Refrakcyjna wymiana soczewki to skuteczna alternatywa dla laserowej korekcji wad wzroku u Pacjentów, którzy nie zakwalifikowali się do leczenia laserem z powodu zbyt dużej wady wzroku, za cienkiej rogówki lub występowania zespołu suchego oka. Na czym polega ten zabieg? Ile kosztuje refrakcyjna wymiana soczewki? Jakie są opinie Pacjentów, którzy poddali się refrakcyjnej wymianie soczewki? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Refrakcyjna wymiana soczewki wewnątrzgałkowej dedykowana jest Pacjentom powyżej 40 r.ż. z wadami wzroku: krótkowzrocznością, nadwzrocznością i astygmatyzmem. A jednocześnie przy tym borykają się ze starczowzrocznością i problemem okularów do czytania. U nich ten zabieg nazywamy wówczas prezbiopijną wymianą soczewki lub inaczej – refrakcyjną wymianą soczewki (RLE).
Refrakcyjna wymiana soczewki polega na usunięciu naturalnej soczewki Pacjenta i wszczepieniu w jej miejsce sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Zabieg RLE różni się od klasycznej operacji usunięcia zaćmy tylko tym, iż wykonywany jest u Pacjentów z przezierną soczewką lub zmętnieniami nieistotnymi dla widzenia. W zależności od wyboru soczewki wewnątrzgałkowej umożliwia redukcję wady wzroku do dali lub dali i bliży, co pozwala na całkowite pozbycie się okularów do patrzenia na każdą odległość.
Ten powszechnie stosowany, bezpieczny i bezbolesny zabieg trwa krótko, bo tylko około 10-15 minut i nie obciąża organizmu Pacjenta. Podczas operacji stosowane jest znieczulenie miejscowe – do operowanego oka lekarz podaje specjalne krople. Większość zabiegów odbywa się obecnie w ramach chirurgii jednego dnia, co oznacza, że krótko po zabiegu Pacjent może wrócić bezpiecznie do domu.
Wymiana soczewki następuje dokładnie tak samo jak w przypadku leczenia zaćmy. Specjalista usuwa naturalną soczewkę za pomocą metody ultradźwiękowej fakoemulsyfikacji. Następnie, w miejsce starej soczewki, umieszcza nową, sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Wymiana soczewki następuje za pomocą bardzo małego nacięcia (około 2.2 mm), które goi się samoistnie. W czasie tej procedury Pacjent jest w stałym kontakcie z lekarzem.
Znakomite warunki ambulatoryjne, które zapewniamy podczas zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki, pozwalają Pacjentowi opuścić naszą Klinikę już kilka godzin po zabiegu. Wystarczy jeden zabieg, by Pacjent mógł cieszyć się lepszym widzeniem przez resztę życia. Drugie oko jest operowane w odstępie około 14 dni od pierwszego zabiegu.
Największą zaletą refrakcyjnej wymiany soczewki wewnątrzgałkowej jest fakt, że:
To wszystko sprawia, że refrakcyjna wymiana soczewki jest świetną alternatywą dla laserowej korekcji wzroku.
Cena zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki zależy od rodzaju soczewek, które zostaną wszczepione. W Klinikach Optegra pacjenci mogę wybierać spośród wielu różnych rodzajów soczewek: monofokalnych, trifoklanych, monfokolanych asferycznych, multifoklanych i wielu innych. Każda z nich zaspokaja inne potrzeby i ma różne zalety. Dlatego najlepiej dokonać wyboru po konsultacji ze specjalistą. Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz doradzi i zasugeruje najlepsze soczewki z punktu widzenia Pacjenta.
Dokładne ceny refrakcyjnej wymiany soczewek w klinikach Optegra dostępne są w zakładce Cennik na naszej stronie internetowej. Informacji o tym, ile kosztuje refrakcyjna wymiana soczewek, można zasięgnąć również podczas wizyty w jednej z klinik Optegra lub na naszej infolinii.
Z naszego doświadczenia wynika, że pacjenci, którzy zdecydowali się na zabieg refrakcyjnej wymiany soczewek wewnątrzgałkowych są bardzo zadowoleni. Zwracają uwagę na błyskawiczne efekty zabiegu i krótki okres rekonwalescencji. Podczas wizyt kontrolnych podkreślają także, że pożegnanie z okularami i soczewkami znacznie poprawiło komfort ich codziennego życia. Opinie o refrakcyjnej wymianie soczewek jednoznacznie wskazują, że jest to zabieg, na który warto się zdecydować.
