Soczewki kontaktowe są bardzo komfortową metodą korekcji wzroku – nie ograniczają pola widzenia i są praktycznie niewidoczne. Zastanawiasz się, czy soczewki są bezpieczne, bo planujesz je nosić na co dzień? Poznaj popularne fakty i mity na temat soczewek kontaktowych i sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie!
Zdarzyło Ci się kiedyś zastanawiać nad zmianą okularów korekcyjnych na soczewki? To bardzo wygodne rozwiązanie – soczewki kontaktowe są praktycznie niewyczuwalne, niewidoczne, a Twoje pole widzenia jest większe niż w przypadku okularów. Dodatkowo nie ma przestrzeni pomiędzy gałką oczną a szkłem, jak w okularach, dzięki czemu możesz odnosić wrażenie, że widzisz lepiej – soczewka kontaktowa leży bezpośrednio na filmie łzowym.
Soczewki są chętnie wybierane przez osoby posiadające znaczną wadę wzroku, która wiąże się z noszeniem dość grubych szkieł (mimo cieniowania i procentowego zmniejszania grubości szkła w okularach). To również świetne rozwiązanie dla osób aktywnych, które chcą na co dzień zapomnieć o wadzie wzroku i bez przeszkód oddawać się swoim pasjom.
Soczewki kontaktowe mogą nosić praktycznie wszyscy. Przeciwskazaniem jest jednak zespół suchego oka, intensywna alergia, zaburzenia odporności, cukrzyca czy zaburzenia hormonalne. Jeśli planujesz noszenie soczewek na co dzień, nie zapominaj o zapasowych okularach korekcyjnych. Nie ograniczaj się jedynie do soczewek – w przypadku podrażnienia oczu, zawsze możesz założyć okulary. Poza tym to dobry sposób, by oczy nieco ,,odpoczęły’’ od soczewek.
Soczewki kontaktowe są bez wątpienia bezpieczną metodą korekcji wzroku. Noszenie soczewek kolorowych korekcyjnych również nie ,,zepsuje wzroku’’. Pod warunkiem, że stosujesz się do zaleceń i wytycznych dotyczących ich użytkowania i dbasz o higienę narządu wzroku. Jeśli postępujesz zgodnie z zaleceniami okulisty lub optometrysty, soczewki mogą podnieść komfort i wygodę Twojego życia. Jeśli natomiast nosisz soczewki dłużej, niż jest to zalecane, nie oczyszczacz ich w odpowiedni sposób czy śpisz w soczewkach, może dojść do podrażnienia narządu wzroku – infekcji, stanów zapalnych, a w konsekwencji wystąpienia przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych.
Możesz też postawić na maksymalny komfort i życie bez wady wzroku. Jeśli masz dość okularów i soczewek kontaktowych, sprawdź, czy masz możliwość, aby przejść laserową korekcję wady wzroku. Dowiedz się więcej: Kwalifikacja do laserowej korekcji wzroku >>
Soczewki kontaktowe są bez wątpienia bezpieczne i nie zepsują Twojego wzroku. Pamiętaj o tych zasadach, by korzystać z nich we właściwy sposób i ograniczyć ryzyko ewentualnych infekcji.
Staraj się też nie dotykać okolic oczu w ciągu dnia, by uniknąć zanieczyszczenia bakteriami i drobnoustrojami.
W celu regularnego oczyszczania szkieł kontaktowych stosuje się specjalistyczny płyn do soczewek, który nalewa się do pojemnika przeznaczonego do przechowywania szkieł. Płyn w pojemniczku powinien być wymieniany codziennie, aby uniknąć nagromadzenia się i rozwoju bakterii.
Przy pomocy płynu do soczewek należy też bezpośrednio oczyszczać soczewki. Wystarczy, że na czystą dłoń położysz soczewkę i polejesz ją płynem do soczewek. Następnie delikatnie potrzyj opuszkiem palca (nie paznokciem) soczewkę. Zaleca się kilka sekund oczyszczania soczewki z każdej ze stron. Warto też omówić z okulistą najlepszy sposób dbania o soczewki kontaktowe, by zapewnić oczom maksymalną higienę. Warto mieć na uwadze, że najbardziej higieniczne i bezpieczne soczewki kontaktowe to soczewki jednodniowe.
