Przyczyny i objawy zaburzeń w układzie ochronnym oka

Łzawienie oka

Możliwych przyczyn tej dolegliwości jest wiele. Należą do nich zapalenie spojówek, obecność ciał obcych w oku czy niedrożność kanalików łzowych.

Opadanie powiek

Opadanie można zaobserwować, gdy część górnej powieki opuszcza się, pokrywa gałkę oczną i przysłania źrenicę. U Pacjentów wykształca się wówczas nawyk odchylania głowy lub podtrzymywania powieki dłonią.

Ektropia powiek

Ektropia polega na odgięciu powieki na zewnątrz. Przyczyną bywają urazy oka, również po zabiegach chirurgicznych. Czasem ektropia jest oznaką starzenia się tkanek.

Entropia powiek

Entropia objawia się zagięciem powieki do wewnątrz. Jej powodem bywa uraz, powikłania po operacji albo zmiany związane z wiekiem. Czasem przyczyniają się do niej alergie lub choroby.

Tarczycowa choroba oczu (orbitopatia)

Tarczycowa choroba oczu pojawia się na skutek rozszerzenia mięśni ocznych, wywołanego przez czynniki stymulujące systemu odpornościowego. Do symptomów schorzenia należą: wybrzuszenia oczu, schowanie powieki, podwójne widzenie, pogorszenie wzroku i podrażnienie oka.

Nowotwory skóry powiek i okolic oczu

Operacja oczu jest konieczna także w przypadku wystąpienia raka narządu wzroku. Nowotwory skóry powiek występują na obrzeżach powieki, kącika oka, brwi lub na sąsiednich okolicach twarzy. Zwykle przybierają postać grudek, plamek, bruzd albo charakterystycznych odbarwień. Najczęściej spotykany rak powiek to nowotwór podstawnokomórkowy lub BCC. Jest łatwy do wykrycia, a metody leczenia mają wysoką skuteczność. 

Mapa strony Polityka Prywatności Cookies
Powrót do góry