Masz przynajmniej 40 lat i coraz częściej zauważasz, że aby przeczytać SMS-y, książkę czy choćby informacje na opakowaniach produktów musisz odsuwać je na pewną odległość? Co więcej, masz również problemy z wyraźnym widzeniem obiektów oddalonych od Ciebie? Możliwie, że to, czego potrzebujesz to okulary progresywne. Czym są i dla kogo zostały stworzone?
Okulary progresywne to prawdziwa rewolucja w świecie korekcji wzroku osób po 40. roku życia. Zostały stworzone z myślą o osobach, które doświadczają prezbiopii, a więc „syndromu długich rąk”. Problem pogarszającego się wzroku jest naturalny i wiąże się z procesem starzenia się. Co więcej prezbiopia może postępować wraz z wiekiem i często towarzyszą jej problemy z prawidłowym widzeniem zarówno obiektów położonych blisko, jak i daleko. W rezultacie konieczne staje się noszenie dwóch par okularów.
Jedne – standardowo noszone umożliwiają prawidłowe widzenie obiektów położonych w dalekiej odległości. Drugie – z czasem stają się konieczne, by swobodnie przyjrzeć się przedmiotom znajdującym się blisko. Dobrym rozwiązaniem są w tym przypadku okulary progresywne, które zapewniają dobre widzenie na dalekiej i bliskiej odległości bez konieczności zmiany okularów.
Masz problem z podwójnym widzeniem?
Skuteczność działania okularów progresywnych opiera się na specjalnych szkłach – soczewkach wieloogniskowych umożliwiających bezproblemowe widzenie zarówno obiektów położonych blisko, jak i daleko. Oznacza to zatem, że szkła progresywne zapewniają ostry obraz i prawidłowe widzenie na zróżnicowanych odległościach.
Zamiast dwóch par okularów, posiadasz tylko jedną o uniwersalnym zastosowaniu, gdzie górna część zapewnia wyraźny obraz z daleka, dolna umożliwia wyraźne widzenie z bliska, zaś część środkowa daje komfort widzenia na odległościach pośrednich. Co ważne, nie ma na nich żadnych łączeń – wyglądają jak zwyczajne okulary.
Osoby, które nigdy wcześniej nie nosiły okularów tego typu, potrzebują czasu, by stopniowo przyzwyczaić się do noszenia szkieł progresywnych. Trzeba np. nauczyć się w trakcie codziennych czynności płynnie odnajdywać na powierzchni szkieł taką strefę mocy, jaka będzie właściwa dla danej odległości. Konieczne jest także wyuczenie w sobie odpowiednich ruchów głową, by uniknąć niekomfortowych zniekształceń obrazu. Najlepiej spoglądać przez centralną część szkieł i patrzeć na wprost, odpowiednio ustawiając przy tym swoją głowę.
Zakup okularów progresywnych to z reguły wydatek rzędu od 1,5 do około 5 tysięcy złotych, przy czym ich koszt zależy głównie od producenta oraz poziomu zaawansowania szkieł. Na ich cenę wpływa także:
Do zalet okularów progresywnych należy fakt, że nie musisz pamiętać o tym, by zawsze mieć przy sobie dwie pary okularów. Dzięki takim szkłom zyskujesz tylko jedną, uniwersalną parę, która przyda Ci się zarówno do czytania, jak i oglądania obiektów z pewnych odległości. Jeśli zdecydujesz się zainwestować w model fotochromowy, oprócz korekcji wzroku, zyskasz także kolejną funkcję – ochronę oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Jeśli nie lubisz, gdy cokolwiek Cię ogranicza, okulary progresywne mogą nie być w Twoim przypadku dobrym rozwiązaniem. Przykładowo, podczas pracy przy komputerze w zauważalny sposób zawężają obraz i wymuszają odruch skręcania szyi, co może wywoływać dyskomfort. Dodatkowo ich zakup wiąże się z koniecznością przyzwyczajenia się do szkieł, a w razie potrzeby powrotu do starych okularów – z ponowną adaptacją. Szkła tego typu nie są zalecane dla osób z zezem, zwyrodnieniem plamki żółtej, zaćmą czy jaskrą. I w końcu, ich wadą jest koszt. Ceny okularów progresywnych mogą dochodzić do nawet kilku tysięcy złotych.
Jeśli więc masz wadę wzroku, ale zamiana dwóch par okularów na jedną wciąż budzi Twój dyskomfort, koniecznie pomyśl o laserowej korekcji wzroku. Dzięki niej możesz zapomnieć o dotychczasowych problemach i odkryć nową jakość życia – bez okularów.
Optegra