Metody leczenia jaskry

Lekarz okulista dobiera metody leczenia jaskry pod kątem rodzaju schorzenia i stopnia jego zaawansowania. Czasem wystarczą krople do oczu, innym razem konieczny bywa zabieg laserowego leczenia jaskry lub operacja. Każda metoda prowadzi głównie do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego, czyli podstawowej przyczyny jaskry. Nasi specjaliści przeprowadzają zabiegi bezboleśnie, w znieczuleniu miejscowym, troszcząc się o bezpieczeństwo i komfort Pacjenta.

Jaskrę z otwartym kątem przesączania leczy się środkami ogólnoustrojowymi, które obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe. Lekarz specjalista zazwyczaj ordynuje Diamox (acetazolamid).

Terapia jaskry z ostrym kątem na ogół polega na podawaniu leków hipotensyjnych, czyli kropli, które skutecznie ograniczają produkcję cieczy wodnistej albo ułatwiają jej odpływ z gałki ocznej. W ten sposób nasi lekarze potrafią obniżyć ciśnienie w oku nawet o 30%. Wyniki badań wykazują również, że krople hipotensyjne zmniejszają o połowę ryzyko nawrotu nadciśnienia ocznego. Ta metoda leczenia ma charakter przewlekły i stosuje się ją w obu gałkach jednocześnie.

W przypadku, gdy terapia nie przynosi oczekiwanych efektów, konieczny bywa zabieg operacji jaskry.

Operacyjne metody leczenia jaskry

Głęboka sklerektomia

Sklerektomia jest chirurgiczną metodą leczenia jaskry, która ułatwia odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej, bez konieczności otwierania tak zwanej przedniej komory oka. Dzięki temu powikłania pooperacyjne są rzadkością, a zabieg jest bardzo bezpieczny. Lekarz okulista zaleca sklerektomię, gdy inne metody zawiodły i nie udało się obniżyć ciśnienia.

W przypadku sklerektomii głębokiej istnieją pewne przeciwwskazania do zabiegu. Zazwyczaj nie ordynuje się jej Pacjentom z jaskrą przewlekłą wąskiego kąta oraz z pierwotnym zamknięciem kąta. W takich przypadkach metoda nie może skutecznie obniżyć ciśnienia wewnątrzgałkowego ze względu na ograniczenia natury anatomicznej.

Wiskokanalostomia

Tego typu operacja jaskry polega na podaniu do kanału Schlemma wiskoelastyku, czyli substancji służącej do utrzymywania przedniej komory oka oraz warunków anatomicznych, stworzonych przez chirurga podczas zabiegu.

Kanał Schlemma to miejsce odpływu cieczy wodnistej z oka. Podczas operacji zwykle usuwa się jedną z jego ścian. W rezultacie otwiera się światło kanału i tworzy przejście do zbiornika śródtwardówkowego.

Wiskokanalostomii nie zaleca się Pacjentom, którzy cierpią na jaskrę przewlekłą wąskiego kąta. Metodę ordynuje lekarz prowadzący, na podstawie wyników badań kwalifikujących do zabiegu.

Metoda Ex-Press

To najnowocześniejsza metoda, wykorzystywana w chirurgii jaskry. Opiera się na wprowadzeniu pod spojówkę niewielkiego (3 mm) implantu Ex- Press. Dzięki temu płyn wewntątrzgałkowy ma ułatwiony odpływ, a ciśnienie gałki ocznej znacząco się obniża.

Tej metody operacji jaskry nie wykonuje się u Pacjentów z jaskrą wąskiego kąta.

Metody leczenia jaskry laserem

Irydotomia laserem YAG

Irydotomia bywa ratunkiem dla Pacjentów, u których występują przeciwwskazania do leczenia chirurgicznego, na przykład z jaskrą przewlekłą wąskiego kąta. W czasie zabiegu specjalista tworzy w tęczówce otwór, który zapewnia swobodne krążenie płynu w gałce ocznej. Ciecz wodnista może wówczas przepływać z tylnej do przedniej komory oka. Dzięki temu jakość widzenia u Pacjenta ulega znacznej poprawie.

Lekarz rozważa wykorzystanie zabiegu laserowego nie tylko w przypadku jaskry przewlekłej wąskiego kąta, lecz również w charakterze profilaktyki jaskry wąskiego kąta w drugim oku. Często terapię ordynuje się też chorym z wąskim kątem, u których wystąpił ostry atak choroby.

Mapa strony Polityka prywatności
Powrót do góry