Jaskra u dzieci – jakie są jej objawy i sposoby leczenia? Sprawdź!

Jaskra dziecięca często występuje rodzinnie i dziedzicznie. Jako że choroba nie pozostaje bez wpływu na rozwój psycho-fizyczny małego Pacjenta, nie powinna być zbagatelizowana przez rodziców. Wiedz, że nieleczona jaskra u dzieci nie tylko prowadzi do zaburzeń widzenia, ale w ciężkich przypadkach – do całkowitej utraty wzroku. Sprawdź, jak przebiega proces diagnostyczny i leczenie tej groźnej choroby oczu.

Jaskra wrodzona u dzieci – przyczyny choroby oczu

Jaskra wrodzona występuje z częstością 1 na 10 000 urodzeń. Zastanawiasz się, jakie są przyczyny jaskry u dzieci? Jak już wspomnieliśmy na wstępie, jaskra wrodzona może występować rodzinnie i często ma podłoże genetyczne. Choroba rozwija się już na etapie płodowym. Jak podkreślają lekarze okuliści, jaskra wrodzona pierwotna jest rozpoznawana u ponad 80% małych dzieci (w 1. r.ż.), co więcej u 1 na 4 niemowlęta diagnoza pada już w momencie narodzin (mówimy wówczas o jaskrze niemowlęcej, inaczej wolooczu).

Oczywiście jaskra nie dotyczy jedynie niemowląt. Jaskra pierwotna późna jest diagnozowana u dzieci między 4. a 10. r.ż. Schorzenie to może przyjmować formę nieprawidłowości w budowie kąta przesączania u starszego dziecka (jaskra wrodzona wtórna). Wiedz, że jaskra u dziecka może łączyć się z wieloma innymi nieprawidłowościach w budowie oka, takimi jak np.:

  • małoocze,
  • anomalia Petersa,
  • beztęczówkowość,
  • zespół Axenfelda-Rigera.

Jaskra wtórna u dzieci może rozwinąć się na skutek:

  • urazów gałki ocznej,
  • chorób oczu,
  • leczenia glikokortykosteroidami,
  • infekcji narządu wzroku,
  • zaburzeń metabolicznych,
  • choroby nowotworowej.

Jaskra wrodzona – rokowania

Wiedz, że jaskra dziecięca podobnie jak jaskra u dorosłych, jest chorobą nieuleczalną. Kuracja polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów. Niestety współczesna okulistyka nie pozwala na zniwelowanie już powstałych zmian chorobowych (nieprawidłowe wykształcenie się kąta przedniej komory oka). Jednak dzięki wdrożeniu odpowiednio dobranej terapii, lekarze mogą skutecznie obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe do poziomu hamującego dalszy rozwój tej neuropatii. Po postawieniu diagnozy dziecko powinno być pod stałą kontrolą doświadczonego lekarza okulisty. 

Jakie są objawy jaskry u dzieci?

Jakie są pierwsze objawy jaskry u dzieci? Choroba daje o sobie znać, powodując w pierwszych latach życia małego Pacjenta:

  • nadmierne łzawienie oczu,
  • światłowstręt,
  • mimowolne skurcze powiek.

W przebiegu jaskry pierwotnej wrodzonej występuje ból gałki ocznej, co sprawia, że dziecko jest płaczliwe i niespokojne. Z czasem na skutek wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego pojawia się woloocze, charakterystyczny obrzęk i dochodzi do utraty przezroczystości rogówki. Innym objawem jest zabarwienie twardówki na niebiesko, powiększenie tarczy nerwu wzrokowego i postępujące uszkodzenie nerwu wzrokowego.

Warto wspomnieć, że jaskra o charakterze wrodzonym może być jedno- lub obuoczna. Wiedz, że z kolei jaskra młodzieńcza na początkowym etapie rozwoju może nie dawać żadnych objawów.

Jaskra dziecięca – jak wygląda diagnostyka tej choroby okulistycznej? 

Proces diagnostyczny rozpoczyna się od wywiadu medycznego i szczegółowego badania przedmiotowego z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury. Okulista dziecięcy wnikliwie bada poszczególne elementy przedniej i tylnej części oka małego Pacjenta. Specjalista ocenia stan tarczy nerwu wzrokowego oraz siatkówki. W celu postawienia trafnej diagnozy lekarz dokonuje też pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego i ocenia kąt przesączania. U starszych (współpracujących) dzieci dodatkowo przeprowadza badanie ostrości wzroku i perymetrię. W większości przypadków konieczne jest też wykonanie badań uzupełniających takich jak USG gałki ocznej i pomiar grubości rogówki oka.