Refrakcyjna wymiana soczewki to operacyjna metoda korekcji wady wzroku, dedykowana wszystkim, którzy są po 40. roku życia i chcą się pozbyć okularów, a nie kwalifikują się do laserowej korekcji wzorku Clearvu™ . To jednocześnie prewencja wobec zaćmy, która po wykonaniu tego zabiegu już nigdy nie wystąpi.
Zabieg polega na usunięciu soczewki naturalnej i wszczepieniu w jej miejsce soczewki sztucznej, dobranej w taki sposób, aby skorygowała istniejącą wadę wzroku. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym (krople do oczu), a cała procedura trwa ok. 20 minut.
Nasi specjaliści najczęściej sięgają po miękkie, akrylowe soczewki, które łatwo wprowadzić do gałki ocznej – wystarczy małe, 2 mm nacięcie. Są delikatne i idealnie dostosowują się do anatomii oka. W klinikach Optegra stosuje się markowe soczewki renomowanych producentów światowej klasy: Alcon, AMO, Zeiss.
Ostateczny wybór soczewki zawsze należy do Pacjenta – nasi specjaliści z uwagą wsłuchują się w jego indywidualne potrzeby i oczekiwania dotyczące jakości widzenia po zabiegu. Decyzję Pacjenci podejmują po szczegółowej rozmowie z lekarzem podczas badania. Specjalista służy radą i sugeruje optymalne rozwiązanie, które uwzględnia stan operowanego oka oraz nakłady finansowe, jakie Pacjent jest skłonny przeznaczyć na soczewkę.
Sprawdź też: Laserowa korekcja starczowzroczności
Soczewki jednoogniskowe sferyczne to soczewki o najprostszej konstrukcji technologicznej, które zapewniają dobre widzenie na jedną odległość. Jeśli Pacjent zdecyduje, że chce dobrze widzieć „blisko” ,to będzie musiał używać okularów do patrzenia w dal, jeśli zaś zdecyduje, że chce ostro widzieć „daleko” oznacza to, że będzie musiał używać okularów do patrzenia blisko.
Soczewki jednoogniskowe asferyczne zapewniają dobre widzenie na jedną odległość. Jeśli Pacjent zdecyduje, że chce dobrze widzieć „blisko” oznacza to, że będzie musiał używać okularów do patrzenia w dal, jeśli zaś zdecyduje, że chce ostro widzieć „daleko” oznacza to, że będzie musiał używać okularów do patrzenia blisko. Dodatkowo soczewki asferyczne niwelują nadmierne załamywanie promieni światła na obwodzie soczewki. Poprawiają kontrast widzenia, szczególnie po zmierzchu. Polecane są przede wszystkim osobom, które o późnych porach prowadzą samochód lub pracują przy sztucznym oświetleniu.
Soczewki jednoogniskowe asferyczne żółte zapewniają dobre widzenie na jedną odległość. Jeśli Pacjent zdecyduje że chce dobrze widzieć „blisko” oznacza to, że będzie musiał używać okularów do patrzenia w dal, jeśli zaś zdecyduje, że chce ostro widzieć „daleko” oznacza to, że będzie musiał używać okularów do patrzenia blisko. Dodatkowo soczewki asferyczne niwelują nadmierne załamywanie promieni światła na obwodzie soczewki. Poprawiają kontrast widzenia, szczególnie po zmierzchu. Polecane są przede wszystkim osobom, które o późnych porach prowadzą samochód lub pracują przy sztucznym oświetleniu. Filtr światła niebieskiego zmniejsza ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej oraz chroni siatkówkę oka.
Soczewki jednoogniskowe asferyczne toryczne zapewniają dobre widzenie na jedną odległość. Jeśli Pacjent zdecyduje że chce dobrze widzieć „blisko” oznacza to, że będzie musiał używać okularów do patrzenia w dal, jeśli zaś zdecyduje, że chce ostro widzieć „daleko” oznacza to, że będzie musiał używać okularów do patrzenia blisko. Dodatkowo soczewki asferyczne niwelują nadmierne załamywanie promieni światła na obwodzie soczewki. Poprawiają kontrast widzenia, szczególnie po zmierzchu. Polecane są przede wszystkim osobom, które o późnych porach prowadzą samochód lub pracują przy sztucznym oświetleniu. Soczewki toryczne korygują nawet duży astygmatyzm.
