Męty w oku niepokoją wielu Pacjentów, którzy zwykle decydują się na skonsultowanie „latających muszek” (łac. muscae volitantes) w polu widzenia z lekarzem specjalistą. Zmiany architektury ciała szklistego mogą pojawić się w każdym wieku. Sprawdź, skąd się biorą męty w ciele szklistym i jak je usunąć. Poznaj czynniki ryzyka i różne metody leczenia mętów w oku.
Męty w oku, inaczej muszki, mroczki, plamki, pajęczyny lub nitki, które poruszają się wraz z ruchami gałki ocznej, mogą mieć prozaiczną przyczynę lub być oznaką poważnych chorób. Zmętnienie ciała szklistego (myodesopsia) jest skutkiem patologii żelu ciała szklistego, które wypełnia gałkę oczną. Są zauważalne np. przy patrzeniu na jasne tło typu biała ściana (wówczas rzucają cień na siatkówkę). Męty w ciele szklistym są dość uciążliwe, mogą utrudniać czytanie i pracę przed komputerem, stąd zawsze warto skonsultować ich pojawienie się z lekarzem okulistą. Dowiedz się, co może przyczynić się do powstawania mętów w oku?
Męty w oku najczęściej są skutkiem starzenia się ciała szklistego, zwykle są rozpoznawane u Pacjentów po 50 roku życia, jednak nie oznacza to, że nie doświadczają ich także osoby młodsze. Obecność mętów w oku nie zawsze wynika z procesu starzenia, może mieć też związek z procesami zwyrodnieniowymi ciała szklistego. Bywa, że męty są konsekwencją zmian (depolimeryzacji sieci) włókien kolagenowych i utraty kwasu hialuronowego. Dlaczego jeszcze pojawiają się męty ciała szklistego? Do ich powstania przyczyniają się też procesy utleniania pod wpływem promieniowania ultrafioletowego.
Czynnikami predysponującymi do powstania ZCS są:
Jak pokazuje praktyka lekarska, męty w obrębie ciała szklistego częściej uwidoczniają się u osób dotkniętych krótkowzrocznością, boreliozą oczną. Męty w oku niekiedy są powikłaniem operacji usunięcia zaćmy, mogą też sygnalizować odwarstwienie siatkówki.
Jak wygląda diagnostyka mętów? Lekarz okulista przeprowadza badanie oczu w lampie szczelinowej. Męty w ciele szklistym oka bardzo rzadko się wchłaniają, gdyż układ odpornościowy nie rozpoznaje ich jako zagrożenia. Można zniwelować je na różne sposoby. Jedną z metod leczenia mętów ciała szklistego jest witreoliza laserowa. To bezpieczny i małoinwazyjny zabieg, który polega na odparowaniu lub rozbiciu mętów w oku z użyciem specjalnego lasera okulistycznego. Procedura terapeutyczna trwa do 15 minut i nie wymaga hospitalizacji. Dzięki aplikacji specjalnych kropli o miejscowym działaniu znieczulającym, zabieg jest bezbolesny. Warto dodać, że część Pacjentów przyzwyczaja się do ruchomych zmętnień i nie decyduje się na ich usunięcie. Jednak w przypadku dużej ilości mętów w oku trudno się do nich przyzwyczaić, gdyż w znacznym stopniu utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Bez względu na to, czy zmagasz się ze zmętnieniami oczu, czy też nie, pamiętaj, aby profilaktycznie badać narząd wzroku nie rzadziej, niż co dwa lata, a najlepiej raz w roku.
Jeśli chcesz usunąć męty z ciała szklistego, najpierw musisz skorzystać z kompleksowej diagnostyki. Jeżeli przeszkadzają Ci „latające muszki”, umów się na wizytę w naszej klinice Optegra. Doświadczeni optometryści i lekarze okuliści wykonają niezbędne badania oraz dobiorą odpowiednią metodę terapeutyczną, uwzględniając Twój aktualny stan zdrowia.
Męty w ciele szklistym nie zawsze muszą być leczone operacyjnie. Zmętnienia niekiedy można zniwelować farmakologicznie. Na rynku dostępne są specjalne krople do oczu z jodkiem potasu i jodkiem sodu w składzie. Substancje te pomagają zmniejszyć widoczność „latających muszek” i poprawiają komfort widzenia. Jeśli chcesz zbadać narząd wzroku i poznać przyczynę pojawienia się mętów, oddaj się w ręce naszych wykwalifikowanych lekarzy.
Wszystko zależy od przyczyny ich powstania. U części Pacjentów męty wchłaniają się samoistnie. Jeśli podejrzewasz, że mroczki są objawem jednej z chorób oczu, umów się na konsultację okulistyczną – nasi doświadczeni specjaliści zaoferują Ci nowoczesną diagnostykę z wykorzystaniem certyfikowanego sprzętu. Pamiętaj, że nie warto bagatelizować mętów w oku, szczególnie jeśli towarzyszą im inne objawy jak np. błyski, zaburzenia ostrości widzenia, światłowstręt, czy ból oczu. Jeżeli obserwujesz u siebie jakiekolwiek niepokojące dolegliwości, wybierz się do kliniki okulistycznej i poddaj szczegółowym badaniom.
Źródła:
[05.08.2024 r.]
https://podyplomie.pl/okulistyka/17820,witreoliza-i-zwyrodnienie-ciala-szklistego-zapobieganie-leczenie-i-rozpoznawanie
Optegra