Jak widzą osoby z wadami wzroku?

Pacjenci z różnymi wadami wzroku w inny sposób odbierają rzeczywistość. U jednych przedmioty znajdujące się blisko są niewyraźne, a u innych nieostre są te znajdujące się w oddali. Sprawdź, jak widzą osoby z wadami wzroku typu: krótkowzroczność (miopia), nadwzroczność (dalekowzroczność) i astygmatyzm (niezborność). Dowiedz się, jakimi metodami korekcji możesz uzyskać poprawę ostrości widzenia i lepiej funkcjonować na co dzień.

Niezborność, czyli jak widzą osoby z wadą wzroku typu astygmatyzm?

Zastanawiasz się, jak widzą osoby z wadą wzroku taką jak astygmatyzm? Jak podkreślają lekarze okuliści, u Pacjentów dotkniętych tą anomalią w załamaniu promieni świetlnych obraz jest nieostry i niewyraźny, kontury przedmiotów są rozmyte. Osoby ze zdiagnozowanym astygmatyzmem mają wrażenie widzenia jak przez mgłę, często mrużą oczy. Warto podkreślić, że zmagają się one z niewyraźnym widzeniem niezależnie od odległości (problem stanowi dla nich obserwacja obiektów z bliska jak i daleka).

Astygmatycy widzą pionowe i poziome linie proste, mają trudności z rozpoznawaniem kształtów oraz liter. Wielu Pacjentów skarży się też na pogorszenie ostrości widzenia o zmierzchu i w nocy przy słabym oświetleniu. 

Miopia, czyli jak widzą osoby z wadą wzroku taką jak krótkowzroczność?

Krótkowzroczność, czyli z ang. myopia, polega na ogniskowaniu się promieni światła wpadających do oka przed siatkówką, a nie na niej jak u zdrowych osób.  Krótkowidze widzą wyraźnie przedmioty w bliskiej odległości, natomiast spoglądając w dal, dostrzegają rozmazany obraz. Chcąc radzić sobie z pogorszeniem patrzenia do dali, Pacjenci próbują mrużyć oczy. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że duża krótkowzroczność występuje u zaledwie kilku procent Pacjentów. Pogłębieniu wady sprzyja wielogodzinna praca przy komputerze i niehigieniczny styl życia.

Jak widzą osoby z wadą wzroku typu dalekowzroczność?

Z kolei u dalekowidzów promienie światła, które wpadają do gałki ocznej, skupiają się za siatkówką oka. Jak widzą osoby z wadą wzroku taką jak dalekowzroczność (z ang. hypermetropia)? U Pacjentów cierpiących na tę wadę refrakcji dochodzi m.in. do pogorszenia widzenia do bliży jak i do dali (choć w mniejszym stopniu). Wiedz, że duża nadwzroczność obu oczu może prowadzić do obuocznego niedowidzenia.

Co ciekawe, około 90% dzieci ma małą nadwzroczność. Młodzi Pacjenci z niedużą wadą refrakcji mogą ją wyrównać przez stałe napięcie akomodacji, jednak często może ono spowodować:

  • zmęczenie oczu,
  • ból oczu,
  • ból głowy,
  • łzawienie,
  • zez rozbieżny (niekiedy u dzieci).

Jak widzi osoba z wadą wzroku – 2?

Minus 2 dioptrie to niska wada wzroku, jednak może utrudniać wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w oddali. Osoby z tą wadą refrakcji mogą mieć trudności w codziennym życiu, jeśli nie skorzystają z korekcji okularowej lub soczewek kontaktowych. Przykładowo, przy nieskorygowanej wadzie wzroku minus 2 odczytanie tablic informacyjnych na dworcu, czy numeru autobusu/tramwaju może być problematyczne. Jak widzi osoba z wadą wzroku -3?

Jak widzi osoba z wadą wzroku – 3?