Na czym polega leczenie jaskry u dzieci? Leczenie operacyjne i farmakologiczne

W przypadku rozpoznania zaćmy wrodzonej pierwotnej u niemowląt zwykle lekarze przeprowadzają leczenie operacyjne. Zabieg chirurgiczny polega na poszerzeniu dróg odpływu cieczy wodnistej z oka, dzięki czemu zapobiega dalszemu rozwojowi neuropatii jaskrowej. Metoda zabiegowa zależy m.in. od stopnia przezierności rogówki. Może to być np. trabekulektomia, cyklofotokoagulacja lub goniotomia. Wiedz, że u młodszych dzieci farmakoterapia wdrażana jest pomocniczo lub uzupełniająco. W przypadku leczenia zaćmy wrodzonej u starszych dzieci zwykle najpierw lekarze podejmują leczenie farmakologiczne, a gdy leki nie przynoszą żadnych efektów, wdrażane są metody chirurgiczne. Wiedz, że leczenie jaskry wrodzonej trwa przez całe życie. Bardzo ważne jest monitorowanie postępów terapii i regularne wizyty kontrolne u lekarza okulisty.

FAQ

Jaskra dziecięca to schorzenie oczu, która powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego i postępujący zanik nerwu wzrokowego. Wiedz, że ryzyko zachorowania na jaskrę przez dziecko rośnie, jeśli masz w rodzinie przypadki zachorowań wśród jej najmłodszych członków. Pamiętaj, że odpowiednio wczesne wykrycie i leczenie tego schorzenia pozwala uniknąć poważnych skutków choroby, takich jak np. utrata wzroku.

Jaskra dziecięca podobnie, jak jaskra osób dorosłych może doprowadzić do ślepoty całkowitej (leczenie tej choroby oczu sprowadza się jedynie do zahamowania jej postępu). Dlatego lekarze podkreślają, że fundamentalne znaczenie ma tutaj jak najszybsza diagnostyka i zastosowanie prawidłowej ścieżki leczenia. Jeśli chcesz zgłębić temat jaskry dziecięcej pierwotnej lub wtórnej, zapraszamy do naszej kliniki Optegra.

Niestety jaskra nigdy się nie cofa, nie da się zniwelować już powstałych uszkodzeń wzroku, natomiast można zapobiec pogłębianiu się patologicznych zmian w gałce ocznej. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat procesu diagnostycznego i leczenia jaskry u Pacjentów w różnym wieku, nasi wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści chętnie odpowiedzą na każde Twoje pytanie dotyczące tej podstępnej choroby.

Źródła;

[05.08.2024 r.]
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/oczy/78937,jaskra-wrodzona

Baza wiedzy

więcej

Nieleczony astygmatyzm – co może spowodować brak jego leczenia?

Astygmatyzm może pojawić się w każdym wieku, m.in. jako następstwo wypadku, choroby czy niewłaściwej higieny wzroku. Często jest uciążliwy...
więcej

Retinopatia nadciśnieniowa – jak wyglądają objawy i diagnostyka?

Nadciśnienie tętnicze należy do najgroźniejszych czynników wywołujących choroby układu sercowo-naczyniowego. Przy jego występowaniu może dochodzić do wielu powikłań, w...
więcej

Co to jest widzenie peryferyjne i czym się różni od widzenia tunelowego?

Problem występowania dolegliwości w obrębie zmysłu wzroku dotyka wielu ludzi na świecie. Jednym z poważnych zagadnień medycznych z tego...
więcej

Ile kosztuje wizyta u okulisty? Sprawdź cennik badań wzroku!

Wizyty u okulisty powinny być przeprowadzane regularnie, zwłaszcza jeżeli dana osoba boryka się z chorobą oczną lub z wadą...
więcej

Siatkówczak (retinoblastoma) – objawy i leczenie nowotworu dziecięcego

Siatkówczak to jedna z chorób wieku dziecięcego dotykająca jedno lub nawet dwoje oczu. Występuje najczęściej u dzieci poniżej 5....