Leczenie jaskry w Warszawie

Jaskra, nie bez powodu zwana „cichym złodziejem widzenia”, to wyjątkowo podstępna choroba. Jaskra jest schorzeniem, na które cierpi 67 milionów ludzi na świecie. Aż u 6 milionów doprowadziła do całkowitej ślepoty. Nieodwracalnie uszkadza nerw wzrokowy. Jej przyczyny nie są do końca jasne, ale działanie prowadzi do zaniku włókien nerwu wzrokowego i ubytków w polu widzenia, co w konsekwencji może oznaczać całkowitą utratę wzroku. Przebiega w sposób mało zauważalny, rozwija się bardzo powoli, przyzwyczajając chorego do swej obecności. Na tym polega właśnie niebezpieczeństwo schorzenia - osoby, które na nie cierpią, przestają zwracać na nie uwagę. Tymczasem jaskra sieje spustoszenie w organizmie, coraz bardziej upośledzając i niszcząc narząd wzroku.

Występują dwie podstawowe kategorie jaskry. Jaskra z szerokim kątem przesączania, która latami nie daje o sobie znać – rozwija się bezboleśnie, bezobjawowo, aż zupełnie zniszczy nerw wzrokowy.

Druga, znacznie rzadziej spotykana kategoria, nazywana bywa jaskrą ostrego lub wąskiego kąta, funkcjonuje też określenie jej jako zamykającego się kąta przesączania. U chorego mogą się wówczas pojawić się bóle głowy i oka, a widziane obrazy bywają rozmyte i zamglone.

Każda kategoria choroby przebiega nieco inaczej, choć zwykle prowadzi do uszkodzenia włókien nerwu wzrokowego i ubytków w polu widzenia.

Powolny i podstępny rozwój choroby początkowo objawia się tylko zaburzeniami wzroku, czasem przyczynia się do niewyraźnego albo podwójnego widzenia. Dlatego tak istotny jest czas diagnozy – nie można dopuścić, by jej niszczycielskie działanie przyczyniło się do ślepoty. Uratowaliśmy wzrok tysięcy Pacjentów, których radość i przywrócona nadzieja stanowią dla nas największe wyróżnienie. 

Mapa strony Polityka prywatności
Powrót do góry