Jakie są przyczyny chorób siatkówki?

Istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do nieprawidłowości w funkcjonowaniu siatkówki,  w tym mechaniczne i związane z chorobą. Znaczenie ma także wiek Pacjenta.

Niedrożność naczyń żylnych siatkówki (RVO)

Niedrożność naczyń żylnych w siatkówce powstaje w wyniku utworzenia się zakrzepu, który uniemożliwia prawidłowe krążenie krwi. Zakrzepy towarzyszą wielu schorzeniom, w tym cukrzycy, miażdżycy, nadciśnieniu tętniczemu, a także innym schorzeniom oka, takim jak jaskra.

Odwarstwienie siatkówki oka

Do odwarstwienia siatkówki przyczyniają się urazy oka, na przykład powypadkowe albo powstałe w czasie okulistycznych zabiegów chirurgicznych. Zdarza się, że do odklejenia siatkówki oka wystarczy intensywny wysiłek fizyczny, w niektórych przypadkach jest to powikłanie w przebiegu schorzeń, na które cierpi Pacjent. Należą do nich cukrzyca, niektóre nowotwory lub wysiękowe AMD.

Otwór w plamce

Otwór w plamce najczęściej tworzy się w efekcie degeneracji tkanek, związanej z wiekiem. Fizjologiczne starzenie się organizmu prowadzi do szeregu zmian w strukturze włókien ciała szklistego, które w efekcie się kurczy. Następnie ciało szkliste zaczyna nieprawidłowo przywierać do siatkówki, w pobliżu plamki żółtej. W ten sposób obciąża ten obszar i bezpośrednio przyczynia się do utworzenia otworu. Schorzenie nie zawsze wiąże się z wiekiem. Może bowiem powstać w wyniku mechanicznego urazu oka albo długotrwałej krótkowzroczności.

Zmętnienie ciałka szklistego

Zmętnienie może dotknąć osobę w każdym wieku. Ciałko szkliste ma postać jasnej, galaretowatej substancji, która wypełnia tylną część gałki ocznej, pozwala zachować jej kształt i chroni siatkówkę. Swoją naturalną przejrzystość traci w wyniku niektórych procesów biochemicznych w obrębie oka, które prowadzą do obkurczania się ciałka i powstawania niewielkich złogów. Przybierają one formę grudek, które stają na drodze światła przenikającego do siatkówki. To przyczynia się do zakłócenia ostrości widzenia. Innym objawem tych procesów jest pojawienie się nieprawidłowych smug, które „rzucają cień” na siatkówkę.

Zmętnienia ciałka szklistego mogą powstawać w wyniku urazów, chorób, krótkowzroczności czy starzenia się organizmu. Czasami „męty oczne” tworzą się w konsekwencji długotrwałej pracy przy komputerze.  

Mapa strony Polityka prywatności
Powrót do góry