Soczewki dwuogniskowe zapewniają dobre widzenie na dwie odległości do bliży i do dali. Jednocześnie osoba wybierająca takie soczewki będzie potrzebowała okularów do dobrego widzenia na odległości pośrednie czyli ok. 50-70 cm, jest to odległość na jaką pracuje się np. na komputerze. Dodatkowo soczewki asferyczne niwelują nadmierne załamywanie promieni światła na obwodzie soczewki. Poprawiają kontrast widzenia, szczególnie po zmierzchu. Polecane są przede wszystkim osobom, które o późnych porach prowadzą samochód lub pracują przy sztucznym oświetleniu.
Soczewki dwuogniskowe zapewniają dobre widzenie na dwie odległości do bliży i do dali. Jednocześnie osoba wybierająca takie soczewki będzie potrzebowała okularów do dobrego widzenia na odległości pośrednie czyli ok. 50-70 cm, jest to odległość na jaką pracuje się np. na komputerze. Dodatkowo soczewki asferyczne niwelują nadmierne załamywanie promieni światła na obwodzie soczewki. Poprawiają kontrast widzenia, szczególnie po zmierzchu. Polecane są przede wszystkim osobom, które o późnych porach prowadzą samochód lub pracują przy sztucznym oświetleniu. Soczewki toryczne korygują nawet duży astygmatyzm.
Soczewki multifokalne czyli wieloogniskowe to najbardziej zaawansowane soczewki, stosowane w leczeniu chirurgicznym zaćmy. Przywracają naturalną ostrość widzenia na każdą odległość: do oglądania przedmiotów z bliska, daleka oraz na odległości pośrednie czyli ok. 50-70 cm, jest to odległość na jaką pracuje się np. na komputerze. Dodatkowo soczewki asferyczne niwelują nadmierne załamywanie promieni światła na obwodzie soczewki. Poprawiają kontrast widzenia, szczególnie po zmierzchu. Polecane są przede wszystkim osobom, które o późnych porach prowadzą samochód lub pracują przy sztucznym oświetleniu.
Soczewki multifokalne czyli wieloogniskowe to najbardziej zaawansowane soczewki, stosowane w leczeniu chirurgicznym zaćmy. Przywracają naturalną ostrość widzenia na każdą odległość: do oglądania przedmiotów z bliska, daleka oraz na odległości pośrednie czyli ok. 50-70 cm, jest to odległość na jaką pracuje się np. na komputerze. Dodatkowo soczewki asferyczne niwelują nadmierne załamywanie promieni światła na obwodzie soczewki. Poprawiają kontrast widzenia, szczególnie po zmierzchu. Polecane są przede wszystkim osobom, które o późnych porach prowadzą samochód lub pracują przy sztucznym oświetleniu.
Soczewki z podwyższoną głębią ostrości. Zapewniają doskonałe widzenie dalekie i pośrednie oraz poprawę widzenia bliskiego. Soczewki zapewniają dobry wzrok w ciągłym zakresie odległości – od bliży do dali, zarówno w dzień jak i w nocy dzięki wykorzystaniu technologii EDoF i wieloogniskowej.
Odległość widzenia jest dystansem, w którym widzimy dany obiekt, w perspektywie od bliży, odległości pośrednich do dali. Indywidualne potrzeby oraz preferencje Pacjenta są najważniejszym czynnikiem w doborze soczewki w zabiegu usunięcia zaćmy. Odpowiednia soczewka poprawi widzenie w określonej odległości odpowiadającej potrzebom codziennych aktywności.
Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania, dotyczące refrakcyjnej wymiany soczewki. Wyjaśniamy tu jak wygląda zabieg, ile trwa rekonwalescencja oraz kiedy można spodziewać się efektów zabiegu.
Ostateczny wybór soczewki zawsze należy do Pacjenta. Nasi specjaliści z uwagą wsłuchują się w jego indywidualne potrzeby i oczekiwania, dotyczące jakości widzenia po zabiegu. Nasi lekarze służą radą i dobierają optymalne rozwiązanie, które uwzględnia stan operowanego oka oraz nakłady finansowe, jakie Pacjent jest skłonny przeznaczyć na soczewkę.
Zwykle nie występują przeciwwskazania do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki. Zabieg jest bezpieczny, nie trwa długo i wymaga jedynie znieczulenia miejscowego. Jednak każdy Pacjent, który odda swe zdrowie w nasze ręce, zostaje skierowany na dodatkowe badania oraz konsultacje. Lekarz przeprowadza też wnikliwe badanie okulistyczne. W pełni rozumiemy jak istotny jest zdrowy i sprawny narząd wzroku i jaka odpowiedzialność na nas spoczywa.
