Jakie są przyczyny i objawy zaćmy korowej? Najlepsze metody leczenia

Zaćma korowa to rodzaj zaćmy starczej. Prowadzi do zmętnienia soczewki oka i tym samym pogorszenia widzenia. Ta powszechnie diagnozowana choroba oczu obniża komfort codziennego życia Pacjentów w dojrzałym wieku. Dowiedz się, jakie są przyczyny i objawy katarakty. Sprawdź, jak przebiega operacja usunięcia zaćmy korowej, zanim umówisz się na wizytę w naszej klinice okulistycznej.

Przyczyny zaćmy korowej – katarakta to podstępna choroba oczu

Zaćma korowa pojawia się na krawędzi soczewki oka. Schorzenie obejmuje więc wierzchnie warstwy soczewki. Jak pokazuje praktyka lekarska, ten rodzaj zaćmy jest jednym z najbardziej „zdradliwych”, niestety w wielu przypadkach jest diagnozowany dopiero na zaawansowanym etapie rozwoju choroby.

Tak więc, jakie są główne przyczyny zaćmy korowej? Jak już zostało wspomniane, ta jednostka chorobowa jest ściśle powiązana z naturalnym procesem starzenia się organizmu. Z wiekiem naturalna soczewka traci swoją przejrzystość, stopniowo mętnieje, co skutkuje pogorszenia widzenia.

Mętnienie może obejmować różne częściach soczewki. Kataraktę klasyfikuje się m.in. ze względu na lokalizację zmian patologicznych. Jeśli soczewka mętnieje w tylnej części, u Pacjenta rozwinęła się zaćma podtorebkowa tylna. Jeżeli proces mętnienia zaczyna się na obrzeżach soczewki, można mówić o istnieniu zaćmy korowej. Zastanawiasz się, czy jesteś w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na zaćmę?

Kto najczęściej choruje na zaćmę? 

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 60 r.ż.), którzy zmagają się z nieuchronnym procesem starzenia. Do pozostałych czynników ryzyka związanych z zaćmą zalicza się m.in.:

  • palenie tytoniu, 
  • nadwaga,
  • niezdrowa dieta,
  • urazy gałki ocznej,
  • nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV,
  • choroby oczu np. jaskra, 
  • stosowanie niektórych leków,
  • pewne choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca).

Jakie są objawy zaćmy korowej u Pacjenta?

W przypadku zaćmy korowej początkowo mogą nie pojawiać się żadne objawy. Z czasem na brzegach soczewki oka zauważalne są białawe zmętnienia lub smugi. Gdy choroba oczu postępuje, smugi rozciągają się do środka i ograniczają dostęp światła przechodzącego przez środek soczewki. Do objawów zaćmy, które dają o sobie znać zwykle, gdy choroba jest już zaawansowana, zalicza się m.in.:

  • pogorszenie widzenia,
  • zamglony obraz,
  • podwójne widzenie, 
  • nadwrażliwość na światło,
  • słabsze widzenie po zmroku,
  • problemy z rozróżnianiem kolorów.

Warto podkreślić, że zaćma (pierwotna, jak i wtórna) nie powoduje bólu oczu, może więc rozwijać się niepostrzeżenie przez długi czas.

Jeżeli zauważyłeś spadek ostrości wzroku i doświadczasz innych niepokojących objawów okulistycznych, nie czekaj i umów się na wizytę u zaufanego lekarza okulisty. Specjalista dzięki nowoczesnym narzędziom diagnostycznym skontroluje stan Twojego narządu wzroku, postawi trafną diagnozę oraz zaproponuje optymalną metodę leczenia.

Leczenie zaćmy. Jak wygląda operacja usunięcia zaćmy korowej?

Zaćma korowa to choroba oczu, na którą nie ma skutecznego leku (farmakoterapia może jedynie spowolnić jej postęp). W opinii doświadczonych lekarzy okulistów jedyną skuteczną formą leczenia jest zabieg usunięcia zaćmy. Operacja jest przeprowadzana metodą fakoemulsyfikacji z użyciem ultradźwięków. Procedurę medyczną poprzedza wizyta kwalifikacyjna do zabiegu. Podczas spotkania lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny, analizuje Twój stan zdrowia i wyklucza przeciwwskazania zabiegowe. 

