikiem zwiększonego ryzyka rozwoju AMD są także przewlekłe choroby, w tym cukrzyca, niektóre choroby układu krążenia, a także nadciśnienie tętnicze.

Pierwszy symptom zwyrodnienia plamki ma postać małych złogów (druz), które zbierają się pod nabłonkiem siatkówki. Z biegiem czasu liczba druz zwiększa się, a one same - rosną, stąd zaś wynikają nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu wzroku. Ich obecność sprawia, że niszczeje warstwa komórek ochronnych pod siatkówką, aż w końcu dochodzi do jej obumarcia. Wówczas także plamka ulega degeneracji i przestaje pełnić swe istotne role w procesie widzenia. Przez lata choroba AMD rozwija się i zajmuje coraz większe obszary plamki, prowadząc do fazy choroby zwanej geograficznym zanikiem naczyń. Zwykle jest to ostatni etap suchej postaci schorzenia.

Niektóre osoby cierpią na wysiękową (mokrą) postać choroby AMD. Wówczas naczynia krwionośne z obszaru naczyniówki zaczynają rozrastać się nad siatkówką. Ponieważ są delikatne, często przeciekają, krwawią lub poddają się procesom bliznowacenia. W ten sposób znacznie obniżają jakość widzenia oraz przyczyniają się do powstania groźnych, nieodwracalnych defektów i uszkodzeń plamki żółtej.

Mapa strony Polityka prywatności
Powrót do góry