Najczęściej zabieg wykonuje się na obojgu oczu, ale nie tego samego dnia. Najpierw operuje się jedno oko, a w innym terminie – drugie.
Szczegółowych informacji o tym, jak przygotować się do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki udziela lekarz po przeprowadzeniu badań kwalifikacyjnych.
Typowe zalecenia przed zabiegiem:
• na 3-4 godziny przed operacją należy zjeść lekki posiłek,
• jeśli Pacjent stale przyjmuje leki – powinien je zażyć o czasie, w stałej dawce (o ile lekarz nie zaleci inaczej),
• w dniu zabiegu nie wolno spożywać alkoholu, kawy ani innych napojów z kofeiną,
• w dniu operacji warto założyć niekrępującą ruchów odzież, a także wygodne obuwie lub lekkie obuwie zamienne,
• w dniu zabiegu nie powinno się wykonywać makijażu,
• warto poprosić bliską osobę o towarzystwo podczas wizyty w klinice oraz w drodze do domu,
• przed operacją warto się zrelaksować i uspokoić – to bezpieczny, bezbolesny i skuteczny zabieg, który pozwala wrócić do normalnej aktywności i na nowo cieszyć się pięknem otaczającego świata.
Najczęściej stosuje się znieczulenie miejscowe, aplikując do oczu specjalne krople. Jest to bardzo bezpieczna metoda, która znosi wszelkie wrażenia bólowe w okolicach operowanego oka. Nie obejmuje skóry powiek, dzięki temu Pacjent zachowuje wrażenia dotykowe, ale mimo to zabieg jest całkowicie bezbolesny.
Zabieg nie trwa długo, zwykle kilkanaście minut, jednak czas operacji u każdego Pacjenta może się różnić – zależnie od indywidualnych uwarunkowań. Lekarz przeprowadza wymianę soczewki w czasie optymalnym dla Pacjenta i jego bezpieczeństwa. Najważniejsze, by zabieg okazał się skuteczny i rzeczywiście pomógł odzyskać naturalne, prawidłowe widzenie.
W klinikach Optegra stosujemy wygodną i komfortową metodę fakoemulsyfikacji, dzięki której Pacjenci wracają do domu już po kilku godzinach od operacji. Jest to zabieg mało obciążający organizm, a wiele osób po upływie kilku dni podejmuje pracę zawodową. Pacjent zgłasza się do kliniki na wizytę kontrolną w następnej dobie po zabiegu w celu oceny stanu gałki ocznej, umiejscowienia sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej oraz procesu gojenia. Na kolejną wizytę kontrolną zazwyczaj zapraszamy naszych Pacjentów po upływie kilku dni, a następnie – po 4 tygodniach od dnia operacji.
Refrakcyjna wymiana soczewki metodą fakoemulsyfikacji pozwala znacznie skrócić okres rekonwalescencji. Niemniej, należy dokładnie przestrzegać wszystkich zaleceń specjalisty. Przede wszystkim należy bezwzględnie przestrzegać zakazu dźwigania oraz schylania się po zabiegu. Zachęcamy do korzystania ze wsparcia i pomocy bliskich osób w ciągu kilku dni po operacji. Wtedy Pacjent może jeszcze wciąż widzieć niewyraźnie – zatem łatwo o pomyłkę np. podczas przyjmowania leków czy aplikacji kropli. Ktoś z rodziny powinien też towarzyszyć rekonwalescentowi w drodze na wizytę kontrolną (dzień po operacji).
Oczywiście. Wszystkie zabiegi operacyjne wymagają szczególnych procedur postępowania. Każdy Pacjent, który zostanie otoczony naszą opieką, otrzyma szczegółową listę wytycznych i wskazówek, czego powinien unikać po zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki.
Potencjalne powikłania po operacji refrakcyjnej wymiany soczewki wyjaśnia lekarz podczas konsultacji. Zdarzają się one jednak niezmiernie rzadko. Nasz zespół w sposób szczególny troszczy się o bezpieczeństwo Pacjentów, wykorzystując szeroką, specjalistyczną wiedzę medyczną i najnowocześniejszy sprzęt.
Nasze kliniki współpracują wyłącznie z lekarzami, którzy mogą poszczycić się wieloletnim doświadczeniem i praktyką lekarską oraz sukcesami zawodowymi. Dbamy o to, by Pacjenci – oddając się w ręce specjalistów Optegra – czuli się pewnie i bezpiecznie. Pragniemy, by każdy Pacjent miał świadomość, że o jego zdrowie zatroszczą się profesjonaliści, pełni empatii i zrozumienia.
Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00