Wiedz, że operacja zaćmy jest bezpieczna i bezbolesna (dzięki zastosowaniu specjalnych kropli o miejscowym działaniu znieczulającym).  Cała procedura trwa do kilkunastu minut i nie wymaga hospitalizacji. Na czym dokładnie polega? Po znieczuleniu lekarz chirurg wykonuje niewielkie cięcie (około 2,2 mm) i z użyciem ultradźwięków, rozbija, a następnie usuwa zmętniałą soczewkę, zastępując ją sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Powstałe nacięcie zamyka się samoistnie, nie trzeba zakładać żadnych szwów. Co ważne, zachowujesz świadomość przez cały czas trwania zabiegu!

Jakie są zalecenia lekarskie po operacji usunięcia zaćmy korowej?

Po usunięciu zmętniałej soczewki powinieneś ściśle przestrzegać zaleceń pozabiegowych. Jednym z nich jest stosowanie specjalnych kropli z antybiotykiem. Bardzo ważne jest też noszenie okularów przeciwsłonecznych z dobrym filtrem, które chronią oczy przed promieniami UV. W okresie rekonwalescencji unikaj również wysiłku fizycznego. Nie korzystaj z basenu, sauny ani kąpieli w morzu czy jeziorze. Pełną listę zaleceń otrzymasz podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu fakoemulsyfikacji zaćmy.

FAQ

Miej świadomość, że zaćma jest chorobą, która nieleczona prowadzi do całkowitej utraty widzenia. Dlatego nie wahaj się i skorzystaj z konsultacji z lekarzem okulistą, jeśli zauważysz niepokojące objawy ze strony narządu wzroku.  Zespół doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów z przyjemnością zadba o zdrowie Twoich oczu.

Leczenie operacyjne zaćmy jest wskazane, gdy w związku z pogorszeniem widzenia masz trudności w codziennym funkcjonowaniu. Upewnij się, czy kwalifikujesz się do tego zabiegu okulistycznego. Umów się na konsultację ze specjalistami naszej kliniki Optegra, skorzystaj z badań diagnostycznych i zapisz się na operację usuwania zaćmy metodą fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej już dziś!

Do typowych objawów zaćmy zalicza się: pogorszenie widzenia na odległość, problem z rozróżnianiem kolorów, widzenie obiektów „jak przez brudną szybę” oraz podwójne widzenie. Obserwujesz u siebie pierwsze objawy zaćmy? Umów się na wizytę u specjalisty i skorzystaj z nowoczesnych metod diagnostycznych. Poddaj się operacji usunięcia katarakty!

Źródła:

https://podyplomie.pl/medycyna/34900,zacma-starcza

więcej

Nieleczony astygmatyzm – co może spowodować brak jego leczenia?

Astygmatyzm może pojawić się w każdym wieku, m.in. jako następstwo wypadku, choroby czy niewłaściwej higieny wzroku. Często jest uciążliwy...
więcej

Retinopatia nadciśnieniowa – jak wyglądają objawy i diagnostyka?

Nadciśnienie tętnicze należy do najgroźniejszych czynników wywołujących choroby układu sercowo-naczyniowego. Przy jego występowaniu może dochodzić do wielu powikłań, w...
więcej

Co to jest widzenie peryferyjne i czym się różni od widzenia tunelowego?

Problem występowania dolegliwości w obrębie zmysłu wzroku dotyka wielu ludzi na świecie. Jednym z poważnych zagadnień medycznych z tego...
więcej

Ile kosztuje wizyta u okulisty? Sprawdź cennik badań wzroku!

Wizyty u okulisty powinny być przeprowadzane regularnie, zwłaszcza jeżeli dana osoba boryka się z chorobą oczną lub z wadą...
więcej

Siatkówczak (retinoblastoma) – objawy i leczenie nowotworu dziecięcego

Siatkówczak to jedna z chorób wieku dziecięcego dotykająca jedno lub nawet dwoje oczu. Występuje najczęściej u dzieci poniżej 5....