Metody leczenia stożka rogówki

Zabiegi, który przyprowadzają doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści w klinikach Optegra, są bardzo bezpieczny, a ich rezultaty bywają bezcenne. Dzięki niemu chorzy wracają do normalnego życia i mogą znów cieszyć się urodą świata.

Cross-linking/Sieciowanie rogówki (CCL)

Sieciowanie rogówki to mało inwazyjny zabieg, który po raz pierwszy wykonał prof. Theo Seilera w 1998 r., w Dreźnie. Metoda skutecznie hamuje progresję stożka rogówki, pozwala usztywnić rogówkę i uodparnia ją na działanie enzymów trawiących (kolagenaz). Opiera się na miejscowej aplikacji ryboflawiny i naświetlaniu tkanki rogówkowej promieniami UVA . Ryboflawina działa jako fotouczulacz, który przyczynia się do tworzenia nowych wiązań krzyżowych między blaszkami kolagenu. Poza tym chroni oko przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA.

Dzięki zabiegowi wiązania włókien kolagenu znacznie się wzmacniają, co ma wpływ na zachowanie prawidłowego kształtu rogówki. Część pacjentów po wykonaniu CCL nie potrzebuje już szkieł korekcyjnych ani soczewek kontaktowych.

Wskazania do zabiegu CCL:

Nasi specjaliści szczegółowo informują pacjentów, jak przygotować się do zabiegu. 2-3 tyg. przed jego przeprowadzeniem chorzy powinni zaprzestać noszenia twardych soczewek kontaktowych, a tydzień przed CCL przerwać leczenie witaminą C.

Zanim lekarz rozpocznie sieciowanie rogówki, najpierw aplikuje pacjentowi lek przeciwbólowy i znieczulający (w postaci tabletek lub kropli). Potem podaje środek fotouczulający (wit. B2). Po upływie paru minut specjalista wykonuje naświetlanie oka specjalistycznym laserem. Zabieg trwa ok. pół godz. Po jego zakończeniu lekarz zaleca pacjentowi przyjmowanie odpowiednich dawek leków. Przez kilka tygodni chory może odczuwać znaczny światłowstręt. Przez 6 do 8 mies. po CCL pacjent przebywa pod opieką i ścisłą kontrolą lekarską. W tym czasie nasi specjaliści pilnie monitorują stan jego zdrowia oraz udzielają odpowiedzi na wszelkie pytania.

Pierwsze rezultaty zabiegu chory dostrzega zwykle już po 3 tyg. W większości przypadków obserwuje się też regresję stożka. CCL pozwala odłożyć termin przeszczepu rogówki.

Na sieciowanie rogówki bardzo często kieruje się osoby, u których schorzenie rozpoznano we wczesnej fazie. Zabieg umożliwia zachowanie aktualnej jakości widzenia i nie pozwala na dalsze pogarszanie się stanu rogówki. Pacjentom w zaawansowanym stadium choroby specjalista ordynuje tzw. topografię leczenia laserowego razem z CCL.

Pierścienie śródrogówkowe

Metodę często stosowaną w leczeniu stożka rogówki stanowi wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. W czasie zabiegu chirurg tworzy tunele rogówkowe, w których lokuje przejrzysty, dwuczęściowy implant – tzw. ring. Implant umieszcza się 6 mm od centralnego punktu rogówki, dzięki czemu jej kształt staje się prawidłowy, a widzenie poprawia się.

Pierścienie nie niwelują całkowicie stożka rogówki, jednak jego szczyt przemieszcza się w kierunku fizjologicznego środka rogówki. W efekcie pacjent może poprawnie widzieć przez szkła korekcyjne lub soczewki kontaktowe.

Rezultat zabiegu ocenia się po upływie 7 dni. Już po 4 tyg. oko „przyzwyczaja się” do pierścieni, a pacjent może samodzielnie pisać, czytać i prowadzić zwyczajny tryb życia.

Keraringi ICRS

Keraringi ICRS to popularnie stosowane przez chirurgów pierścienie śródrogówkowe. Ich poszczególne segmenty charakteryzują się trójkątnym przekrojem. Kształt pryzmatu umożliwia ograniczenie pooperacyjnych olśnień, na które zwykle skarżą się pacjenci. Dzięki pierścieniom, stożek zostaje nieco spłaszczony, a nieregularny astygmatyzm wyrównany.

Specjaliści dobierają rodzaj pierścienia indywidualnie do każdego pacjenta, na podstawie wyników precyzyjnych pomiarów: refrakcji, keratometrii oraz topografii.

Zabiegi, który przyprowadzają doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści w klinikach Optegra, jest bardzo bezpieczny, a jego rezultaty bywają bezcenne. Dzięki niemu chorzy wracają do normalnego życia i mogą znów cieszyć się urodą świata.

Co istotne – metoda jest odwracalna – segmenty można usunąć. Zaletą jest także krótka rehabilitacja wzrokowa, która trwa ok. 3 mies.

Badania kwalifikujące do zabiegu są bardzo precyzyjne. Specjalista wykonuje m.in. topografię i ultrasonograficzną pachymetrię rogówki, a także szereg szczegółowych pomiarów: refrakcji, keratometrii oraz badanie w tzw. lampie szczelinowej.

2 tyg. przed zastosowaniem metody terapeutycznej chory powinien przestać nosić soczewki kontaktowe.

Wszczepienie pierścieni śródrogówkowych nie wyleczy całkowicie stożka. Jednak pomogą one pacjentom, u których występują przeciwwskazania do noszenia twardych soczewek kontaktowych. Pozwalają również o wiele lat przesunąć termin przeszczepu rogówki.

Mapa strony Polityka prywatności
Powrót do góry