Metody leczenia retinopatii cukrzycowej

Zabiegi stosowane w terapii retinopatii cukrzycowej:

  • laseroterapia siatkówki
  • zastrzyki anty-VEGF (Eylea, Lucentis, Avastin)
  • witrektomia.

Na pierwszym etapie terapii nasi specjaliści przeprowadzają szereg precyzyjnych badań diagnostycznych. Zespół Optegra szczegółowo analizuje uzyskane wyniki i na ich podstawie stawia diagnozę. Lekarz prowadzący dobiera sposób leczenia indywidualnie do każdego Pacjenta, co gwarantuje wysoką skuteczność. Wcześniej jednak przeprowadza rozmowę z chorym i wsłuchuje się w jego oczekiwania odnośnie efektów leczenia i pożądanej jakości widzenia po jego zakończeniu. Nasi konsultanci z przyjemnością udzielają wszelkich informacji i odpowiedzi na pytania oraz wyjaśniają sposób terapii w najmniejszych detalach.

Najczęściej specjalista zleca w takich przypadkach angiografię fluoresceinową. Dzięki niej może dokładnie zbadać naczynia krwionośne z tyłu gałki ocznej. Lekarz może też skierować chorego na skanowanie oka (OCT), które umożliwia ocenę stanu siatkówki i plamki żółtej.

W przypadku chorób o łagodnym przebiegu zwykle stosuje się leki, zastrzyki lub ordynuje się zabiegi, które wspierają procesy terapeutyczne, na przykład laseroterapię siatkówki. Specjalista zaleca Pacjentowi monitorowanie zmian oraz systematyczne wizyty kontrolne. Instruuje też chorego na temat doboru właściwej diety i zmiany stylu życia.

Lekarz, wybierając rodzaj terapii, bierze pod uwagę również stopień zaawansowania choroby. W poważnych stadiach rozważa się leczenie operacyjne.

  

Fotokoagulacja laserowa

Proliferacyjną retinopatię cukrzycową leczy się za pomocą ekspozycji laserowych siatkówki. Dzięki nim objętość siatkówki się zmniejsza, a niedokrwione części zostają zniszczone. W rezultacie postęp choroby zostaje zatrzymany, a ryzyko powikłań się zmniejsza. Profesjonalna laseroterapia siatkówki sprawia, że obrzęki ustępują i możliwy jest powrót do zdrowia.

Czasami zabieg jest przeprowadzany ambulatoryjnie. Przed rozpoczęciem terapii Pacjentowi podaje się krople znieczulające i poszerzające źrenicę oraz nakłada soczewki przeciw mruganiu. Wiązka laserowa, za pomocą wytwarzanego ciepła, skutecznie zamyka uszkodzone naczynia w obrębie siatkówki. Zazwyczaj fotokoagulacja laserowa trwa około pół godziny, choć czas ten może się różnić w indywidualnych przypadkach.

Terapia przebiega na ogół bezboleśnie. Gdy chory zgłasza jakiekolwiek dolegliwości lub dyskomfort, lekarz podaje mu środki przeciwbólowe.

Po zabiegu oczy są nadwrażliwe na światło (z powodu rozszerzenia źrenic). Dlatego warto zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne, a także zawczasu zorganizować środek transportu do domu, gdyż samodzielne prowadzenie samochodu jest niemożliwe.

Fotokoagulację laserową lekarze zalecają również w leczeniu innych schorzeń, jak wysiękowe, starcze zwyrodnieniu plamki żółtej (AMD) lub obrzęk plamki żółtej.

Iniekcje anty-VEGF

Retinopatię cukrzycową z towarzyszeniem plamki leczy się za pomocą iniekcji anty-VEGF. Do oka wstrzykuje się specjalny preparat żelowy, który hamuje wzrost śródbłonka naczyniowego. Lek przenika przez kolejne warstwy siatkówki i jest łatwo przyswajany przez organizm. Dzięki niemu zablokowaniu ulega niepożądany czynnik, który pobudza organizm do wytwarzania patologicznych naczyń krwionośnych.

Preparat podaje się bezpośrednio do oka (doszklistkowo). Terapia na ogół obejmuje kilka zastrzyków, które aplikuje się co pewien czas. Liczbę i odstępy czasowe między kolejnymi iniekcjami ustala lekarz na podstawie wyników badań i testów diagnostycznych (m.in. angiografii fluoresceinowej i OCT). Przez 3 kolejne miesiące chory jest objęty kontrolą i opieką specjalisty, który musi się upewnić, czy nie jest konieczna kontynuacja leczenia.

U większości Pacjentów leczenie preparatem żelowym zatrzymuje pogarszanie się wzroku. Niektórym chorym przed zabiegiem profilaktycznie podaje się krople z antybiotykiem, co minimalizuje ryzyko infekcji. Zdarza się, że w zaawansowanych stadiach retinopatii dochodzi do wyjątkowo niebezpiecznych krwawień do ciała szklistego oka. W tym przypadku specjalista rozważa przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Witrektomia

W centrum okulistycznym Optegra stosuje się także metody operacyjne leczenia retinopatii cukrzycowej. Przykładem operacji oczu jest witrektomia, która umożliwia odtworzenie struktury gałki ocznej. Dzięki niej nasi specjaliści potrafią poprawić ostrość widzenia lub ją ustabilizować. Metodę stosuje się, by zahamować lub znacznie spowolnić postęp procesów chorobotwórczych.

Na czym polega zabieg? Podczas operacji oczu zmienione ciałko szkliste jest usuwane z gałki ocznej. Na jego miejsce wprowadza się jałowy płyn, dzięki któremu funkcje ciałka zostają przywrócone. W czasie zabiegu stosuje się też specjalne mieszanki gazów, które znacznie ograniczają ryzyko powikłań i wspomagają prawidłowy przebieg operacji. Nasi chirurdzy używają też szwów rozpuszczalnych, które pozwalają utrzymać siatkówkę oka w odpowiednim położeniu.

Nowoczesna operacja witrektomii to przełom w terapii ciężkiej retinopatii cukrzycowej. Pozwala na wyleczenie nawet bardzo zaawansowanego stadium choroby. 

 

Mapa strony Polityka prywatności
Powrót do góry