27 stycznia 2021
Zdecydowałeś się zmienić swoje życie i wiedzieć dobrze w każdych warunkach? Gratulacje! Na pewno masz jeszcze kilka pytań związanych z samym zabiegiem laserowej korekcji wzroku, dlatego śpieszymy z odpowiedzią…
Jak mogę zakwalifikować się do zabiegu laserowej korekcji wzroku?
Wystarczy, że zapiszesz się na wizytę kwalifikacyjną, która jest niezwykle ważna. Dlaczego? Tylko dzięki szczegółowym badaniom i poznaniu oczekiwań pacjenta lekarz może zaproponować najbardziej bezpieczny i efektywny typ zabiegu. Wykluczone zostają również wszelkie przeciwwskazania. W sieci klinik Optegra wizyta kwalifikacyjna obejmuje aż 24 specjalistyczne badania z wykorzystaniem technologii najnowszej generacji, a nad jej przebiegiem czuwa doświadczony zespół lekarzy i optometrystów.
Tak rozbudowany zestaw badań w ramach kwalifikacji do zabiegu laserowej korekcji wzroku zapewnia najwyższe bezpieczeństwo. Ostatnim etapem wizyty kwalifikacyjnej jest spotkanie z lekarzem. Podczas rozmowy każdy pacjent otrzymuje informacje, do których zabiegów może zostać zakwalifikowany, czym się one od siebie różnią, jak wygląda sam zabieg oraz okres rekonwalescencji. Jest to doskonały czas na zadanie pytań i rozwianie wszystkich twoich wątpliwości.
Jak długo trwa wizyta kwalifikacyjna?
W dniu kwalifikacji spędzisz w klinice Optegra nieco ponad godzinę. Po rejestracji w recepcji otrzymasz kwestionariusz dotyczący swojego stanu zdrowia i widzenia. Po jego wypełnieniu zostaniesz poproszony na badania. Natomiast już po badaniach i po spotkaniu z lekarzem, w recepcji otrzymasz komplet dokumentów – zgodę na zabieg i zalecenia przed- i pozabiegowe.
Jak szybko po wizycie kwalifikacyjnej będę mógł zapisać się na zabieg LKW?
Dobra wiadomość brzmi: od razu! Czas oczekiwania jest stosunkowo krótki i zazwyczaj nie trzeba czekać dłużej niż tydzień, maksymalnie dwa tygodnie. W zależności od dostępności wolnych terminów możliwe jest przeprowadzenie zabiegu już nawet na dzień po pozytywnej kwalifikacji!
Jak mogę przygotować się do zabiegu LKW?
Istnieje kilka zasad, których musisz przestrzegać. Po pierwsze nie zakładaj miękkich soczewek kontaktowych przez okres 7 dni przed zabiegiem, a miękkich torycznych 14 dni przed zabiegiem. Po drugie nie zakładaj twardych soczewek kontaktowych przez okres 4 tygodni przed zabiegiem. Poza tym na 2 doby przed i po zabiegu ie należy spożywać napojów alkoholowych.
O czym powinien pamiętać w dniu zabiegu LKW?
Przede wszystkim się zrelaksuj – wszystko będzie dobrze. Lekarze pracujący w klinikach Optegra to osoby pełne pasji, zaangażowania oraz indywidualnego podejścia do każdego pacjenta. Załóż wygodne ubranie, zjedz lekki posiłek, nie wykonuj makijażu i zabierz ze sobą okulary przeciwsłoneczne z filtrem.
Ile potrwa zabieg LKW?
Mniej niż myślisz! Wszystkie zabiegi laserowej korekcji wzroku wykonywane są w warunkach ambulatoryjnych tzn. nie wymagają hospitalizacji pacjenta. W klinice Optegra spędzisz od 3-4 godzin, ale właściwy zabieg laserem trwa zaledwie 30 sekund sekund a oko (w zależności od wady może trwać dłużej lub krócej). Przed zabiegiem każdy pacjent przechodzi powtórne badania. Czas przygotowania do zabiegu wynosi maksymalnie 45 minut. Po zabiegu, pacjent udaje się do sali pozabiegowej na krótki odpoczynek. Przed wyjściem do domu jest jeszcze raz kontrolowany przez lekarza.
Czy powinienem obawiać się bólu?
W żadnym wypadku. Przed zabiegiem twoje oczy zostaną znieczulone silnie działającymi kroplami, które mają natychmiastowe działanie. W trakcie operacji możesz odczuwać jedynie lekki ucisk.
Czy w trakcie zabiegu LKW będę odczuwać oślepiające światło?
Nie, będziesz widzieć jedynie światełko, na które będziesz musiał patrzeć.
Czy zabieg LKW jest bezpieczny?
Zabiegi laserowej korekcji wady wzroku należą do najczęściej wykonywanych procedur medycznych na świecie i obarczone są niewielkim ryzykiem powikłań. Aż 95% Pacjentów, którzy poddali się tego rodzaju korekcji w Klinikach Optegra, deklaruje pełne zadowolenie z rezultatów widzenia uzyskanych po zabiegu.
Kto przeprowadza zabieg LKW?
Wszystkie zabiegi korekcji wad wzroku wykonywane są przez wysoko wykwalifikowanych zespół lekarzy okulistów, którzy swoje wieloletnie doświadczenie zdobywali na międzynarodowych stażach, szkoleniach i sympozjach naukowych. Optegra istnieje od 20 lat i jest liderem w laserowej korekcji wzroku. To jedyna międzynarodowa sieć specjalistycznych klinik okulistycznych w Polsce, której placówki zlokalizowane są w 9 największych miastach naszego kraju.
Czy można operować dwoje oczu naraz?
