Operacja zaćmy NFZ: gdzie najszybciej uzyskasz pomoc? Gdzie są najkrótsze terminy leczenia operacyjnego

Operacyjne usunięcie zaćmy to obecnie jedyny sposób na odzyskanie komfort widzenia. Warto podkreślić, że Pacjenci dotknięci tą chorobą oczu mogą skorzystać z refundacji zabiegu przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dużym zainteresowaniem cieszą się zabiegi przeprowadzane w Czechach, jednak wiele prywatnych klinik w Polsce również oferuje Pacjentom usunięcie katarakty. Czeka Cię operacja zaćmy (NFZ)? Gdzie najszybciej możesz otrzymać pomoc? Jak długo czeka się na wolne terminy operacji zaćmy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części naszego wpisu blogowego. 

Operacja zaćmy na NFZ: gdzie najszybciej znajdziesz wolny termin na usunięcie katarakty?

Zastanawiasz się, jaki jest średni czas oczekiwania na operację zaćmy refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia? Operacje zaćmy na NFZ przeprowadzane są w dwóch trybach: pilnym (kwalifikują się tylko wyjątkowe przypadki) oraz stabilnym (czas oczekiwania wynosi kilka tygodni lub kilka miesięcy, w zależności od placówki). Pacjenci, którzy nie mają skierowania, mogą umówić się na wizytę u specjalisty, który wystawi dokument włączający chorego do kolejki do operacji zaćmy na NFZ.

Jak przebiega ten proces w naszej placówce? Najpierw zgłaszasz się do jednej z naszych klinik Optegra (pamiętaj, że powinieneś zabrać ze sobą skierowanie na operację usunięcia zaćmy wystawione przez lekarza okulistę). Wiedz, że na początku standardowo umawiamy każdego Pacjenta na bezpłatne badanie diagnostyczne mające na celu potwierdzenie wcześniejszego rozpoznania. Następnie wpisujemy na listę osób oczekujących na zabieg z refundacją NFZ.

Leczenie katarakty. Jak trafić do kolejki do operacji zaćmy?

Aby wpisać się na listę oczekujących na operację zaćmy w ramach refundacji NFZ w naszej klinice, należy:

  • zgłosić się osobiście do kliniki Optegra ze skierowaniem na kwalifikację do zabiegu usunięcia zaćmy,
  • poczekać aż recepcjonistka ustali datę kwalifikacji, która odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia się Pacjenta do kliniki,
  • od 01.07.2018 roku do leczenia w ramach ubezpieczenia NFZ kwalifikowani będą tylko Pacjenci spełniający nowe wytyczne PTO – mogą być to m.in. te osoby, które mają gorszą ostrość widzenia niż 0,6 przy najlepszej możliwej korekcji,
  • po pozytywnej kwalifikacji Pacjent jest wpisywany do kolejki osób oczekujących na zabiegi refundowane przez NFZ.

Zabieg usunięcia zaćmy na NFZ w Polsce – informacje dla Pacjentów

Operacja usunięcia zaćmy trwa krótko. Lekarz potrzebuje zaledwie kilkunastu minut, aby przywrócić Pacjentowi wyraźne widzenie.  Podczas operacji stosowane jest znieczulenie miejscowe w postaci specjalnych kropli do operowanego oka. Większość zabiegów usuwania zaćmy odbywa się w ramach chirurgii 1 dnia w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że krótko po zabiegu Pacjent może wrócić do domu (nie ma konieczności hospitalizacji). Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się zazwyczaj na drugi dzień po zabiegu. Plan kolejnych spotkań jest kwestią indywidualną i zależną od stanu miejscowego oka, co ustala lekarz prowadzący.

