Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Najczęstsze pytania i odpowiedzi:

1. Czy mogę być przy dziecku podczas badania?

Oczywiście. Dziecko jest trzymane przez rodzica podczas badania, a jeśli rodzic sam nie chce przy badaniu asystować, lub ma z tym trudności dziecko przytrzymuje rodzic z pomocą Pani pielęgniarki.

2. Czy wykonujecie Państwo dobór soczewek kontaktowych w ramach NFZ ?

W ramach umowy z NFZ nie wykonujemy doboru soczewek kontaktowych. Warto jednak zwrócić uwagę, że soczewki w typowych wadach wzroku zalecamy dopiero u pacjentów około 15 rż.

3. Dlaczego zabiegi wykonywane są w znieczuleniu ogólnym, czy to jest bezpieczne rozwiązanie?

Biorąc pod uwagę, że dziecko może być niezwykle zestresowane i niespokojne podczas zabiegu, dla jego bezpieczeństwa oraz komfortu zabiegi wykonywane są w znieczuleniu ogólnym.

4. Czy można wykonać badanie u dziecka niepełnosprawnego?

Oczywiście podejmujemy zawsze próbę badania u dzieci trudniej współpracujących, ze złożonymi problemami zdrowotnymi, stosując odpowiednie metody badań. W przypadku braku powodzenia możliwe jest badanie w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym.

5. Dziecko nie potrafi czytać, więc jak będzie miało dobrane okulary, skoro nie zna liter?

Prosimy się o to nie martwić, posiadamy specjalne tablice z figurami geometrycznymi, które pozwalają na dobór okularów. Ponadto część badań okulistycznych nie wymaga współpracujący dziecka, a pozwala ocenić stan narządu wzroku.

6. Kiedy operować zeza ?

Jest to pytanie na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Istnieje wiele rodzajów zeza, które leczone są w sposób indywidualny. Podjęcie decyzji o przeprowadzeniu takiego zabiegu zależy od wielu czynników np. rodzaju zeza czy wieku dziecka. Dlatego warto udać się z dzieckiem do specjalisty i wykonać kompleksową diagnostykę w tym zakresie. Operacje zeza wykonuje się w każdym wieku, nawet u osób dorosłych.

7. Czy operacja zeza jest całkowicie refundowana przez NFZ?

Tak, operacje zeza są w całości refundowane przez NFZ. Dotyczy to zarówno dzieci jak i dorosłych.

8. Czy można u dziecka wykonać zabieg korekcji wzroku?

Zabiegi korekcji wzroku wykonywane są u osób dorosłych z ustabilizowaną wadą wzroku oraz gospodarką hormonalną. U dziecka zachodzi jeszcze szereg procesów rozwojowych, co w konsekwencji może powodować zmianę wielkości wady wzroku. 

Mapa strony Polityka prywatności
Powrót do góry