Minus 3 dioptrie to wada refrakcji, która oznacza umiarkowaną krótkowzroczność. Obiekty zlokalizowane nieco dalej są nieostre. Osoba z tą wadą wzroku ma trudności z rozpoznawaniem znaków drogowych, czy oznakowania pojazdów komunikacji miejskiej. Przy tej wadzie refrakcji niekomfortowe jest też oglądanie telewizji (widziany obraz jest rozmyty).

Jak skorygować wady wzroku? Laserowa korekcja wzroku

Wady refrakcji możesz skorygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych o znaku plus (+) lub minus (-). Trwałą metodą jest laserowa korekcja wzroku. Zabieg polega na zmianie kształtu rogówki za pomocą lasera excimerowego lub femtosekundowego tak, aby promienie światła zbiegały się na siatkówce.  Procedura może być przeprowadzona u osób w wieku od 18 do 60 r.ż. po uprzedniej rozmowie kwalifikującej do zabiegu. Z laserowej korekcji mogą skorzystać osoby z różnymi wadami wzroku, niezależnie od tego czy cierpią na astygmatyzm, krótko czy dalekowzroczność.

FAQ

Nieprawidłowe załamywanie promieni świetlnych sprawia, że Pacjent z dalekowzrocznością, która wynosi +10 dioptrii ma poważne problemy z wyraźnym widzeniem bliskich przedmiotów. Wiedz, że jest to naprawdę duża wada refrakcji. Jeśli chcesz poddać się diagnostyce okulistycznej, umów się na konsultację w naszej klinice Optegra.

Krótkowzroczność często ma podłoże dziedziczne. Przy minus 4 dioptriach Pacjent nie widzi wyraźnie obiektów znajdujących się dalej (wada ta pogarsza widzenie do dali), natomiast widzi przedmioty znajdujące się blisko. Jeśli chcesz skorygować krótkowzroczność, możesz skorzystać z laserowej korekcji wzroku. Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Regularnie odwiedzaj lekarza okulistę, dbaj o higienę pracy przy komputerze, wykonuj ćwiczenia oczu. W przypadku jakichkolwiek zaburzeń widzenia nie zwlekaj z wizytą u specjalisty, gdyż problem może okazać się poważniejszy, niż przypuszczasz (możesz np. pomylić wadę refrakcji z chorobą oczu taką jak zaćma lub jaskra). Jeżeli coś Cię niepokoi, nie zwlekaj i zarezerwuj termin konsultacji.

Źródła:

  • https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/wadywzroku/74638,krotkowzrocznosc [12.02.2024 r.]
  • https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/wadywzroku/74691,nadwzrocznosc [12.02.2024 r.]
  • https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/wadywzroku/83545,astygmatyzm-niezbornosc [12.02.2024 r.]
więcej

Nieleczony astygmatyzm – co może spowodować brak jego leczenia?

Astygmatyzm może pojawić się w każdym wieku, m.in. jako następstwo wypadku, choroby czy niewłaściwej higieny wzroku. Często jest uciążliwy...
więcej

Retinopatia nadciśnieniowa – jak wyglądają objawy i diagnostyka?

Nadciśnienie tętnicze należy do najgroźniejszych czynników wywołujących choroby układu sercowo-naczyniowego. Przy jego występowaniu może dochodzić do wielu powikłań, w...
więcej

Co to jest widzenie peryferyjne i czym się różni od widzenia tunelowego?

Problem występowania dolegliwości w obrębie zmysłu wzroku dotyka wielu ludzi na świecie. Jednym z poważnych zagadnień medycznych z tego...
więcej

Ile kosztuje wizyta u okulisty? Sprawdź cennik badań wzroku!

Wizyty u okulisty powinny być przeprowadzane regularnie, zwłaszcza jeżeli dana osoba boryka się z chorobą oczną lub z wadą...
więcej

Siatkówczak (retinoblastoma) – objawy i leczenie nowotworu dziecięcego

Siatkówczak to jedna z chorób wieku dziecięcego dotykająca jedno lub nawet dwoje oczu. Występuje najczęściej u dzieci poniżej 5....