Przynajmniej raz w miesiącu należy wymienić pojemnik na soczewki na nowy. Gromadzi się w nim biofilm, który tworzą bakterie i inne organizmy. Biofilm może zneutralizować działanie płynu do soczewek i utrudnić skuteczne oczyszczanie i nawilżanie szkieł kontaktowych. Aby zapewnić higieniczne przechowywanie soczewek, należy codziennie wymieniać płyn do soczewek, a sam pojemnik zmieniać minimum co miesiąc.
Po upływie daty ważności nie korzystaj już z płynu do soczewek, ponieważ nie będzie odpowiednio oczyszczać i nawilżać Twoich szkieł kontaktowych, zapewniając oczom odpowiednią ochronę. Kupuj pojemności płynu do soczewek, co do których masz pewność, że zużyjesz je w wyznaczonym przez producenta czasie.
Wspólnie z okulistą lub optometrystą dobierz krople nawilżające dopasowane do Twoich oczu. Pozwoli Ci to zadbać o odpowiednie nawilżenie oczu, które jest szczególnie ważne podczas noszenia soczewek kontaktowych. Jeśli po każdym założeniu soczewek, już po chwili odczuwasz ,,piasek pod powiekami’’, suchość i pieczenie oczu, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą. Być może potrzebna jest zmiana producenta soczewek, płynu, metody stosowania szkieł kontaktowych, a także podjęcie leczenia lub przerwa w noszeniu soczewek.
Może Cię też zainteresować: Refrakcyjna wymiana soczewki >>
Warto dbać o swój wzrok i przestrzegać zasad higieny podczas korzystania z soczewek kontaktowych czy soczewek kolorowych korekcyjnych. Postaw na budowanie dobrych nawyków i unikaj działań, które mogą prowadzić do podrażnienia, zaczerwienia narządu wzroku i schorzeń takich jak zespół suchego oka czy niedotlenienie rogówki.
Ta zasada dotyczy zarówno terminu przydatności soczewek, jak i czasu noszenia ich w ciągu dnia czy tygodni. Pamiętaj, że jeśli Twoje soczewki są jednodniowe, możesz nosić je przez jeden dzień, a jeśli są dwutygodniowe, korzystaj z nich przez równe 2 tygodnie, a nie przykładowo przez cały miesiąc. Terminy przydatności poszczególnych typów soczewek zostały wypracowane w toku licznych badań i analiz. Oznaczają maksymalną liczbę godzin czy dni, w których soczewka kontaktowa zachowuje niezbędne właściwości i jest w stu procentach bezpieczna dla oka.
Warto wiedzieć Jeśli przedłużasz korzystanie z soczewek kontaktowych, narażasz się na infekcje, możliwość wystąpienia stanu zapalnego, ból, namnażanie się bakterii i choroby oczu wynikające z niedotlenienia gałki ocznej. Dlatego tak ważne jest niezasypianie w soczewkach i noszenie ich zgodnie z rekomendacjami. |
Wyjątkiem w nocnym stosowaniu soczewek może być sytuacja, w której korzystasz z soczewek ortokeratologicznych, które korygują krótkowzroczność przez czasowe odkształcenia rogówki – taki typ soczewek stosuje się w trybie nocnym.
Jeśli chcesz nosić soczewki kontaktowe, a czujesz się w nich niekomfortowo ze względu na konstrukcję powieki (np. opadająca powieka ogranicza Twoje pole widzenia, powieka dolna jest odwinięta, przez co pompa łzowa przestaje działać, a łzy zaczynają ściekać po policzkach), możesz pomyśleć o okuloplastyce. Dowiedz się więcej o bezpiecznych zabiegach okolic oczu, które pomogą Ci pozbyć się problemu podwijającej lub odwijającej się powieki, opadającej powieki, gradówki czy skrzydlika.
Zadbaj o szczególną higienę narządu wzroku podczas malowania się i zakładania soczewek kontaktowych. Możesz założyć soczewki przed nałożeniem makijażu, by jak najmniej pudru czy tuszu do rzęs przeniosło się w okolice oczu. Demakijaż warto natomiast wykonać już po zdjęciu soczewek.
Optegra