Implantacja soczewek fakijnych jest coraz częściej wybieraną metodą leczenia refrakcyjnych wad wzroku. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim temu, że jest to zabieg szybki, bezpieczny, zapewniający pacjentowi niemal natychmiastowy efekt poprawy widzenia. Jakie są jeszcze inne zalety zabiegu wszczepienia soczewki fakijnej? Czy powikłania po wszczepieniu soczewki występują często? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Zacznijmy od zalet, jakie niesie za sobą implantacja soczewek fakijnych. Oto najważniejsze z nich:
Implantacja soczewek fakijnych jest prostą procedurą medyczną. Jednak pomimo tego – podobnie jak każdy inny zabieg, jest obarczona ryzykiem wystąpienia powikłań. Należy jednak zaznaczyć, że występują one niezmiernie rzadko. Rezultaty zabiegu zależą w dużej mierze od doświadczenia lekarza operującego, dlatego tak ważne jest, by dobrze wybrać placówkę, w której ma być wykonywany zabieg.
Sama operacja trwa krótko. Bardzo ważne jest, by podczas niej nie uszkodzić naturalnej soczewki oka. Istotne jest także, by soczewki: naturalna i fakijna pozostawały od siebie w bezpiecznej odległości.
Wśród powikłań, które mogą pojawić się po wszczepieniu soczewki fakijnej wymienić można:
Niektórzy pacjenci wskazują, że po zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych obserwują u siebie zespół objawów, określany mianem efektu halo. Mamy z nim do czynienia, gdy pacjent widzi rozmyte pierścienie świetlne, rozbłyski wokół źródeł światła. Najczęściej efekt halo jest obserwowany o zmroku, wokół lamp ulicznych czy świateł samochodowych. Jest to szczególnie uciążliwe dla zawodowych kierowców. Zazwyczaj ustępuje w czasie około 3 miesięcy po operacji, jednak ten czas może być inny u każdego pacjenta.
Zobacz też: Refrakcyjna wymiana soczewki
Pamiętaj jednak, że wszelkie wątpliwości i niepokojące objawy należy zgładszać lekarzowi prowadzącemu, który udzieli profesjonalnej porady medycznej.
Optegra