Laser SLT (Selektywna Trabekuloplastyka Laserowa), na czym polega?

Laser SLT znajduje zastosowanie w terapii jaskry otwartego kąta. Odpowiednio szybkie wykrycie i rozpoczęcie leczenia jaskry pozwala zahamować rozwój choroby, chroniąc Pacjenta przed całkowitą utratą wzroku. Sprawdź, jak wygląda kwalifikacja do tej procedury laserowej. Poznaj najważniejsze informacje o laserowym leczeniu jaskry, zanim zarezerwujesz wizytę w naszej klinice okulistycznej!

Co to jest zabieg SLT? Wskazania do selektywnej trabekuloplastyki laserowej

SLT, czyli selektywna trabekuloplastyka laserowa to procedura przeprowadzana w warunkach ambulatoryjnych, która ma na celu obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Ten bezbolesny zabieg umożliwia odpływ cieczy wodnistej z oka i nie pozostawia blizn. Osiągnięte efekty terapeutyczne, które w zależności od danego przypadku utrzymują się od kilku miesięcy, do nawet kilku lat. Wiedz, że zabieg selektywnej trabekuloplastyki laserowej może być powtarzany wielokrotnie.

Jesteś ciekawy, kiedy przeprowadza się zabieg laserem SLT? Wskazaniem do zastosowania tej metody jest m.in.:

  • jaskra wczesna,
  • nadciśnienie oczne,
  • jaskra pierwotna otwartego kąta przesączania, 
  • jaskra wtórna zamkniętego kąta przesączania,
  • leczenie jaskry w sytuacji, gdy wykluczona jest farmakologia (np. u kobiet w ciąży lub przy złej tolerancji kropel na jaskrę).

Laserowe leczenie jaskry metodą SLT. Informacje dla Pacjenta

Jak wygląda zabieg SLT (z ang. selective laser trabeculoplasty)? Najpierw lekarz stosuje znieczulenie miejscowe w postaci kropli do oczu, dzięki czemu procedura jest bezbolesna. Następnie aplikuje na powierzchni gałki ocznej soczewkę, która pozwala na precyzyjne skierowanie wiązki lasera w leczony obszar beleczkowania. Laseroterapia trwa do kilkunastu minut i nie wymaga hospitalizacji. Bezpośrednio po procedurze wskazany jest odpoczynek, a po kolejnych 60 minutach lekarz ponownie mierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe. Wiedz, że leczenie laserem SLT nie powoduje koagulacji tkanek, to mało inwazyjna technika.

Jak podkreślają specjaliści, SLT może być traktowana jako terapia pierwszego rzutu. Wykazuje wysoką skuteczność w różnych postaciach jaskry i nie wykazuje istotnych klinicznie powikłań.

Jakie są przeciwwskazania do leczenia jaskry laserem SLT?

Nie u wszystkich Pacjentów z jaskrą można zastosować terapię SLT. Do nielicznych przeciwwskazań zalicza się m.in.:

  • oczopląs,
  • brak współpracy ze strony Pacjenta,
  • zbyt młody wiek (małe dzieci).

Trabekuloplastyka laserowa SLT jest wykonywana w naszych klinikach Optegra już od kilku lat. Wybór konkretnej metody dopasowujemy do potrzeb pacjenta. Zabieg przeciwjaskrowy zawsze poprzedza wizyta kwalifikacyjna z doświadczonym specjalistą.

Źródła:

https://optimumokulistyka.pl/wp-content/uploads/2018/01/SLT-dr-Krajewska.pdf

FAQ

Po zabiegu SLT powinieneś unikać tarcia i dotykania gałki ocznej. Jeśli chcesz poznać pełną listę zaleceń lekarskich, umów się na wstępną konsultację i zarezerwuj u nas wizytę.

Zabieg SLT trwa do kilkunastu minut. Jeżeli chcesz poznać szczegóły na temat tej procedury, zapraszamy do kontaktu. Jaka jest cena operacji jaskry? Kliknij tutaj: poznaj cenę konsultacji z okulistą i laserowego leczenia jaskry.

Laserowe leczenie jaskry poprzedza zastosowanie kropli do oczu, które działają znieczulająco. Tak więc trabekuloplastyka laserowa to bezbolesny zabieg.