Zaćma pęczniejąca – rzadki, ale groźny typ zaćmy – przyczyny, objawy, leczenie

5 kwietnia 2025

Zaćma pęczniejąca (inaczej zaćma cukrzycowa) to poważna choroba oczu, która nie ujawnia się nagle, a rozwija latami. Ten typ katarakty prowadzi do spęcznienia włókien soczewki oka i zwiększenia jej objętości. Sprawdź, jakie są przyczyny zaćmy pęczniejącej. Poznaj jej objawy i metody leczenia, zanim udasz się do lekarza okulisty.

Czym jest zaćma pęczniejąca? Choroba, która odcina odpływ cieczy wodnistej z oka

Zaćma pęczniejąca to rodzaj zaćmy nabytej. Jest to dość rzadko diagnozowana choroba okulistyczna, która podobnie, jak zaćma starcza prowadzi do zmętnienia soczewki oka. Jednak za rozwój zaćmy pęczniejącej nie odpowiada podeszły wiek Pacjenta i naturalny proces starzenia soczewki, a cukrzyca. Choroba oczu odcina odpływ cieczy wodnistej z oka, prowadząc do poważnych komplikacji zdrowotnych, które omówimy szerzej w dalszej części artykułu.

Zaćma pęczniejąca – przyczyny katarakty

Co powoduje powstanie zmętnień na soczewce w przypadku tego schorzenia? Zaćma pęczniejąca jest jednym z powikłań cukrzycowych. Tak więc ryzyko powstawania zaćmy pęczniejące jest wysokie u osób chorujących na cukrzycę. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ nadmiar glukozy może prowadzić do nadmiernego gromadzenia się produktów jej metabolizmu w soczewce oka. Proces ten zaburza wewnątrzkomórkowe mechanizmy i wpływa na zmiany w strukturze oraz funkcji soczewki oka, co z kolei skutkuje jej obrzękiem oraz pęcznieniem. Gdy chora soczewka chłonie ciecz wodnistą, w naturalny sposób zwiększa się jej objętość, co objawia się poważnym pogorszeniem widzenia przez Pacjenta.

Objawy zaćmy pęczniejącej u Pacjenta

W przypadku zaćmy pęczniejącej możesz zaobserwować objawy typowe dla innych postaci zaćmy, takie jak: 

  • pogorszenie ostrości wzroku,
  • problemy z widzeniem przy słabym oświetleniu,
  • słabszy kontrast kolorów,
  • szybsza męczliwość oczu.

Jednak u części Pacjentów z zaćmą cukrzycową pojawiają się też silne bóle gałki ocznej, a nawet nudności i wymioty. Czasami występuje również widoczne przekrwienie oczu oraz dolegliwości bólowe w okolicy skroni. Chorzy są też narażeni na gwałtowny wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego (jeśli zaćma doprowadzi do zwężenia kąta przesączania). Co za tym idzie u Pacjentów może rozwinąć się jaskra lub dojść do trwałego uszkodzenia nerwu wzrokowego. Jak poprawić jakość widzenia u chorych na ten typ zaćmy?

Operacja zaćmy pęczniejącej poprawia jakość życia

 W przypadku zaćmy pęczniejącej najważniejsze jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego dzięki specjalnym kroplom do oczu. Miej świadomość, że zbyt wysokie ciśnienie w gałce ocznej i zablokowanie odpływu cieczy wodnistej jest znacznie większym zagrożeniem dla zdrowia oczu, niż sam spadek ostrości widzenia spowodowany zmętnieniem soczewki. Następnie lekarz może przeprowadzić operację usunięcia zaćmy. Wiedz, że jedyną skuteczną metodą jest metoda chirurgiczna. Procedura polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu w jej miejsce nowej sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Niestety w przypadku zaćmy pęczniejącej zabieg jest dla chirurga znacznie większym wyzwaniem, niż przy standardowej zaćmie starczej.

Czy można wyleczyć zaćmę bez operacji?

Nie. Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja, którą przeprowadza się po wcześniejszej konsultacji u specjalisty i szeregu badań okulistycznych. Procedura ta jest wykonywana w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Wiedz, że operację usuwania zaćmy możesz wykonywać w każdym stadium zaawansowania choroby. Okuliści Optegra podczas procesu diagnostycznego dokonują indywidualnej oceny zaburzeń widzenia Pacjenta i zalecają optymalną metodę leczenia.

Jakie objawy mogą wskazywać na rozwój zaćmy?

Oznaką rozwoju zaćmy może być stopniowe pogorszenie widzenia, którego nie da się skorygować za pomocą okularów. Inne objawy to zaburzenia w widzeniu kolorów, problemy z oceną odległości, podwójne widzenie, objaw tzw. białej źrenicy. Jeśli chorujesz na zaćmę i chcesz poprawić jakość życia, umów się na wizytę w naszej klinice. Podczas wizyty wstępnej dowiesz się, jak dokładnie wygląda operacja zaćmy (usunięcie soczewki i zastąpienie jej nową). Wiedz, że korzystamy z metody fakoemulsyfikacji, która jest mało obciążająca dla organizmu.

Czy operacja zaćmy wymaga hospitalizacji?

Nie. Możesz wrócić do domu tego samego dnia, w którym poddasz się operacji zaćmy. Zazwyczaj nie ma potrzeby dłuższego pobytu w placówce, niż 2-3 godziny po zabiegu. Pamiętaj, że w następnym dniu po operacji musisz stawić się na wizytę kontrolną w klinice, podczas której lekarz oceni wstępne efekty operacji, sprawdzi stan gałki ocznej, umiejscowienie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej i proces gojenia. Następna kontrolna wizyta w klinice odbywa się po upływie około 7 dni, a kolejna po 4 tygodniach od dnia poddania się operacji.

Źródła:

[dostęp: 11.02.2025 r.]

https://medtube.pl/okulistyka/filmy-medyczne/14695-zacma-peczniejaca-zapobieganie-rozdarciu-torby-przedniej

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysoczewki/73341,zacma

https://www.mp.pl/cukrzyca/powiklania/66527,zacma-i-jaskra

więcej

Zaćma – w jakim wieku najczęściej się pojawia i czy młodzi ludzie mogą chorować na zaćmę?

13 kwietnia 2025
Zaćma to choroba oczu, która prowadzi do częściowego lub całkowitego zmętnienia soczewki oka, w związku z czym Twój wzrok...
więcej

Tarcza zastoinowa, czyli obrzęk tarczy nerwu wzrokowego – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

13 kwietnia 2025
Tarcza zastoinowa (z łac. oedema papillae nervi optici), czyli obrzęk tarczy nerwu wzrokowego jest objawem neurologicznym zwiększonego ciśnienia płynu...
więcej

Zapalenie nerwu wzrokowego – pierwsze objawy, które powinny zaniepokoić

9 kwietnia 2025
Zapalenie nerwu wzrokowego to poważne schorzenie okulistyczne, które niesie ze sobą ryzyko całkowitej utraty wzroku. Biorąc pod uwagę lokalizację,...
więcej

Stres a wzrok – czy silny stres może wpływać na wzrok?

9 kwietnia 2025
Stres jest naturalną reakcją organizmu. Hormonu stresu tj. kortyzol zwiększa stężenie glukozy we w krwi, przygotowując organizm do „walki”....
więcej

Zaćma cukrzycowa – jak cukrzyca niszczy wzrok? Pierwsze objawy

8 kwietnia 2025
Zaćma cukrzycowa to choroba będąca powikłaniem ocznym cukrzycy. Schorzenie to powoduje częściowe lub całkowite zmętnienie soczewki, w związku z...