Optymalny wiek do laserowej korekcji wzroku

Wiek pacjenta jest jednym z kluczowych kryteriów decydujących o możliwości przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku. Choć zabieg ten jest w pełni bezpieczny i mało inwazyjny, nie może zostać wykonany zbyt wcześnie, ani zbyt późno. Chcesz dowiedzieć się jakie są ograniczenia wiekowe do laserowej korekcji wzroku? Od ilu lat można wykonać laserową korekcję wzroku? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Laserowa korekcja wzroku – u pacjentów od ilu lat jest wskazana?

Bardzo istotnymi kryteriami branymi pod uwagę przez lekarza podczas kwalifikacji do zabiegu laserowej korekcji, są stabilność wady wzroku pacjenta i jego wiek. Laserowa korekcja wzroku przeprowadzana jest najczęściej u pacjentów pomiędzy 21. a 60. rokiem życia.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których 30-latkowie nie są jeszcze gotowi na wykonanie zabiegu. Są też pacjenci w wieku 65 lat, których rogówka jest w świetnej formie i bez przeszkód mogą poddać się zabiegowi laserem. Istotne znaczenie ma tutaj tryb życia, rodzaj wykonywanej pracy oraz stosowana dotychczas korekcja wady wzroku. Jeśli była niewłaściwa – wykonanie zabiegu może zostać odłożone w czasie po to, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty po operacji.

Należy pamiętać, że przypadek każdego pacjenta jest rozpatrywany przez lekarza indywidualnie i to podczas wizyty kwalifikacyjnej zapada ostateczna decyzja czy pacjent jest w odpowiednim wieku do laserowej korekcji wzroku. A czy laserowa korekcja wzroku ma ograniczenia wiekowe? Jak wygląda sytuacja w przypadku nastolatków?

Laserowa korekcja wzroku – ograniczenia wiekowe

Jednym z warunków, które lekarz bierze pod uwagę, podejmując decyzję o wykonaniu zabiegu laserem, jest zakończenie wzrostu gałki ocznej oraz przemian w jej strukturze. Istotne będzie zatem to, kiedy wada wzroku się zatrzymuje.

Po urodzeniu oko dziecka ma wielkość około 70% oka dorosłego. Przyjmuje się, że gałka oczna najszybciej rośnie do momentu ukończenia pierwszego roku życia. Po drugim roku życia oko rośnie jedynie milimetr na kilka lat. Następnie wzrost gałki ocznej jest z roku na rok coraz wolniejszy, a swoją docelową wielkość osiąga zazwyczaj w wieku 18 lat.

Kiedy pacjent decyduje się na laserową korekcję wzroku, chce mieć pewność, że wada zostanie usunięta na stałe i nie będzie konieczne powtórzenie zabiegu. Trudno o taką gwarancję w okresie wzrostu. Z tego powodu jako dolną granicę wieku do laserowej korekcji wzroku przyjmuje się więc 21 lat.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których zabieg można wykonać wcześniej. Zazwyczaj dotyczy to np. sportowców lub osób, chcących pracować w służbach mundurowych. Nie ma zatem konkretnej odpowiedzi na pytanie, u pacjentów od ilu lat wykonywana jest laserowa korekcja wzroku. Czysto teoretycznie można odpowiedzieć, że od 21. roku życia, to jednak kwestia w pełni indywidualna.

Stabilność wady a laserowa korekcja wzroku

Nie tylko wiek jest istotny przy laserowej korekcji wzroku. Kolejną ważną przesłanką jest stabilność wady wzroku. O stabilnej wadzie mówimy wtedy, gdy nie zmienia się ona przez co najmniej rok. Ograniczenie wiekowe wykonania laserowej korekcji wzroku nie ma zatem związku dosłownie z wiekiem pacjenta, tylko etapem stabilizacji wady wzroku. A odpowiedzią na pytanie, kiedy wada wzroku się zatrzymuje, są zwykle okolice właśnie 18-20 roku życia.

Zmiana wielkości gałki ocznej jedynie o 1 milimetr indukuje wadę wzroku nawet o -3.00 dioptrie. Z tego właśnie powodu, dopóki wada wzroku nie jest ustabilizowana, nie wykonuje się laserowej korekcji wzroku. Wynika to z faktu, że krótko po zabiegu może okazać się, że konieczne jest dokorygowanie wady, czyli przeprowadzenie kolejnej laserowej korekty wzroku.

