Biometria oka

Biometria oka umożliwia gałki ocznej z niezwykłą dokładnością, może być wykonywana u Pacjentów w każdym wieku. To nowoczesne badanie pomocne w diagnostyce wielu chorób oczu i wad wzroku. Biometrię wykonujemy również u Pacjentów po zabiegach okulistycznych, aby ocenić efekty terapii. Technikę tę możemy przeprowadzić na dwa sposoby, stąd podział na biometrię ultradźwiękową i biometrię optyczną.

Biometria oka – na czym polega badanie?

Biometria oka trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut, to stosunkowe proste badanie umożliwia pomiar: 

  • długości osiowej gałki ocznej,
  • grubości soczewki,
  • grubości rogówki,
  • głębokości komory przedniej. 

W trakcie badania Pacjent przyjmuje pozycję siedzącą lub leżącą, nie powinien wykonywać żadnych gwałtownych ruchów, gdyż ma to wpływ na jakość obrazowania. 

Biometria ultradźwiękowa działa na zasadzie podobnej do standardowego badania USG. Jak przebiega? Specjalista zbliża do oka Pacjenta specjalną głowicę, która emituje ultradźwięki przechodzące w fale dźwiękowe – ulegają one odbiciu od różnych struktur wewnątrz oka, tworząc obraz danych struktur widoczny na ekranie. Biometria oka metodą ultradźwiękową wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego (badanie jest kontaktowe).

W przypadku optycznej biometrii oko jest oświetlane promieniami podczerwieni. Przeprowadzamy ją w oparciu o technikę optycznej tomografii koherentnej (OCT). Fala świetlna odbija się od struktur w gałce ocznej, a pomiar wracającego światła pozwala odtworzyć odległości pomiędzy tymi strukturami i ich układ. Biometria optyczna nie wymaga znieczulenia oka, gdyż jest metodą bezkontaktową.

Jak się przygotować do badania biometrycznego?

Jeśli czeka Cię badanie biometryczne oka, zmyj makijaż przed badaniem (twarz musi być czysta). Jeżeli nosisz soczewki kontaktowe, pamiętaj, aby zdjąć je przed procedurą. Zachowaj spokój w trakcie biometrii, nie wykonuj gwałtownych ruchów głową i postępuj zgodnie z poleceniami lekarza wykonującego badanie.

Wskazania do biometrii oka – diagnostyka jaskry i wad wzroku

Biometria oka Pacjenta jest jednym z elementów procesu diagnostycznego jaskry. Badanie biometryczne pozwala sprawdzić grubość rogówki, jest przydatne np. przy kwalifikacji do laserowej korekcji wzroku, przed operacją usunięcia zaćmy pierwotnej lub implantacją sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Innym ze wskazań do przeprowadzenia biometrii oka jest kontrola narządu wzroku Pacjenta z zaawansowaną krótkowzrocznością.

FAQ

Badanie biometrii trwa maksymalnie kilkanaście minut, tak więc jest to krótkotrwała technika diagnostyczna. Jeśli podejrzewasz u siebie rozwój chorób oczu lub chcesz się poddać nowoczesnej diagnostyce przed operacją zaćmy, czy laserową korekcją wzroku, umów się na wizytę w naszej klinice Optegra.

W trakcie biometrii lekarz poddaje ocenie długość osiowa gałki ocznej, grubość soczewki, rogówki, głębokość komory przedniej. Chcesz sprawdzić te parametry? Nasi specjaliści wykonają u Ciebie to badanie diagnostyczne i w razie wskazań, zaproponują optymalną drogę leczenia.

Tak, to bezpieczna technika diagnostyczna. Bezpośrednio po badaniu metodą kontaktową mogą wystąpić problemy w postaci zamglonego widzenia, które ustępuje samoistnie w krótkim czasie. Jeśli zauważysz silne zaczerwienienie oka, wystąpi ból i ropna wydzielina, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Masz więcej pytań dotyczących biometrii? Nie zwlekaj i skontaktuj się z jednym z naszych specjalistów w dziedzinie okulistyki.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/68597,ultrasonografia-w-prezentacji-a-biometria [dostęp: 17.04. 2024 r.]