Stożek rogówki - przeszczep, czy leczenie?

Stożek rogówki jest schorzeniem, które prowadzi do zmiany kształtu rogówki z naturalnie kulistego na stożkowaty. W rezultacie choroby Pacjent widzi dużo gorzej, zwykle zwiększa się też astygmatyzm. Niektórzy chorzy skarżą się na „efekt halo”, czyli rozmycie ostrości obrazów w pobliżu źródeł światła.

Zdrowa rogówka, w kształcie charakterystycznej kuli, stanowi osłonę gałki ocznej. Stożek rogówki jest zwyrodnieniem, które sprawia, że jej środek staje się cieńszy. Działanie ciśnienia wewnątrzgałkowego przyczynia się do uwypuklenia rogówki. Procesy chorobowe na ogół obejmują jedno oko i rozwijają się bardzo powoli. Rozwój schorzenia powoduje jeszcze bardziej znaczne wybrzuszanie się rogówki. Staje się coraz cieńsza, a jej kształt bardziej nieregularny.

Objawem, który powinien zaniepokoić Pacjenta, jest znaczne i szybko postępujące pogarszanie się ostrości widzenia. Symptomem bywa też nieregularny astygmatyzm krótkowzroczny, a także spore problemy w doborze właściwych szkieł korekcyjnych lub soczewek kontaktowych.

Pierwsze sygnały chorobowe pojawiają się na ogół po 20. roku życia. Stożek rogówki rozwija się nierównomiernie do ukończenia przez Pacjenta 30-40 lat. Potem zwykle spowalnia, a w niektórych przypadkach się zatrzymuje. Na schorzenie częściej zapadają mężczyźni.

25% Pacjentów ze stożkiem wymaga przeszczepienia rogówki.

Stożek rogówki – leczenie w Klinikach Okulistycznych Optegra

Przed rozpoczęciem leczenia stożka rogówki nasi lekarze zaczynają od przeprowadzenia szeregu specjalistycznych i precyzyjnych badań. Zespół Optegra szczegółowo analizuje wyniki i na ich podstawie stawia diagnozę. Lekarz prowadzący dla każdego Pacjenta dobiera indywidualną, optymalną terapię. Zawsze staramy się, aby była zgodna z jego oczekiwaniami.

Badania kwalifikujące do zaleconego przez lekarza zabiegu na stożek rogówki są bardzo precyzyjne. Specjalista wykonuje m.in. topografię i ultrasonograficzną pachymetrię rogówki, a także szereg szczegółowych pomiarów: refrakcji, keratometrii oraz badanie w tzw. lampie szczelinowej.

Bardzo istotną rolę odgrywa wykrycie choroby w jej wczesnym stadium. Dlatego wszystkich Pacjentów, którzy obserwują u siebie niepokojące symptomy, a także ich bliskich, nasi specjaliści zapraszają na konsultację do Klinik Optegra. Należy pamiętać, że coraz słabszy wzrok, którego nie są w stanie wyregulować nawet kolejne szkła korekcyjne, może być objawem poważnej choroby oczu. Przeprowadzone w porę leczenie stożka rogówki pozwoli zachować aktualny poziom widzenia i uniknąć pogorszenia stanu rogówki. Dzięki specjalistycznej terapii pełen przeszczep rogówki zostaje odłożony na daleką przyszłość.

Stożek rogówki ma zdolność przepuszczania gazu przez specjalne, twarde soczewki kontaktowe. Ich zastosowanie pozwala odzyskać zdolność prawidłowego widzenia. Noszenie soczewek nie jest metodą terapii, ale koryguje krzywiznę. Jednak nie każdy chory toleruje ich obecność w oku. Alternatywą jest wykorzystanie dostępnych, innowacyjnych sposobów leczenia stożka rogówki. W stanach mocno zaawansowanych niestety konieczny bywa przeszczep rogówki. 

Mapa strony Polityka prywatności
Powrót do góry