Istnieje co najmniej kilka metod korekcji wad wzroku. Poza korekcją okularową, noszeniem standardowych soczewek kontaktowych rosnącym zainteresowaniem cieszy się laserowa korekcja wzroku i sztuczne soczewki implementowane pomiędzy tęczówką a naturalną soczewką Pacjenta. Zastanawiasz się, jakie rozwiązanie będzie lepsze w Twoim przypadku – soczewki fakijne czy laser? Sprawdź, kiedy warto rozważyć operację wszczepienia soczewek fakijnych!
Soczewki fakijne (zwane również soczewkami wewnątrzgałkowymi) to niezwykle cienkie soczewki, które wszczepiamy do gałki ocznej, by skorygować daną wadę wzroku. W przeciwieństwie do „zwykłych” szkieł kontaktowych umieszczamy je w oku na stałe. Składają się z kolameru, którego budulcem jest doskonale znany nam kolagen, i mają filtr UV chroniący wzrok przed wpływem szkodliwego promieniowania. Warto wspomnieć, że kolamer jest w pełni biokompatybilnym materiałem, doskonale tolerowanym przez oko ludzkie.
Jesteś ciekawy, jakie wady refrakcji można zniwelować dzięki soczewkom fakijnym? Duże wady wzroku, takie jak:
Natomiast soczewki wewnątrzgałkowe tego typu nie korygują starczowzroczności (presbiopii).
Mimo iż laserowa korekcja wzroku przynosi Pacjentom wiele korzyści, jest obarczona pewnymi przeciwwskazaniami. Wszczepienie soczewki fakijnej to szansa na uwolnienie się od noszenia okularów korekcyjnych dla grupy osób, które nie mogą poddać się LKW. Tak więc, jeśli w ogóle nie kwalifikujesz się do LKW, dobrym rozwiązaniem mogą być soczewki. Oczywiście decyzję o wyborze metody korekcji wady wzroku zawsze podejmuje lekarz, opierając się na swojej wiedzy, doświadczeniu i przeprowadzonej diagnostyce.
Rozważasz, co będzie dla ciebie lepszą opcją – soczewki fakijne czy laser? Jak już wspomnieliśmy wcześniej, głównym wskazaniem do wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej jest duża wada refrakcji (krótkowzroczność, nadwzroczność i / lub astygmatyzm), jeśli dany Pacjent nie zakwalifikował się do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Zabieg wszczepienia soczewek fakijnych jest wykonywany u osób pomiędzy 21. a 50. r.ż. w znieczuleniu miejscowym przez doświadczonego lekarza chirurga.
Ile trwa cała procedura? Około 15 minut (w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo Pacjenta operujemy oczy pojedynczo: najpierw jedno oko, później drugie). Lekarz wprowadza soczewkę w miejsce docelowe poprzez małe nacięcie w rogówce, używając specjalnego aplikatora. Nie ma potrzeby zakładania szwów, wystarczy opatrunek, który możesz zdjąć już następnego dnia.
Co ważne, wada refrakcji musi być stabilna, by specjalista mógł wykonać zabieg (tj. nie może pogłębiać się od co najmniej 12 miesięcy).
Jesteś ciekawy, jaki jest standardowy okres rekonwalescencji pozabiegowej? Zaleca się prowadzenie spokojnego trybu życia przez 4-6 tygodni od wykonania zabiegu. W tym czasie powinieneś unikać intensywnego wysiłku fizycznego, gwałtownego schylania, noszenia ciężkich przedmiotów. Niewskazane jest również pocieranie i częste mrużenie oczu. Podczas czynności higienicznych (mycie włosów, mycie twarzy) uważaj, aby do oczu nie przedostała się woda. Zastanawiasz się, o czym jeszcze pamiętać w trosce o kondycję zoperowanych oczu?
Przez miesiąc po zabiegu nie należy korzystać z sauny oraz basenu. Dla ochrony oczu, wychodząc z domu, powinieneś każdorazowo korzystać z okularów przeciwsłonecznych. Pamiętaj też o stawianiu się na wizyty kontrolne w wyznaczonym terminie. Całą listę zaleceń pozabiegowych otrzymasz od lekarza prowadzącego w trakcie wizyty kwalifikującej Cię do refrakcyjnej wymiany soczewki.
Soczewki fakijne są wykonane z biokompatybilnej substancji, znakomicie tolerowanej przez człowieka. Zabieg ich implementancji nie jest obarczony wysokim ryzykiem powikłań (zdarzają się one dość rzadko). Procedurę poprzedza szczegółowa diagnostyka, a sam zabieg przeprowadza doświadczony i wykwalifikowany specjalista chirurgii refrakcyjnej, co przekłada się na wysokim poziom bezpieczeństwa. Zapraszamy serdecznie do wizyty w jednej z naszych klinik.
Chcesz poznać orientacyjny koszt zabiegu wszczepienia soczewki fakijnej? W zależności od typu soczewki, specyfiki danego zabiegu oraz kilku innych czynników, przygotuj się na wydatek rzędu 8500-11500 złotych. Jeśli chcesz poddać się diagnostyce i zapoznać z cennikiem naszych zabiegów, zarezerwuj termin konsultacji. Nasi pomocni i doświadczeni specjaliści z przyjemnością przeprowadzą szczegółowe badania diagnostyczne i zaproponują optymalną kurację.
Wszczepienie soczewek fakijnych jest nowoczesną procedurą, obecnie nie ma możliwości jej refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zmagasz się z problemem okulistycznym i chcesz poznać listę zabiegów, które znalazły się w koszyku świadczeń gwarantowanych? Zapraszamy do wizyty w klinice Optegra. Przeprowadzimy kompleksową diagnostykę i przygotujemy właściwy plan leczenia danej przypadłości.
Źródła:
Optegra