Topografia rogówki – na czym polega badanie stożka rogówki?

Topografia rogówki (keratometria) to bezbolesne i nieinwazyjne badanie okulistyczne, które poddaje ocenie kształt rogówki. Ta metoda diagnostyczna jest przydatna przy podejrzeniu różnych schorzeń, jak i w trakcie kwalifikacji Pacjenta do różnych zabiegów okulistycznych, takich jak np. laserowa korekcja wzroku, czy operacja zaćmy. Sprawdź, na czym polega topografia rogówki oka, zanim odwiedzisz gabinet okulisty.

Topografia rogówki – jak wygląda badanie keratometrii? Informacje dla Pacjenta

Jak wygląda topografia rogówki? Podczas badania kształtu rogówki wykorzystywany jest tzw. keratoskop, czyli krążek z czarnymi i białymi okręgami, który pozwala obserwować kształt odbić okręgów na rogówce.

Coraz częściej keratoskop ręczny (manualny) jest wypierany przez wideokeratograf komputerowy (keratometria komputerowa). Urządzenie wykorzystuje obraz krążka Placido rzucony na powierzchnię rogówki, który jest rejestrowany przez kamerę, następnie przesyłany do komputera i poddawany analizie. Pacjent siedzi wygodnie, a czoło i brodę opiera na podpórce aparatu. W trakcie procedury diagnostycznej powstaje barwna mapa lokalnych krzywizn rogówki. Na jej podstawie i uzyskanych pomiarach lekarz okulista lub optometrysta może stwierdzić różne nieprawidłowości w budowie oraz stanie rogówki oka. 

Topografia rogówki – wskazania do badania topografii. Co wykrywa?

Topografia rogówki pozwala zdiagnozować wiele chorób i stanów, takich jak np.:

Badanie to pozwala na dopasowywanie sztywnych soczewek kontaktowych u osób z astygmatyzmem nieregularnym lub zaawansowanej krótkowzroczności, czy nadwzroczności. Dzięki keratometrii lekarz może ustalić odpowiednią moc soczewki wewnątrzgałkowej, przed zabiegiem jej wszczepienia do gałki ocznej. Mapa rogówki jest też wykorzystywana w procesie kwalifikacji Pacjentów do laserowej korekcji wad wzroku lub operacji usunięcia zaćmy.

Ile trwa topografia rogówki i jak się do niej przygotować?

Topografia rogówki trwa kilka minut. Keratometria to jedno z tych badań okulistycznych, które nie wymaga od Pacjenta żadnych szczególnych przygotowań. Wystarczy, że umówisz się na wizytę w naszej klinice okulistycznej i przyjdziesz na spotkanie w ustalonym terminie.

FAQ

Badanie topograficzne poddaje ocenie kształt rogówki. Na czym polega? Podczas procedury tworzona jest barwna mapa lokalnych krzywizn rogówki oka (dwuwymiarowa lub trójwymiarowa). Aparat umożliwia szczegółową matematyczną analizę powierzchni rogówki, opartą na szeregach Fouriera i wielomianach Zernicke’a, którą następnie analizuje okulista. Jeżeli podejrzewasz u siebie rozwój schorzenia związany z rogówką i chcesz się poddać nowoczesnej diagnostyce, umów się na wizytę w naszej klinice Optegra.

Choroba ta nie jest całkowicie wyleczalna, jednak można ją kontrolować i poprawić komfort życia Pacjenta m.in. dzięki zabiegowi Cross-linking i pierścieniom śródrogówkowym Intacs. Zmagasz się z tym problemem? Nasi specjaliści w dziedzinie okulistyki chętnie wykonają  badania diagnostyczne i w razie wskazań medycznych, zaproponują Ci najlepszą metodę leczenia.

Uraz rogówki oka może powodować różne zaburzenia wzroku, takie, jak np.: rozmycie, podwójne widzenie, uczucie obcego ciała w oku, nadwrażliwe na światło. Jeżeli chcesz ocenić stan rogówki i odzyskać zdrowie, skontaktuj się z jednym z naszych doświadczonych specjalistów w dziedzinie okulistyki.

Źródła:

https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/015/355/original/14-28.pdf?1477483683 [dostęp: 16.04.2024 r.]