Regularna kontrola zdrowia oczu pozwala szybko reagować w razie rozwoju wady refrakcji lub choroby narządu wzroku. Zastanawiasz się, jak często należy sprawdzać wzrok? W przypadku osób dorosłych, które nie korzystają z korekcji okularowej ani soczewek kontaktowych, badanie wzroku warto wykonywać nie rzadziej niż raz na dwa lata. Natomiast Pacjenci ze stwierdzonymi wadami wzroku powinni odwiedzać gabinet okulistyczny przynajmniej raz w roku. Dowiedz się, jak wygląda podstawowe badanie wzroku i kiedy należy poddać się pogłębionej diagnostyce!
Podstawowe badanie wzroku rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z Pacjentem, który podczas rozmowy informuje lekarza okulistę m.in. o ewentualnych objawach, przebytych chorobach, urazach i operacjach oczu. Aby wykluczyć uwarunkowania genetyczne, specjalista pyta o występowanie wśród członków rodziny chorób oczu takich jak np. jaskra i zaćma.
Badanie przedmiotowe polega na ocenie oczodołów, powiek, wielkości oraz ruchomości gałek ocznych. Następnie doświadczony specjalista w dziedzinie okulistyki przeprowadza:
Ile trwa podstawowe badanie wzroku? Około 20-30 minut. Na bazie wyników specjalista może zalecić Ci korekcję okularową lub soczewki kontaktowe. Do korekcji krótkowzroczności używamy „minusów”, a nadwzroczności – „plusów”. Pamiętaj, że badanie okulistyczne jest bezbolesne i bezpieczne, dlatego regularnie sprawdzaj swój wzrok!
Badanie ostrości wzroku do dali umożliwia ocenę zdolności rozdzielczej siatkówki. Pacjent siada przodem do tablicy Snellena w danej odległości (zazwyczaj jest to 5 m). Następnie czyta kolejno litery z tablicy, zaczynając od największych znaków (nazywamy je optotypami). Z kolei badanie ostrości wzroku do bliży polega na czytaniu z odległości 30 cm (każdym okiem osobno) tekstu z tablic Snellena. Ten rodzaj badania wykonywany jest przez optometrystę lub okulistę.
Skiaskopia to badanie wzroku, które polega na rzutowaniu wiązki promieni świetlnych na dno oka i obserwowaniu kierunku ruchu czerwonego odblasku z dna oka w obrębie źrenicy. Badanie to ma na celu ocenę refrakcji oka oraz stwierdzenie wady wzroku, którą określamy w tzw. dioptriach. Do wykonania badania potrzebne są specjalne listwy i skiaskop.
Badanie pozwala na dokonanie oceny budowy struktur oka. Lampa szczelinowa to ważne narzędzie diagnostyczne w pracy okulisty, które służy obserwacji przedniego odcinka oka. Uzyskanie obrazu narządu w dużym powiększeniu umożliwia wykrycie wielu chorób okulistycznych takich jak np.: jaskra, zaćma, zapalenie spojówek, retinopatia barwnikowa, stożek rogówki, zmętnienie ciała szklistego.
W tym badaniu diagnostycznym ocenia soczewkę i siatkówkę oka. Wziernikowanie dna oka trwa zaledwie kilka minut, pozwala na sprawdzenie wielu parametrów dotyczących narządu wzroku. Ile trwa badanie dna oka? Do 10 minut.
Do podstawowych badań wzroku zaliczamy też pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego z użyciem tonometru, który wykorzystuje łagodny podmuch powietrza. Wiedz, że wysokie ciśnienie w oku może być oznaką początku jaskry lub po prostu nadciśnienia ocznego.
Kiedy warto wykonać badanie wzroku? Jakie objawy powinny skłonić Cię do wizyty u okulisty? Powinieneś niezwłocznie zbadać wzrok, jeśli zaobserwowałeś u siebie nieprawidłowości takie jak:
Jesteś ciekawy, kiedy warto poddać się dodatkowym badaniom wzroku? Wskazaniem do pogłębionej diagnostyki są np.:
W przypadku specjalistycznych badań wzroku okulista może przeprowadzić u Pacjenta:
Jeśli chcesz sprawdzić jakość widzenia i wybierasz się do okulisty, najlepiej nie wykonuj makijażu. Weź ze sobą wcześniejsze wyniki badań. Możesz też zapisać na kartce pytania, jakie chciałbyś zadać specjaliście. Jeśli podejrzewasz rozwój choroby oczu, zapraszamy do wizyty w naszej klinice Optegra.
Badanie dna oka umożliwia ocenę siatkówki oka, pozwala wykryć np. odklejenie lub krwotok siatkówki czy zwyrodnienie plamki żółtej. Nie musisz specjalnie przygotowywać się do tego badania. Wystarczy, że zjawisz się na czas w gabinecie specjalisty i będziesz wykonywał jego polecenia (otrzymasz krople rozszerzające źrenice oka). Jeśli chcesz poddać się diagnostyce, zarezerwuj termin konsultacji. Nasi specjaliści przeprowadzą kompleksowe badania wzroku.
Jeśli podejrzewasz u siebie wadę refrakcji, możesz skorzystać z pomocy optometrysty, który zajmuje się m.in. wykrywaniem wad widzenia obuocznego, doborem korekcji optycznej (soczewki kontaktowe, szkła do okularów korekcyjnych). Mimo że optometrysta nie jest lekarzem, wypisuje on recepty na okulary. Specjalista może zalecić Ci też rehabilitację układu wzrokowego.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/68633,badanie-ostrosci-wzroku-do-dali [26.10.2023 r.]
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/badanieoczu/podstawowe [26.10.2023 r.]
Optegra