Operacyjne metody leczenia chorób siatkówki

Witrektomia

Witrektomia jest operacyjną metodą, stosowaną w Klinikach Optegra, która umożliwia chirurgowi odtworzenie struktury gałki ocznej. Dzięki operacji siatkówki tym sposobem, nasi specjaliści potrafią poprawić ostrość widzenia lub ją ustabilizować. Metodę stosuje się, by zahamować lub znacznie spowolnić postęp procesów chorobotwórczych.

Podczas operacji zmienione ciałko szkliste jest usuwane z oka. Na jego miejsce wprowadza się jałowy płyn, który przywraca funkcje ciałka. W czasie zabiegu stosuje się też specjalne mieszanki gazów, znacznie ograniczających ryzyko wystąpienia powikłań i wspomagających prawidłowy przebieg operacji. Nasi chirurdzy stosują rozpuszczalne szwy, które pozwalają utrzymać siatkówkę w odpowiednim położeniu.

Witrektomię wykorzystuje się w terapii wielu chorób siatkówki oka:

  • odwarstwieniu siatkówki,
  • urazach gałki ocznej,
  • krwotokach do komory ciała szklistego,
  • otworach w plamce,
  • powikłaniach po przebytych operacjach okulistycznych.

 

Terapia Ozurdex

Polecamy terapię Ozurdex Pacjentom, u których rozpoznano obrzęk plamki, na przykład w wyniku niedrożności żył siatkówki. Leczenie tej choroby siatkówki opiera się na iniekcji wewnątrzgałkowej, za pomocą której podaje się do ciała szklistego implant steroidowy. Lek, dzięki stopniowemu uwalnianiu, wykazuje przedłużone działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Hamuje też czynnik pobudzający organizm do wytwarzania patologicznych naczyń krwionośnych. Poza tym skutecznie uniemożliwia syntezę prostaglandyn, odpowiedzialnych za obrzęk i stan zapalny.

Klamrowanie twardówki

Doświadczeni chirurdzy Optegra wykonują zabieg klamrowania twardówki w sposób całkowicie bezpieczny i profesjonalny. Metoda polega na przyszyciu twardówki (twardej ściany zewnętrznej oka) w miejscu jej oderwania. Podczas operacji wykorzystuje się taśmy silikonowe lub materiał gąbczasty
i tworzy specjalną klamrę, która dociska twardówkę do środka oka. Dzięki temu ciało szkliste wchłania mniej żelu. Klamrowanie pozwala też zapobiec przepływowi płynu szklistego do naczyniówki. Prześwity do naczyniówki zamyka się przy pomocy lasera lub krioterapii. Ich działanie tworzy efekt blizny, odcinającej przepływ. 

Mapa strony Polityka prywatności
Powrót do góry