Codzienne nawyki, które rujnują Twój wzrok

Starasz się dbać o wzrok i w związku z tym m.in. regularnie chodzisz na badania okulistyczne? Aby jeszcze lepiej zatroszczyć się o swoje oczy, warto wyeliminować pewne codzienne złe nawyki, które mogą prowadzić do pogorszenia ostrości widzenia. Na czarnej liście nawyków, które mogą zrujnować wzrok jest choćby brak regularnych przerw podczas korzystania z komputera, częste pocieranie oczu i palenie papierosów.

Korzystanie z komputera bez przerw

Każdego dnia spędzasz długie godziny przy komputerze? Laptopy, tablety czy smartfony są przydatne do pracy i nauki, ale często też pozwalają się zrelaksować, np. przy ulubionych serialach, filmach i grach online. Musisz jednak pamiętać, że wpatrując się w ekran, zapominasz choćby o częstym mruganiu, które jest niezbędne do utrzymania odpowiedniego nawilżenia oczu. Co więcej, wiele osób siada zbyt blisko ekranu i nie stosuje żadnych form zabezpieczających wzrok przed szkodliwym światłem niebieskim (np. okularów z filtrem światła niebieskiego).
Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu

Po wielogodzinnym korzystaniu z komputera czy smartfona, oczy są zmęczone, mogą nadmiernie łzawić, piec i być zaczerwienione. Rób więc regularne przerwy – przynajmniej 5-minut na każdą godzinę. Możesz też wprowadzić w życie zasadę 20-20-20, czyli co 20 minut odrywaj wzrok od komputera na 20 sekund i patrz na inny obiekt położony w odległości około 20 stóp (ok. 6 metrów). W ten sposób dasz swoim oczom chwilę na odprężenie i rozluźnienie mięśni. Zadbaj także o to, aby w pomieszczeniach, w których często korzystasz z komputera, tabletu lub TV nie zabrakło roślin – ich piękny, zielony kolor przynosi ulgę dla zmęczonych oczu.

Pocieranie oczu

Choć dla wielu osób może to być naturalny odruch, niekontrolowane pocieranie oczu nie jest dobrym pomysłem. Najczęściej dochodzi do niego, gdy zaczyna nam towarzyszyć uczucie senności, zmęczenia oraz suchości gałki ocznej. W takiej sytuacji ich tarcie może dać jedynie chwilową ulgę, natomiast często powtarzane, może skutkować wprowadzeniem do oczu brudu czy niebezpiecznych wirusów i bakterii. Intensywne pocieranie oczu może także doprowadzić do popękania delikatnych naczyń krwionośnych. I w końcu – nigdy nie trzyj oczu, gdy czujesz, że wpadło Ci w nie jakieś ciało obce. W przeciwnym razie możesz wprowadzić je jeszcze głębiej, co może spowodować jeszcze więcej szkód i jedynym wyjściem będzie pomoc chirurgiczna.

Niewłaściwe używanie soczewek

Wiele osób nosi soczewki kontaktowe zbyt długo. W przypadku wariantów wielorazowych optymalny czas noszenia wynosi od 10 do około 12 godzin, po upływie których należy je zdjąć, wyczyścić i umieścić na noc w pojemniku wypełnionym specjalnym płynem. Zbyt długie noszenie soczewek może wywoływać dyskomfort, zwiększać uczucie suchości i pieczenia oczu, osłabiać ostrość widzenia, a nawet rozwijać zespół suchego oka[1].

Zdecydowanie niewskazane jest także spanie w soczewkach – już krótkie, regularne drzemki mogą być szkodliwe dla oczu. W takim przypadku oczy nie są właściwie dotlenione, co może prowadzić nie tylko do ich podrażnienia czy nasilonego uczucia suchości, ale też stanu zapalnego oraz innych groźnych powikłań. Złym nawykiem niektórych użytkowników soczewek kontaktowych jest także noszenie ich po upływie wyznaczonego terminu. Pamiętaj, że każdego dnia Twoje soczewki stopniowo się zużywają – korzystanie z nich dłużej niż jest to wskazane zwiększa ryzyko, że po tym czasie wraz z soczewką wprowadzisz do oka brud i bakterie. Bezwzględnie więc przestrzegaj terminu wskazanego przez producenta – po tym czasie soczewki wyrzuć.

Jeśli nie chcesz nosić okularów korekcyjnych, a soczewki przestały już być dla Ciebie satysfakcjonującym rozwiązaniem, koniecznie pomyśl o laserowej korekcji wzroku.

Palenie papierosów a wzrok

Zdajesz sobie sprawę z tego, że o oczy należy dbać, ale pomimo tego od lat palisz papierosy? To błąd, który z czasem może negatywnie odbić się na Twoim wzroku. Palenie może prowadzić do upośledzenia prawidłowego przepływu krwi w organizmie, co ostatecznie grozi choćby zwyrodnieniem siatkówki oraz innych tkanek niezbędnych, by cieszyć się dobrym wzrokiem. Co więcej, już samo przebywanie w zadymionych pomieszczeniach może podrażniać oczy, prowadzić do ich zaczerwienienia i łzawienia. Co jeszcze grozi osobom, które palą papierosy? Choćby zwyrodnienie plamki żółtej, zapalenie błony naczyniowej oka, a nawet zaćma.

Brak okularów przeciwsłonecznych

Piękna wakacyjna aura sprawia, że nie myślisz już o niczym innym, jak o długo wyczekiwanym urlopie? Bez względu na to, gdzie planujesz podróżować, koniecznie zabierz ze sobą okulary przeciwsłoneczne. Część osób w ogóle o nich zapomina podczas, gdy inni chętnie sięgają po kiepskiej jakości okulary z supermarketów czy okolicznych bazarów. Takie modele poza ciemnymi szkłami nie zapewniają żadnej ochrony przeciwsłonecznej. Jeśli chcesz kupić okulary przeciwsłoneczne, udaj się po nie do profesjonalnego salonu optycznego i upewnij się, że mają wszystkie niezbędne filtry UVA i UVB. Jednym ze złych nawyków związanych z tym tematem jest także zapominanie o noszeniu okularów przeciwsłonecznych nie tylko latem, ale też w pozostałych okresach roku. Tymczasem promienie słoneczne są szkodliwe dla oczu przez cały rok. Co więcej, sprawiają, że nie tylko mrużymy oczy, ale możemy też zostać nagle oślepieni promieniami odbijającymi się od śniegu. Poza tym okulary świetnie chronią oczy przed wiatrem, zmniejszają uczucie suchości oczu i o ile są dobrze dobrane, mogą być idealnym dodatkiem do wielu stylizacji.

więcej

Test wzroku online – sprawdź, czy potrzebna jest wizyta u okulisty

Test wzroku online do samodzielnego przeprowadzenia w warunkach domowych, może być pomocny przy rozpoznawaniu wad refrakcji lub niektórych chorób...
więcej

Jakie są przyczyny i objawy zaćmy korowej? Najlepsze metody leczenia

Zaćma korowa to rodzaj zaćmy starczej. Prowadzi do zmętnienia soczewki oka i tym samym pogorszenia widzenia. Ta powszechnie diagnozowana...
więcej

Blefaroplastyka – koretka i plastyka powiek górnych i dolnych

Plastyka powiek górnych lub dolnych to powszechnie wykonywany w ostatnich latach zabieg chirurgiczny, który pozwala nadać powiekom pożądany kształt....
więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...