W zdecydowanej większości przypadków nie ma przeciwwskazań do przeprowadzania zabiegu na dwoje oczu podczas jednej wizyty. Wręcz jest to zalecane.
Czy bezpośrednio po zabiegu LKW będę mógł prowadzić samochód?
Nie, dlatego zaplanuj transport po operacji.
Czy po zabiegu LKW będę odczuwać ból?
Nie! Po zabiegu przez 3-4 godziny możesz odczuwać delikatny dyskomfort, obrzęk powiek, łzawienie, uczucie ciała obcego w oku. Jednak wymienione wrażenia znikają już następnego dnia. Przez kilka następnych dni twoje oczy mogą być wrażliwe na światło, mogą także występować wahania ostrości widzenia i uczucie suchego oka.
Czy po zabiegu LKW przysługuje mi zwolnienie L4?
Zabiegi laserowej korekcji wzroku są bezbolesne i nie wiążą się z dużą ingerencją w strukturę oka. Dlatego okres rekonwalescencji jest krótki i stosunkowo szybko można wrócić do pracy czy codziennych obowiązków. Niemniej jednak twoim oczom należy się odpoczynek i przez kilka dni po zabiegu warto skorzystać ze zwolnienia lekarskiego
Jak długi jest czas rekonwalescencji po zabiegu LKW?
W większości przypadków efekt po zabiegu jest natychmiastowy, a sprawność wzroku bardzo dobra już po jednym, dwóch dniach od zabiegu. Doskonałym przykładem jest Lentivu®, najmniej inwazyjna korekcja wzroku dostępna wyłącznie w klinikach Optegra. Zabieg wykonywany przy użyciu tylko jednego urządzenia – najnowszego na rynku lasera VisuMax® firmy Zeiss, w którym zastosowano nagrodzoną Nagrodą Nobla technologię laserów femtosekundowych! Lentivu® zapewnia najszybszy powrót do aktywności dnia codziennego ze wszystkich metod korekcji wzroku.
Warto pamiętać, że dla należytej rekonwalescencji, po zabiegu laserowej korekcji wzroku należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza okulisty. Dotyczy to nie tylko zażywanie leków czy stosowanie kropli, ale również wszystkich pozostałych zaleceń, o których lekarz dokładnie poinformuje w dniu zabiegu.
Jaki jest okres powrotu do pełnej ostrości po zabiegu LKW?
Pełna stabilizacja wzroku po zabiegu laserowej korekcji wad wzroku trwa od jednego do kilku miesięcy – w tym czasie rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku polega na zgłaszaniu się na wizyty kontrolne według ustalonego schematu. Wahania ostrości widzenia mogą jednak występować do 12 miesięcy po zabiegu.
Czy po zabiegu LKW będę stosować leki?
Tak, w ciągu pierwszego tygodnia będziesz stosować antybiotyki oraz sterydowe i niesterydowe leki przeciwzapalne. Przez okres jednego miesiąca należy wkraplać do oczu sztuczne łzy – krople, które nawilżają gałkę oczną według wskazań lekarza prowadzącego.
Czy wizyty kontrolne są konieczne?
Tak, pierwsza kontrola odbywa się od razu po zabiegu, kolejna następnego dnia. Dalej kontrole są uzależnione od twoich możliwości i potrzeb, zwykle po tygodniu, miesiącu i po trzech miesiącach.
Jak długo po zabiegu LKW powinienem nosić okulary przeciwsłoneczne?
Okulary przeciwsłoneczne warto nosić przez kilka dni po zabiegu na dworze, można także we wnętrzach. Zapytaj naszego lekarza, jak będzie najlepiej w twoim przypadku.
Czy zabieg LKW trzeba powtarzać?
W zdecydowanej większości przypadków zabieg skutkuje całkowitym pozbyciem się wady. Jeśli jednak ze względów medycznych nie jest to możliwe – pacjent może liczyć na znaczną poprawę wzroku, o czym zostanie poinformowany na wizycie kwalifikacyjnej. Laserową korekcję wzroku wykonuje się raz i wada nie powinna się odnawiać.
Jak szybko po zabiegu LKW mogę wsiąść za kierownicę?
Wszystko zależy od twojej ostrości wzroku. Zazwyczaj z prowadzeniem samochodu trzeba odczekać kilka dni – po zabiegu twoje widzenie będzie przymglone, możliwy jest także światłowstręt. Jeśli miałeś dużą wadę wzroku, to w początkowym okresie gojenia mogą przeszkadzać ci także pewne efekty świetlne po zmierzchu – aureole, poświata, silniejsze rozbłyski. Dlatego warto zachować ostrożność.
Jak szybko po zabiegu LKW mogę wsiąść do samolotu?
Wszystko zależy od wybranej metody korekcji – w przypadku FemtoLasik będziesz musiał poczekać od 2-3 tygodni, natomiast przy Lentivu® przynajmniej tydzień.
Po jakim czasie będę mógł wrócić do ćwiczeń fizycznych?
Dobra wiadomość jest taka, że można ćwiczyć praktycznie od razu po zabiegu, ale przez tydzień lub dwa z nieco mniejszą intensywnością. W przypadku zabiegu FemtoLasik przez okres 2 tygodni nie wykonujemy ćwiczeń siłowych oraz około trzy miesiące nie można uprawiać sportów kontaktowych (walki) oraz sportów ekstremalnych (wspinaczka górska, nurkowanie, skoki spadochronowe itp.).
Kiedy będę mogła się umalować?
Najlepiej odczekać około 1-2 tygodnie.
Jak szybko będę mógł wrócić na basen?
Co najmniej po miesiącu – to samo dotyczy korzystania z sauny czy solarium. W ten sposób wspieramy proces gojenia i unikamy ryzyka infekcji.