Wiele osób dotkniętych zaćmą niesłusznie zwleka z podjęciem decyzji o zabiegu, bojąc się bólu, powikłań, rezultatów pooperacyjnych. Współczesna technika operacyjna gwarantuje bezpieczeństwo, szybkie gojenie oka, a rehabilitacja pooperacyjna pozwala Pacjentom stosunkowo szybko wrócić do pracy zawodowej i codziennych obowiązków. Nie należy zbyt długo zwlekać z podjęciem decyzji o zabiegu, jeśli choroba utrudnia nam funkcjonowanie, zaburza dotychczasowy tryb życia czy przeszkadza w pracy. Nie musimy czekać, by spełnić obowiązujące w ramach NFZ kryteria kwalifikacji do zaćmy, wg których zabiegowi mogą być poddane osoby widzące mniej niż 60%. Zwłaszcza jeżeli chcemy mieć wszczepioną soczewkę inną niż tą gwarantowaną przez NFZ.

W polskich klinikach Optegra Pacjentom leczonym w ramach ubezpieczenia NFZ obecnie wszczepiamy soczewki asferyczne zapewniające lepsze widzenie wieczorem.

Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o zabiegach usunięcia zaćmy wykonywanych w ramach NFZ, zapraszamy do kontaktu z kliniką bezpośrednio lub przez formularz kontaktowy.

FAQ

Jeśli chcesz skorzystać z diagnostyki zaćmy i poddać się zabiegowi jej usunięcia, umów się na wizytę w naszej klinice Optegra. Doświadczeni specjaliści wykonają wszystkie potrzebne badania i zaproponują metodę leczenia tej choroby oczu, dzięki której poprawi się Twój komfort codziennego funkcjonowania.

Choroby oczu takie jak zaćma wymagają leczenia operacyjnego. Jeżeli nie chcesz dopuścić do pogłębienia się patologicznych zmian w soczewce oka, skorzystaj z zabiegu usunięcia zaćmy. Zastanawiasz się, jak długo czeka się na operację zaćmy na NFZ? W zależności od województwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Zaćma może rozwinąć się wraz z wiekiem (+65 lat), w wyniku urazów i stanów zapalnych oka czy w przebiegu różnych chorób ogólnoustrojowych, w tym cukrzycy. Podejrzewasz u siebie rozwój katarakty? Umów się na konsultację – nasi doświadczeni specjaliści przeprowadzą diagnostykę, korzystając z nowoczesnego sprzętu.

Źródła:

  • https://podyplomie.pl/okulistyka/34777,nowe-techniki-w-leczeniu-zacmy,
  • https://podyplomie.pl/medycyna/34900,zacma-starcza,
  • https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysoczewki/73341,zacma.

Informacja o dostarczaniu  oryginałów skierowań do zabiegów w ramach NFZ

Sprawdź

Zaćma: warto wiedzieć

więcej
Leczenie i operacja zaćmy – zabieg usunięcia zaćmy laserem

Leczenie i operacja zaćmy – zabieg usunięcia zaćmy laserem

Zaćma to jedna z najczęściej występujących na świecie chorób narządu wzroku....
więcej
Zaćma – gdy tracimy wzrok

Zaćma – gdy tracimy wzrok

Gdy tracimy ostrość wzroku warto zrobić wszystko, by zatrzymać ten proces....
więcej
Czym jest zaćma – przyczyny zaćmy

Czym jest zaćma – przyczyny zaćmy

Zaćma jest chorobą polegającą na częściowym lub całkowitym zmętnieniu soczewki oka....
więcej
Wizyta kwalifikacyjna do zabiegu usunięcia zaćmy

Wizyta kwalifikacyjna do zabiegu usunięcia zaćmy

Wybór soczewki do zabiegu uśnięcia zaćmy to najważniejsza decyzja, która może...
więcej
Konsultacje okulistyczne i zabiegi w ramach kontraktu z NFZ

Konsultacje okulistyczne i zabiegi w ramach kontraktu z NFZ

Kliniki Okulistyczne Optegra cieszą się ogromnym zaufaniem pacjentów. W codziennej pracy...
więcej
Sztuczne soczewki wewnątrzgałkowe – rodzaje

Sztuczne soczewki wewnątrzgałkowe – rodzaje

Odpowiedni wybór odpowiednich soczewek wewnątrzgałkowych pozwala podnieść jakość codziennego życia Pacjentów,...
kalendarz rezerwacji wizyt

Sprawdź dostępne terminy:

Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.

Więcej informacji pod numerem: 222 426 260

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00