Sklerektomia głęboka – na czym polega ta metoda leczenia jaskry? 

Jaskra jest postępującą neuropatią nerwu wzrokowego. Sklerektokomia głęboka to przeciwjaskrowy zabieg, który pozwala znacznie spowolnić postęp tej groźnej choroby oczu. Metoda ta nie jest obarczona wysokim ryzykiem powikłań i polega na laserowym rozszerzeniu kanałów odpływu płynu wodnistego.  Wysoki wskaźnik skuteczności i przewidywalność efektów sprawia, że jest to jedna z najczęściej wybieranych procedur operacyjnych. DS stanowi nieperforującą alternatywę dla zabiegu trabekulektomii. Sprawdź, na czym dokładnie polega sklerektokomia głęboka, zanim umówisz się na wstępną konsultację ze specjalistą!

Na czym polega sklerektomia głęboka?

Sklerektokomia głęboka (deep scelectromy, DS) to zabieg chirurgicznego leczenia jaskry. Na czym dokładnie polega ta procedura? Po wcześniejszym znieczuleniu okołogałkowym operowanego oka doświadczony lekarz chirurg wytwarza małe otwory w twardówce, które umożliwiają odpływ płynu wodnistego i obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Ile trwa ta metoda leczenia jaskry? Opracowanie jednego oka Pacjenta zajmuje specjaliście około 30 minut. Bezpośrednio po zabiegu możesz odczuwać lekki dyskomfort i mieć zaczerwienione oko, jednak objawy te są zupełnie naturalne i zwykle ustępują samoistnie w ciągu kilku dni.

Sklerektomia głęboka a trabekulektomia i selektywna trabekuloplastyka 

Sklerektomia głęboka zaliczana jest do operacji niepenetrujących, w których przebiegu nie dochodzi do pełnościennego przerwania ciągłości gałki ocznej. W związku z tym metoda ta jest obarczona mniejszym ryzykiem komplikacji i powikłań pooperacyjnych, niż trabekulektomia uznawana za złoty standard leczenia jaskry (zabieg polega na wycięciu fragmentu beleczkowania z kanałem Schlemma i wytworzeniu drogi odpływu cieczy wodnistej łączącej komorę przednią gałki ocznej z przestrzenią podspojówkową). Wiedz, że jednym z powikłań trabekulektomii jest m.in. zaćma. Wiedz, że DS znajduje zastosowanie w leczeniu  jaskry pierwotnej z otwartym kątem przesączania, jak i jaskry wtórnej (otwartego kąta przesączania).

Mało inwazyjną metodą leczenia jaskry jest też selektywna trabekuloplastyka (SLT) przeprowadzana w trybie ambulatoryjnym. Zabieg nie pozostawia blizn i może być wielokrotnie powtarzany. Może być wykonany również u kobiet w ciąży i Pacjentek karmiących piersią. 

Zalecenia lekarskie po sklerektomii głębokiej

Sukces zabiegu okulistycznego, jakim jest sklerektomia głęboka zależy od doświadczenia lekarza, jak i ścisłego przestrzegania zaleceń pooperacyjnych. Wiedz, że rekonwalescencja po zabiegu trwa około 4-6 tygodni, w tym okresie prowadź oszczędzający tryb życia. W celu zminimalizowania ewentualnych powikłań pozabiegowych stawiaj się na wyznaczonych wizytach kontrolnych i stosuj zgodnie z zaleceniami lekarskimi przepisane leki przeciwzapalne oraz krople do oczu.