Należy jednak pamiętać, że lekarz prowadzący pacjenta i znający historię jego korekcji, najlepiej wie, kiedy można mówić o stabilności wady. Istnieją bowiem przypadki, w których wada wzroku stabilizuje się wcześniej lub później. A zatem ponownie okazuje się, że to, od ilu lat może być wykonywana laserowa korekcja wzroku, jest kwestią w pełni indywidualną.

Laserowa korekcja wzroku – do jakiego wieku jest możliwa?

Wiesz już, od ilu lat pacjenta wykonywana jest laserowa korekcja wzroku. A jak wygląda sytuacja dotycząca górnej granicy wiekowej kwalifikacji do tego zabiegu?

Najczęściej po ukończeniu 40. roku życia wzrok zaczyna się pogarszać. U wielu pacjentów pojawia się prezbiopia, czyli starczowzroczność, której nasilone objawy występują pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. Starczowzroczność wynika z postępującego zesztywnienia soczewki i słabnącej zdolności oka do akomodacji. Są to zmiany całkowicie naturalne, którym nie można zapobiec, bowiem wynikają ze starzenia się organizmu.

Często spotyka się opinię, że po 60. roku życia nie wykonuje się laserowej korekcji wzroku. Nie jest to prawdą. Postęp w medycynie oraz nowoczesne metody usuwania wad wzroku pozwalają korygować nawet starczowzroczność. Do jakiego wieku można więc wykonywać laserową korekcję wzroku?

Tak naprawdę górna granica wieku umożliwiająca laserową korektę wzroku, jest związana przede wszystkim z kondycją oczu pacjenta, w tym między innymi ze stanem jego naturalnej soczewki. Dopóki jest ona w dobrej formie, nie mętnieje – zabieg laserowej korekcji wzroku jest bezpieczny i można go z powodzeniem wykonać. Jeżeli jednak pojawiają się wspomniane zmętnienia soczewki, to usunięcie wady wzroku jest możliwe poprzez refrakcyjną wymianę soczewki – przy założeniu, że nie występują inne dysfunkcje oraz choroby oczu. Wówczas pacjent może odzyskać dobre widzenie bliskiej odległości.

Jak widać ograniczenia wiekowe do laserowej korekcji wzroku są umowne, a o tym w jakim wieku możliwa jest laserowa korekcja wzroku decyduje lekarz. Kwalifikacja do zabiegu w dużej mierze zależy od ogólnego stanu pacjenta, jego indywidualnych cech oraz potrzeb.

Metody laserowej korekcji wad wzroku a wiek pacjenta:

18-38 lat

  • Lentivu®
  • FemtoLasik
  • Soczewki fakijne (ICL)
  • LASEK

38-60 lat

  • Clearvu®
  • Lentivu®
  • FemtoLasik
  • Soczewki fakijne (ICL)
  • Refrakcyjna wymiana soczewki (RLE)

ponad 60 lat

Bibliografia:
M. H. Niżankowska, Podstawy okulistyki: podręcznik dla lekarzy i studentów medycyny, 2000
A. Styszyński, Korekcja wad wzroku: procedury badania refrakcji, 2007
więcej

Nieleczony astygmatyzm – co może spowodować brak jego leczenia?

Astygmatyzm może pojawić się w każdym wieku, m.in. jako następstwo wypadku, choroby czy niewłaściwej higieny wzroku. Często jest uciążliwy...
więcej

Retinopatia nadciśnieniowa – jak wyglądają objawy i diagnostyka?

Nadciśnienie tętnicze należy do najgroźniejszych czynników wywołujących choroby układu sercowo-naczyniowego. Przy jego występowaniu może dochodzić do wielu powikłań, w...
więcej

Co to jest widzenie peryferyjne i czym się różni od widzenia tunelowego?

Problem występowania dolegliwości w obrębie zmysłu wzroku dotyka wielu ludzi na świecie. Jednym z poważnych zagadnień medycznych z tego...
więcej

Ile kosztuje wizyta u okulisty? Sprawdź cennik badań wzroku!

Wizyty u okulisty powinny być przeprowadzane regularnie, zwłaszcza jeżeli dana osoba boryka się z chorobą oczną lub z wadą...
więcej

Siatkówczak (retinoblastoma) – objawy i leczenie nowotworu dziecięcego

Siatkówczak to jedna z chorób wieku dziecięcego dotykająca jedno lub nawet dwoje oczu. Występuje najczęściej u dzieci poniżej 5....