Aby nie doprowadzić do zwiększenia ciśnienia wewnątrzgałkowego, przez kilka tygodni po operacji ogranicz aktywność fizyczną i staraj się nie dźwigać ciężkich przedmiotów. Pamiętaj o fotoprotekcji, w tym celu zainwestuj w okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem ochronnym (zakładaj je przed każdym wyjściem z domu). By zmniejszyć ryzyko infekcji, w okresie rekonwalescencji unikaj kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych, basenach, czy jacuzzi. W tym czasie niewskazane jest również korzystanie z sauny. Co jeszcze jest ważne po operacji? Regularnie sprawdzaj ciśnienie wewnątrzgałkowe. Jeśli chorujesz na jaskrę, zrezygnuj z palenia papierosów, staraj się unikać stresu i dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Podsumowując, sklerektomia głęboka to zabieg okulistyczny niepenetrujący, w którym nie dochodzi do pełnościennego otwarcia gałki ocznej. Jego zaletą jest nikłe ryzyko powikłań i przewidywalność co do efektów. Jeśli chcesz zoperować jaskrę, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami pracującymi w naszej klinice Optegra. Po kompleksowej diagnostyce lekarze dobiorą najlepszą metodę leczenia dla Ciebie.

FAQ

Czas trwania operacji na jaskrę zależy od techniki zabiegowej, jaką wybierze lekarz.  Uogólniając, procedura operacyjna może trwać od 15 do 45 minut. Jeśli chcesz sprawdzić, czy kwalifikujesz się do  sklerektomii głębokiej lub innej metody leczenia tej podstępnej choroby oczu, nie zwlekaj i umów się na konsultację z jednym z naszych specjalistów.

Nieleczona choroba prowadzi do ślepoty całkowitej. Wiedz, że jaskra jest schorzeniem, które  rozwija się powoli i niepostrzeżenie, może nie dawać żadnych niepokojących objawów przez lata, stąd  tak często jest diagnozowana w zaawansowanym stadium. Im szybsze rozpoznanie choroby, tym szybciej lekarz może wdrożyć leczenie i zahamować jej postęp. Dlatego w przypadku jaskry kluczowe znaczenie ma szybka diagnostyka. Jeśli jesteś w grupie ryzyka i chcesz dowiedzieć się więcej o objawach oraz leczeniu tej groźnej choroby oczu, zapraszamy serdecznie do naszej renomowanej kliniki Optegra.

Jeśli chorujesz na jaskrę, unikaj dźwigania ciężkich przedmiotów, aby nie doprowadzić do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego. By ograniczyć ryzyko pogłębienia schorzenia, zrezygnuj z ćwiczeń fizycznych, które wymuszają skłony i pochylanie głowy w dół. Jeśli chcesz poznać więcej informacji na temat postępowania przy jaskrze lub planujesz skorzystanie z narzędzi diagnostycznych, nasi doświadczeni specjaliści chętnie Ci w tym pomogą.

Źródła:

[05.08.2024 r.]
https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/014/706/original/6-14.pdf?1477484530

Baza wiedzy

więcej

Nieleczony astygmatyzm – co może spowodować brak jego leczenia?

Astygmatyzm może pojawić się w każdym wieku, m.in. jako następstwo wypadku, choroby czy niewłaściwej higieny wzroku. Często jest uciążliwy...
więcej

Retinopatia nadciśnieniowa – jak wyglądają objawy i diagnostyka?

Nadciśnienie tętnicze należy do najgroźniejszych czynników wywołujących choroby układu sercowo-naczyniowego. Przy jego występowaniu może dochodzić do wielu powikłań, w...
więcej

Co to jest widzenie peryferyjne i czym się różni od widzenia tunelowego?

Problem występowania dolegliwości w obrębie zmysłu wzroku dotyka wielu ludzi na świecie. Jednym z poważnych zagadnień medycznych z tego...
więcej

Ile kosztuje wizyta u okulisty? Sprawdź cennik badań wzroku!

Wizyty u okulisty powinny być przeprowadzane regularnie, zwłaszcza jeżeli dana osoba boryka się z chorobą oczną lub z wadą...
więcej

Siatkówczak (retinoblastoma) – objawy i leczenie nowotworu dziecięcego

Siatkówczak to jedna z chorób wieku dziecięcego dotykająca jedno lub nawet dwoje oczu. Występuje najczęściej u dzieci poniżej 5....